עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

טיפ השבוע 10/5/2009

הטיפים של היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

תבליט

היועצת קטיה שורצמן

תבליט

יועץ  ניהול סיכונים בביטוח כללי

תבליט

הקמה וניהול  אתרי ביטוח

 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

כל הטיפים לשנת 2009

הביטוח הוא מקצוע בפני עצמו

 

בשבוע שעבר פנה אלי מומחה מוכר בענף הביטוח, אשר לפי השמועה משמש גם כיועץ שלא בתשלום במשרד הפיקוח על הביטוח, ויעץ לי ללמוד משפטים הואיל ולדבריו, הפיקוח על הביטוח עומד לחייב את יועצי הביטוח הכללי להחזיק בתואר עורך דין (או אולי משפטן?) כתנאי לקבלת רישיון לעיסוק לייעוץ בביטוח כללי.

 

עניין זה עורר בי תמיהה רבה הואיל ולפי הדעה הרווחת בשוק הביטוח הגורם הראשון שטובת הציבור מחייבת להסדיר את רישוי פעילותו הוא דווקא שמאי הביטוח הכללי, אשר מטבע הדברים עבודתם קשורה בכלל ציבור המבוטחים ובעיקר האזרח הקטן שאינו יכול לאפשר שכירת שירותיו של יועץ ביטוח כאשר חברות הביטוח בהיעדר דרישות לרישוי נאלצות להשתמש בשירותים של המשרדים הקיימים (כולל משרדים גדולים המעסיקים שמאים כקבלני  משנה) מבלי שתהיה למבטחות שליטה על השכלתו וכישוריו של השמאי המטפל.

 

אולם נחזור ליועצים. למיטב ידיעתי מניסיון של 36 שנה בענף, הביטוח הוא מקצוע בפני עצמו ואינו נגזר כפלח ממקצוע אחר כמו משפטים, ראיית חשבון או גם ניהול סיכונים, כלכלה, חשבונאות, סטטיסטיקה או אקטואריה אשר ידיעה והכרה של החלק המתייחס לביטוח בכל אחד מהמקצועות הנ"ל היא חיונית לעבדותו של יועץ הביטוח לא פחות מהכרת תוכניות הביטוח הקיימות, שוק ביטוח המשנה, ההיסטוריה של הביטוח, שוק הביטוח העולמי ועוד.

 

לא רק זאת, אלא גם שעורכי דין ותיקים נוהגים להיוועץ בנושא הביטוח במומחים שאינם עורכי דין ובפסקי הדין רבים שניתנו בנושא הביטוח ניתן למצוא הסתמכות על ציטוטים מספרות מקצועית שנכתבה על ידי מומחים שאינם עורכי דין כמו איתן אבניאון (מחבר לקסיקון הביטוח ובעל האתר "מעות - אגרון הביטוח והכלכלה בישראל" ויעקב קהיל (מחבר הספרים: ביטוח חבויות בישראל, ביטוח רכוש בישראל, ביטוח תאונות אדם בישראל, ביטוח הנדסי בישראל, ביטוח כלי רכב בישראל) .

 

נכון להיום, ניתן למצוא בשוק המקומי ובמשרדי יועצים עורכי דין שמעולם לא עבדו בחברות ביטוח. להלן מספר "פנינים" המשמשות אותי כבדיחות מקצועיות בשיחות על חברי למקצוע (הפרטים שמורים במערכת):

 

  • סעיף ביטוח בהסכם שכירות המחייב את השוכר לבטח את כל המוזמנים המבקרים בנכס בביטוח מסוג "כל הסיכונים" (שנועד כידוע לביטוח רוכש יקר ערך כמו תכשיטים ודברי אומנות) במקום ביטוח אחריות כלפי צד שלישי שתכלול כיסוי לאחריותו של המשכיר.
     

  • דרישה בלתי מתפשרת להמציא אישור ביטוח לטובת גורם ששמו נכלל בפוליסה בשם המבוטח. במקרה הנדון, אין שום משמעות לאישור ביטוח ויתרה מכך, חשוב שיועץ הביטוח מטעם אותו גורם יבדוק את כל הפוליסה כולה על מנת לשמור על ענייניו.
     

  •  דרישה בלתי מתפשרת, חוזרת ונשנית, כלפי היועץ מטעם המשכיר על  מנת שיפנה למבטחו של השוכר לקבל הסכמתו לתנאי אישור הביטוח המוצע על ידי המשכיר. כאשר בפועל כל צד, מטבע הדברים פונה למבטח שלו - כלומר הדורש היה אמור לפנות למבטח של הלקוח שלו בעצמו ולא היועץ של הצד השני...

 

בברכה,

 

שלכם

 

קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים ומנהלת אתרים

 


 

 

 

הגולשים ומקבלי הטיפ מוזמנים לכתוב תגובות וחוויות

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright