עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח
               

פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

זול ביוקר

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת

 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

הזול שעולה ביוקר

מאת אשר סייפר, סוכן ביטוח בכיר

 

סוכן הביטוח הבכיר, אשר סייפר

ביום קריסת המבנה של החניון ברמת החייל ביקר במשרדי חבר ותיק, מהנדס, שהוא אחד המומחים הגדולים בארץ בתחום בטיחות הבניה. חברי הוא בעל ותק רב, ד"ר להנדסה אזרחית וגם נותן ייעוץ לחברות מחו"ל, מה שמכונה ברבים "המומחה". מטבע הדברים ביקשתי לספק את סקרנותי ולדעת מה גרם לקריסת החניון.

 

המומחה הסתכל על התמונות שזרמו מהתקשורת האלקטרונית וצפה בצילומי האתר, חייך חיוך מאופק, ופלט: "...זה בגלל המכרז! המבנה קרס רק בגלל המכרז...". אני ציפיתי לשמוע הסברים הנדסיים מלומדים, פחות או יותר מובנים לבורים בתחום כמוני, והוא טוען שזה המכרז?. ביקשתי  להבהיר את הנושא היות ולא הבנתי, מה קשור "מכרז" לאסון כל כך כבד שנובע מקריסת חניון.

 

חברי נשם עמוק ואמר אני אנסה להסביר לך: מאז שחוקק חוק המכרזים חלה חובה על כל הגופים הממשלתיים לבצע מכרז על מנת להשיג את המחיר הזול ביותר עבור העבודה המוזמנת, לצערי במכרזים המובנים של הגופים הממשלתיים לא לוקחים בחשבון או לא מסוגלים לקחת בחשבון את כל הפרמטרים המהווים גורם חשוב במכלול השיקולים למסירת העבודה לקבלן מבצע. אין התייחסות לדרישות  והנתונים האמתיים הנדרשים מהחברה הזוכה והמבצעת. חברות הנמצאות במצב כלכלי לא טוב חייבות לגלגל מחזור על מנת לשרוד, מציעות הצעות מחיר עם מרווחים נמוכים ביותר או בכלל ללא רווחים. לפעמים הצעות המחיר גובלות באבסורד ואף מובילות את הזוכים להפסדים קשים.

 

כך אנו מגיעים למצב שלא תמיד האיכות מנצחת, וגורמי ביצוע שאינם נמנים עם המשובחים שבענף הבניה זוכים במכרזים ופועלים על מנת לבצע את העבודות עם מינימום עלויות.

 

כאשר האורח שלי עזב, חשבתי שהאסון הקריסה קשור גם למה שמתרחש במדינה בתחומים רבים, ולהעדר מחשבה והכנה לטווח ארוך.

 

דוגמא לנושא שלכאורה אמור לקדם את האינטרס הציבורי הוא המכרז שהוציא לאחרונה אגף שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, שהחליט להיכנס לתחום חדש נוסף עבורו: ביצוע מכרזים בין חברות עסקיות לבחירת אפיק פנסיוני לחיסכון ארוך טווח. זו החלטה חריגה ומוזרה, היות ולא ידוע בכל העולם המפותח על קיום רגולטור המסוגל לעוסק בתחום זה.

 

למותר לציין שלדעת רבים, המכרז היה מיותר, היות ודמי הניהול בכל העולם המפותח נמצאים בהליך מתמשך של ירידה.  

 

ארגונים שונים מוציאים אל הפועל הליכים פרטניים של מכרזי פנסיה, שלרוב כוללים מספר אופציות עבור חברי הארגון, ועושים את זה מעמדה של להיטיב בצורה כוללנית עם כלל חברי הארגון. מעולם לא נערך מכרז המיועד לכל אזרחי מדינת ישראל, וסביר להניח שלגופים שזכו במכרז שארגנה המדינה לא היה סיכוי גדול לזכות במכרז שהיה מארגן ארגון פרטי מסודר, היות ולא היו ממלאים את הדרישות הבסיסיות, שהמטרה המרכזית היא טובת העובד.

 

גישה פטרנליסטית של הדרג הפוליטי, המתאימה למשטרים שחלפו מהעולם,  המטיל על הרגולטור משימות שהוא לא צריך לעסוק בהן, היות ואין כיכולתו לנקוט בפעולות חשובות כגון מחקר מעמיק של מה שנדרש מהמשתתפים או הזוכים במכרז כזה. ביצוע מכרז חריג מהווה התערבות לא נכונה בשוק חופשי המתנהל בתחרותיות רבה. מכרז זה לא יכול לתת פתרון לחוסך לפנסיה.

 

האם הפקידות במשרד האוצר בחנה לעומק את ההשלכות בביצוע מהלך כזה, והאם פעולה כל כך קיצונית באמת תתרום למצבו האישי של כל אחד מהחוסכים הלא מאורגנים שנפגעו בעבר כתוצאה מהאפליה המבישה בה התנהלו חברות המנהלות את קרנות הפנסיה, וזאת בגיבוי משרד האוצר.

 

האם גוף מסחרי המעוניין לקלוט לקוחות חדשים והמתנהל ללא רווח יוכל לאורך שנים להתנהל בצורה נכונה ולספק לצרכן את השירות הבסיסי המינימאלי לו הוא זקוק? או שאנו צפויים גם במקרה זה למחזות של קריסה?

 

האם כל אותם הנכים והאלמנות הזקוקים לתמיכה ראשונית של גורם מקצועי יזכו לקבל תמיכה זו ברגע האמת? האם ייאלצו לפנות לגורמים חיצוניים הגובים עמלות יקרות על מנת להסדיר את תביעתם?

 

גם בבנק ישראל גילו את מה שנעלם מעיני משרד האוצר: הצורך במתן עזרה לחוסכים לפנסיה. בפיקוח על הבנקים מנסים בימים אלה להסדיר את הסוגיה של מתן ייעוץ פנסיוני לפורשים לגמלאות. עמדה חדשה זו מוכיחה פעם נוספת שרוב המסקנות של ועדת בכר היו לא נכונות, ושלא הייתה התייחסות לשרות השותף שצריכים לקבל החוסכים בחסכון ארוך טווח.

 

האם החליט משרד האוצר שהליווי המקצועי והמסודר למבוטחים בעלי הכנסה נמוכה מיותר, ושהוא מותר רק לאלה שהפרוטה מצויה בכיסם?

 

לאחרונה, יצא משרד האוצר במאבק נחוש וצודק נגד האמורים והעלתה טענה ש"...הכסף הנובע מהימורים הוא כסף מזוהם..." וכל זה לאחר שנים בהן דרבנו את האוכלוסייה להשתתף בהימורים על ידי קמפיינים אגרסיביים בהשקעה של תקציבים גדולים. מעניין יהיה לדעת מה תהיה ההתפתחות הנובעת מקרנות " ברירת מחדל", וכמה זמן ייקח עד שיבינו כל אלה המשבחים את משרד האוצר שלקחו הימור מסוכן.    

 

 

28/9/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright