היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

טיפ השבוע 11/4/2008

הטיפים של היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

תבליט

היועצת קטיה שורצמן

תבליט

יועץ  ניהול סיכונים בביטוח כללי

תבליט

הקמה וניהול  אתרי ביטוח

 


 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

כל הטיפים לשנת 2008

 

השבתה והקפאה של ביטוח רכב

מאת: אמנון אריאלי

 

 

המומחה אמנון אריאלי, נענה לפנייתי ליתן הסבר לנושא הקפאה והשבתה של ביטוח רכב.

 

הוא מציין, כי בשוק  הביטוח קיים בלבול בין שני מושגים בתחום ביטוח רכב: השבתה והקפאה, להלן ההגדרות:

 

השבתה - משמעה השבתה של הרכב ואי נהיגתו . במצב זה, כאמור לעיל, הפוליסה נשארת בתוקף, כל הכיסויים נשארים בעינם אך לא יחול כיסוי בעת נהיגת כלי הרכב המבוטח.

 

הקפאה - משמעה הקפאת הפוליסה. כלומר הכיסוי הביטוחי אינו בתוקף לחלוטין מאחר והרכב אינו בחזקת המבוטח. (למשל המבוטח מכר את הרכב והוא מבקש לשמור על זכויותיו על פי הפוליסה עד לרכישת רכב אחר).

 

תקופת המינימום להשבתה -  בביטוח חובה היא 30 יום (בעבר התקופה היתה 45 יום אך תוקנה על פי חוזר הפיקוח).התעריף הנוכחי עבור השבתה בחברת הפניקס הינו   48 שח לכל חודש או חלק ממנו מינימום 96 ש"ח.

בביטוח קסקו תקופת המינימום להשבתה זהה לתקופת המינימום של ביטוח חובה דהיינו 30 יום. החיוב בביטוח קסקו עבור תקופת ההשבתה הינו 50% מהתעריף הרגיל של הפוליסה.

 

השימוש המבוטח בתקופת ההשבתה - בעת תקופת ההשבתה "השימוש ברכב אינו כולל נהיגה כלשהי ואחריות המבטח אינה חלה על תאונה כלשהי  שתארע ע"י ועקב שימוש הכולל נהיגה כלשהי ".  (האמור מתייחס לכיסוי על פי פרק ביטוח הרכב ועל פי פרק ביטוח אחריות כלפי צד שלישי).
 

לענין זה יצויין כי הדרך הנכונה אינה לבטל כיסויים אלא לציין כי הכיסויים הינם בתוקף אך אינם כוללים נהיגה כלשהי.  מהאמור עולה כי נזקים  בעת חניה ימשיכו להיות מכוסים. (למשל: נזק תאונה , נזק בזדון, גניבת רדיו , וכן   התדרדרות המכונית שתגרום נזק לרכוש צד שלישי).

 

תקופת המינימום להקפאה - גם בהקפאה, תקופת ההקפאה המינימלית היא 30 יום. כמו כן ניתן להקפיא את הפוליסה לתקופה שאינה מאוחרת ממועד תום תקופת הביטוח.

בתום תקופת ההקפאה יקבל המבוטח פרמיה מוחזרת יחסית לתקופת הקפאת הפוליסה

 

אין אבחנה בין סיבות שונות  של השבתת הרכב. למשל השבתה  עקב נסיעה של בעליו לחו"ל או עקב מחלה ממושכת של בעל הרכב לבין השבתה של הרכב עקב תאונה. המבחן הוא השבתת הרכב (לפי בקשת המבוטח ) לתקופה העולה על-30 יום. במקרה כזה, חלים כללי ההשבתה שצוינו על ידי.

 

עם זאת מודגש כי אין כוונה להשבתה בדיעבד. כלומר, על המבוטח להודיע מראש על השבתת הרכב וגם אם הרכב הושבת קודם לכן, תקופת ההשבתה נמדדת מיום ההודעה ולא קודם לכן.

 

עניין ההשבתה עקב תאונה הוא נדיר מאחר ורוב מקרי הביטוח מסתיימים בתיקון הרכב תוך פרק זמן קצר מ-30 יום או בהכרזה על הרכב כאובדן גמור  או אובדן גמור להלכה . יחד עם זאת, אם המבוטח החליט לדחות את תיקון הרכב, מסיבות השמורות עימו, לתקופה ממושכת הוא רשאי לבקש השבתה של הרכב בהתאם לכללים.

 

בנוסף לאמור יש מצב של נזק גלובלי. גם במצב זה לא נגרמת השבתה של 30 יום מאחר והרכב נמכר בסמוך לתאונה.  (מושג של נזק גלובלי אינו קיים בפוליסה אך מקובל בענף. משמעו הוא שהמבוטח בוחר שלא לתקן את הנזק. במצב זה מגיעים להסדר מכירת הרכב  והמבוטח מקבל מהמבטח את ההפרש בין שווי השוק של הרכב לבין התמורה עבור המכירה בניכוי ההשתתפות העצמית ).

 

 

 

 

 

 

בברכה,

שלכם

 

קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים ומנהלת אתרים

 


הגולשים ומקבלי הטיפ מוזמנים לכתוב תגובות וחוויות

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright