היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

מחקר הונאות ביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

מחקר הונאות ביטוח בחסות קרן המחקרים שליד אגוד חברות הביטוח

 

 

איור של דמות על רקע סקריפט מחשב

באתר האינטרנט של איגוד חברות הביטוח מתפרסם תקציר מנהלים של מחקר השוואתי שנערך בחסות קרן המחקרים שליד אגוד חברות הביטוח בנושא: "הונאות חברות ביטוח - היקף התופעה, השלכותיה ודרכים לצמצומה ומניעתה - ישראל במבט השוואתי".

 

המחקר פורסם ביום והוא סוקר את 18/04/2021 והוא סוקר ת ההתמודדות עם תופעת הונאות ביטוח בעולם המערבי בהשוואה למה שנעשה או למה שלא נעשה בנושא הונאות הביטוח בישראל ומציע מספר הצעות מעשיות להתמודדות עם התופעה בארץ.

 

המחקר נערך על ידי מנהל המחקר והחוקר הבכיר: פרופ' אסף מידני, עו"ד, חוקרים ראשיים: ד"ר יורם עידה, ד"ר לי ניראל, עו"ד, חוקרים: מר יובל ברטוב, מר ישי חיים ברק והגב' מירב באומן.

 

עצם עריכת מחקר מסוג זה בישראל, נכון להיום חשובה ביותר וזאת לאור העבודה שמלבד הקו האדום, אין כל פעילות שנעשית על ידי כלל המבטחים למלחמה בנגע הונאות הביטוח שגורם לעליית מחיר הביטוח לצרכנים התמימים, נוהל חשדני בניהול בתביעות ביטוח שפוגע עוד יותר בתדמית החבוטה של ענף הביטוח שמשפיע אף הוא על המוטיבציה לרמות את המבטחים.

 

"הקו האדום" (שלא נזכר בתקציר המנהלים ויכול להיות שהוא כן מוזכר באופן כזה או אחר במחקר עצמו) מופעל ומנוהל על ידי ISO שמונה על ידי הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון "כמפעיל מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח" לפי תקנות ביטוח רכב מנועי (הקמה וניהול של מאגרי מידע), תשס"ד-2004 ומאפשר לציבור למסור מידע שיסייע בגילוי עבריינים ובמניעת הונאות ביטוחיות בתחום ביטוח חובה לרכב.  ניתן למסור את המידע מבלי להזדהות! קיימת אפשרות כי המידע שנמסר יועבר לידי משטרת ישראל ולרשויות אכיפת חוק נוספות. המידע שנמסר נשמר בסודיות.

 

לפי החוקרים המוטיבציה לביצוע הונאת ביטוח תלויה בסיכוי להיתפס וברמת הענישה הצפויה.

 

בתקציר המנהלים אין התייחסות לנושא התדמית הירודה של הביטוח אשר לדעת רבים מהווה אף היא שיקול בביצוע הונאות ביטוח על ידי אנשים נורמטיביים שבחיי היום יום מקפידים על דיווח אמת למס הכנסה ומשלמים את חשבוניותיהם כדין כאשר מבחינת הביטוח קיימת לפעמים התפיסה של "הגונב מגנב פטור" (חברות הביטוח נתפסות כגנבים) וכי בכלל קיימת מצווה כזאת של לרמות חברות ביטוח. כל זה כאמור לא פורסם בתקציר המנהלים של המחקר.

 

החוקרים ערכו השוואה למצב הקיים בעולם, עליו ניתן ללמוד בהרחבה גם מדף הויקיפדיה של הונאות ביטוח (בשפה האנגלית).

 

בין המלצות החוקרים – טיפול ברמת החקיקה המלצות להגדרת הונאות הביטוח כעבירה בדרגה של פשע. בתקציר המנהלים אין התייחסות לרתיעה של חברות ביטוח למצות את הדין כנגד מבוטחים וכנגד סוכני ביטוח מחשש לפגיעה בשיווק של מוצרי ביטוח וגם אין התייחסות למחקר קודם שנערך על ידי עו"ד ירון אליאס בנושא "שימוש בכלים משפטיים לשם הפחתת הונאות בתחום ביטוח החובה לרכב". אף המחקר של אליאס נערך בחסות אותה קרן המחקרים ופורסם ביום 23/1/2011 במדור קרן המחקרים של האיגוד. לפי אליאס: "בין הגורמים לשגשוגה של התופעה הם אותם הגורמים בכל העולם: קלות ביצוע המרמה עקב יתרון המידע של התובע על פני המבטח". אפשר שהמחקר של אליאס צוין בדרך כזו או אחרת במחקר עצמו למרות שלא נזכר בתקציר המנהלים.

 

המלצה נוספת של החוקרים היא בכיוון של בנייה ושיתוף של מאגרי מידע בדומה לארצות אחרות בעולם המערבי. שוב חבל שתקציר המנהלים אינו מזכיר את היזמה שהיתה בזמנה להשיק מאגר מידע בשיתוף עם או בניהול המסלקה שליד אגוד חברות הביטוח.   

 

החוקרים ממליצים להקים מערכת הכשרה ייעודית על ידי איגוד חברות הביטוח ולהמשיך במחקר השוואתי. תקציר המנהלים אינו מתייחס לפלטפורמות שונות שכבר קיימות ופועלות ברמת המבטח הבודד בישראל וחבל.  

 

ראו טיפ השבוע מחודש מרץ 2021: דרוש מרכז מידע למלחמה בהונאות ביטוח

 

עוד חסרים לטעמי בתקציר המנהלים הם התייחסות עניינית למעמדם של גורמים נוספים: שמאים, מוסכים, רופאים וסוכני ביטוח באירוע ההונאה, התייחסות לגורם הסייבר, התייחסות לרקע הסוציואקונומי והאתני של מבצעי ההונאות, הגבול הדק שבין הפרת חובת הגילוי ו/או הגזמה בתביעה לבין הונאת ביטוח, מאפייני גורם ההונאה לפי ענפי הביטוח השונים ובעיקר (מניסיון אישי של ניהול מדור תביעות בחברת ביטוח) חסרה התייחסות עניינית של גורם בעל ניסיון ורקע בתחום ניהול תביעות בחברת ביטוח שמכיר את הנושא מקרוב.

 

לדעתי, טיפול רציני ומושקע יותר של איגוד חברות הביטוח אשר סמנכ"ל הרגולציה שלו, עו"ד גיל סלומון הוא בעל הרקע הידע והכלים הדרושים להתמודדות עם התופעה בעיקר בשל הרקע וההכשרה הצבאית והבטחונית שלו, עשוי להואיל לכלל הציבור בישראל ולא רק לענף הביטוח ולהביא לאיגוד חברות הביטוח חברות שאינן חברות בו כמו מגדל, AIG  ישראל, שירביט, וי שור, ליברה ואף קרנות פנסיה שחשופות אף הן לסכנת הנגע של הונאות הביטוח.

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright