פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

בני זוג מאותו מין וביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

נישואין בין בני זוג מאותו מין וביטוח
מאת קטיה שורצמן,
 יועצת לניהול סיכונים, תביעות ותנאי פוליסה למבטחים ולמבוטחים
 

 

צילום אילוסטרציה של בני זוג מאותו מיןלפי כתבות בשפה האנגלית המתפרסמות בנט לאחר  באתר חדשות הביטוח בנט בשפה האנגלית   לאחר שבית המשפט העליון בארה"ב הכיר בנישואין של בני אותו מין, צצות ועולות שאלות פיננסיות שונות הקשורות לזוגיות בין בני אותו מין, כמו סוגיות מס הכנסה וסוגיות ביטוח ובעיקרן ביטוח בריאות  באמצעות מקום עבודה, כאשר חלק מהמעסיקים בארה"ב הוידעו מראש בכוונתם לבטח את בני סוגם של העבודים גם אם מדובר בבני זוג מאותו מין.

 

בכל הקשור בביטוחי פרט בישראל, חשוב לשים לב להגדרות ולחריגים השונים של הפוליסות הנפוצות ביותר ובעיקרן הפוליסה לביטוח דירה ותכולתה.

 

פוליסה זו מבוססת כידוע על תנאי מינימום המחייבים על פי חוק (פוליסה תקנית) והיא כוללת התייחסות לבני זוג של המבוטח המוגדרים כבני משפחה ללא קשר למינם, כך שהאמור לגבי בני משפחה בפוליסה חל גם לגבי בני זוג כולל בני זוג מאותו מין.

 

החריגים לגבי בני זוג (כולל מאותו מין) הם איפוא:

 1. היעדר כיסוי לנזק בזדון שנעשה על ידם למבנה או לתכולה.
   

 2. היעדר כיסוי לפי ביטוח המבנה והתכולה לנזק שנגרם בשל פגיעת כלי רכב הנהוג על ידם במבנה הדירה.
   

 3. היעדר כיסוי לתכולת הדירה בשל גניבה פריצה או שוד או נסיון לבצעם ע"י בן הזוג.
   

 4. היעדר כיסוי לאחריותו של המבוטח כלפיהם ולאחריותם כלפי המבוטח לפי פרק צד ג' של הדירה (בניגוד לכיסוי הקיים בפוליסות עסקיות לעניין זה).

 

הכיסוי הביטוח לבני זוג (כולל מאותו מין) הוא:

 1. כיסוי לתכולה השייכת להם במסגרת ביטוח תכולת הדירה.
   

 2. כיסוי אחריותם כלפי צד שלישי לפי פרק צד ג' (אולם לא אחריותם כלפי המבוטח ולהיפך, כאמור לעיל).

כיסוי לא ברור הוא לרכוש הנמצא מחוץ לדירה במסגרת ביטוח התכולה (עד 5% מסכום ביטוח התכולה). הכיסוי לפי לשון הפוליסה הוא ל: בגדים, חפצים אישיים ותכשיטים של המבוטח וקרובים אחרים שלו, הגרים עמו בדירה דרך קבע,

 

כלומר, המונח "קרובים אחרים שלו" הוא שונה מהמונח "בני משפחה" אשר הוגדר ככולל בני זוג ועל כן עשוי לעורר אי הבנות בעת יישוב תביעה על פי הכיסויהניתן על פי בהיותו מרמז אולי לקרבת דם או נישואין ברבנות?

 

ביטוח רכב, כולל התייחסות רק בחריגים לפרק אחריות חוקית כלפי צד שלישי המוציא מכלל כיסוי ביטוחי אחריות בשל נזק לרכוש שבבעלות המבוטח או נהג הרכב, או לרכוש הנמצא בפיקוחם או בשמירתם של המבוטח או נהג הרכב או אחד מבני ביתם.

 

כלומר, כאן החריג חל רק אם מדובר במגורים משותפים ובמקרה של זוג שאינו מתגורר באותה דירה, אפשר, כי בנסיבות מסוימות, כן יימצא כיסוי ביטחי לנזק לרכוש שנמצא ברכב בהשגחתו של בן הזוג (ללא קשר למינו) שאינו מתגורר עם המבוטח באותה דירה.

 

בביטוחי תאונות אישיות וחיים, חשוב ליתן את הדעת לנושא שבדרך כלל ממעטים לחשוב עליו ואפילו להזכירו והוא מקרהה של מות המבוטח.

 

כאשר לא לגמרי ברור מעמדו של בן הזוג כיורשו החוקי של המבוט או כאשר קיימת אפשרות שמי מבני המשפחה ינסה לערער על מעמדו לאחר מותו של המבוטח, חשוב יותר מתמיד לקבוע ולהגדיר בפוליסות את נושא המוטבים באופן המפורט ווהברור ביותר על מנת למנוע צרות לא צפויות ולא רוצויות לבן זוג, ככל שהמבוטח מתכוון להוריש לו את רכושו לאחר מותו לצוות לו את תגמולי הביטוח לפי הפוליסות האישיות.

  

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright