היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

סיכום עשור

הטיפים של היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים, מכרזים, מפרטים ותביעות ביטוח לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הסקירה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

סיכום העשור הראשון של המילניום החדש

 מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים

 

 

הקדמה

בסיכום העשור הראשון של המילניום החדש בביטוח בישראל ניתן לציין בסיפוק את הוכחת יציבותו הכלכלית של הענף בתקופת המשבר הפיננסי שפקד את העולם המערבי בשנת 2008 ונמשך לתוך 2009, כאשר כמעט כל חברות הביטוח המקומיות, אמנם רשמו הפסדים אולם אף חברת ביטוח לא התמוטטה והחברות חזרו להרוויח עם התאוששות הבורסה במהלך שנת 2009.

 

מגמת צמצום מספר המבטחים שהחלה עוד בעשור הקודם נמשכה גם במהלך העשור כאשר קבוצות ביטוח מזגו את החברות השונות שפעלו באמצעותן כאשר בסוף העשור פועלות רק שלוש חברות האופן עצמאי בתוך הקבוצות והן חברת כלל בריאות השייכת לקבוצת כלל ביטוח, חברת דקלה השייכת לקבוצת הראל וחברת  שומרה השייכת לקבוצת מנורה מבטחים.

 

עם זאת נוספו במהלך העשור ארבע חברות ביטוח חדשות באמצעות קבלת רישיון מבטח חדש: שירביט ושלמה ביטוח ובאמצעות הרחבת רישיון קיים: שומרה וAIG ישראל.

 

תאגיד אבנר הפסיק לקבל מבוטחים חדשים ביום 1/1/2003 ולמעשה פועל בטיפול בתביעות שנותרו לפי התיקים הקיימים כאשר  מאז ועד הים כל מבטח נושא ב 100% מסיכון ביטוח רכב חובה בישראל.

 

אחת האקסיומות היתה שדווקא חברת AIG ישראל הוכיחה את הרווחיות הגבוהה ביותר בשנת 2008 כולל ברבעון האחרון אשר הסב הפסדים לכל חברות הביטוח האחרות וזאת כנראה משום מדיניות ההשקעה הסולידית של החברה המנוהלת על ידי חוה פרידמן שפירא. וזאת כאשר חברת AIG  העולמית רשמה הפסדי עתק ולא היתה שורדת אלמלא הלוואות בסך של 85 מיליארד דולר.

 

 


 

המפקחים על הביטוח

לקראת העשור החדש מונה פרופ' עודד שריג כמפקח החדש על הביטוח. שריג מחליף את רו"ח ידין ענתבי שכיהן כממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר משנת 2005 והוא החליף את אייל בן שלוש  שכיהן משנת 2002 לאחר שהחליף את ציפי סמט שפיקחה על הביטוח במהלך שתי השנים הראשות של העשור שהסתיים: 2000 ו 2001.

 

המשותף לכל המפקחים על הביטוח, הן המפקחים הקודמים והן המפקח הנכנס הוא היעדר רקע מקצועי בתחום הביטוח, דבר אשר לפי טענות של אנשי מקצוע בא לידי ביטוי בהחלטות שונות של הפיקוח על הביטוח בישראל.  

 

 


סוכני הביטוח

לשכת סוכני הביטוח עדיין אינה לשכה סטטורית אשר החברות בה מחויבת על פי חוק, כמו למשל לשכת עורכי הדין והחברות בלשכה היא וולונטרית כאשר חלק ניכר מסוכני הביטוח אינם חברים בלשכה.

בשנת 2007 החליף אודי כץ את יוסי מנור כנשיא לשכת סוכני הביטוח מנור החליף ב 2001 את זאב וינר אשר בחר כנשיא כבוד של הלשכה.

הפיקוח על הביטוח ערך שינוי רדיקאלי במתכונת הבחינות של סוכני הביטוח ובתקופת ההתמחות לקבלת רישיון סוכן.

הגיל הממצע של סוכני הביטוח עומד כיום על 55 שנה ונראה, שהענף סובל מחוסר הצטרפות של כוחות צעירים לענף.

המכללה לפיננסים ולביטוח ע"ש שלמה רחמני, ז"ל שליד לשכת סוכני הביטוח עוסקת בהכשרה של סוכנים ועובדי חברות וזאת לאחר שקלטה את התלמידים והקורסים של המכללה לביטוח אשר הפסיקה את פעילותה במהלך שנת 2007.

 

 


הנהלת חברות ביטוח

 

במהלך העשור התחלפו מנכ"לים בחברות ביטוח. 

 

מגדל: איזי כהן הוחלף ע"י יונל כהן שנבחר גם כיו"ר התאחדות החברות לביטוח חיים.

 

כלל ביטוח: אביגדור קפלן המכהן כיום כיו"ר החברה הוחלף על ידי שי טלמון.

 

הראל: מוטי רוזן הוחלף ע"י מישל סיבוני.

 

הפניקס: התחלפו המנכ"לים: כוכי בן גרא שהחליף את ד"ר איתמר בורוביץ, הוחלף על ידי רו"ח יהלי שפי שהוחלף על ידי אייל לפידות.

 

ביטוח ישיר: אורלי ירקוני שהחליפה את אייל לפידות הוחלפה על ידי רביב צולר

 

איילון: אהרון מרקוביץ שהחליף את לוי רחמני הוחלף ע"י אייל זינגר

 

כוכי בן גרא ואורלי ירקוני, מכהנים כיום בדירקטוריון של חברת הביטוח מנורה מבטחים.

 


 

ועדת בכר

בעקבות הרפורמה והחקיקה בתחום הבנקאות שבעקבות וועדת בכר, חברות הביטוח רכשו מהבנקים את תיקי קרנות הפנסיה וקופות הגמל. חברת מנורה רכשה את קרן הפנסיה הגדולה בישראל מבטחים ושינתה את שמה ל"מנורה מבטחים" כאשר הפכה בעקבות הרכישה לחברת הביטוח המובילה בישראל בתחום הביטוח הפנסיוני בישראל ולחברת הביטוח השלישית בגודלה בענף ביטוחי החיים והפנסיה.

 

הבנקים הכשירו כח אדם למתן ייעוץ פנסיוני כמתחייב מהרפורמה והחלו ליתן שירותי ייעוץ פנסיוני ללקוחותיהם.

 

 


ביטוח רכב חובה

 • בשנת 2003 הפסיק תאגיד אבנר לקבל ביטוחים חדשים בביטוח רכב חובה.
   

 • בשנת 2003 הושק לראשונה תעריף דיפרנציאלי בביטוח רכב חובה המתבסס גם על סיכוני הנהג בנוסף לסיכוני הרכב. וזאת למרות העבודה שמדובר בביטוח אחריות ללא אשם. בשנת 1994, כעשר שנים לפני השינוי, פרסמה כתבה של קטיה שורצמן בביטאון "ביטוח בישראל" המציעה שינוי דומה.
   

 • בשנת 2005 ניתן פסק דין בנושא "הלכת השנים האבודות" בתיק אטינגר לפיו יש לפצות את הנפגעים או את עיזבונם גם בשל אובדן השתכרות של קטינים. מאוחר יותר, נקבע, י הלכה זו חלה אף בביטוח רכב חובה, דבר שהיא לייקור של הביטוח.

 

 

 


 

 חברות הביטוח

 • 2000  - הוענק רישיון לחברת שירביט וחברת הביטוח  שומרה קיבלה רישיון לפעול גם בביטוחי רכב חובה ורכב מנועי רכוש, AIG ישראל הרחיבה את הרישיון לביטוח בית עסק, אובדן רכוש, אחריות מעבידים ואחריו כלפי צד שלישי, ביטוח סיכוני פשיעה ומעילה וביטוח אחריות למוצרים פגומים. באותה שנה בוטל הרישיון של חברת לביא בשל הפסקת פעילות, הרישיון של חברת שמשון בשל מיזוג על חברת מגדל, והרישיונות של נגה ודולב בשל מיזוג עם הדר ושל אררט בשל מיזוג עם כלל.
   

 • 2001 - חברת ציון הפסיקה את פעילותה העצמאית לאחר רכישתה בידי הראל השקעות. עסקי ביטוח החיים מוזגו בחברת שלוח ועסקי הביטוח הכללי מוזגו בחברת סהר ששמה הוסב ל סהר-ציון, חברת עילית מוזגה לתוך חברת אריה, חברת אישי ישיר נרכשה ע"י חברת ביטוח  ישיר, חברת מנולייף מוזגה עם חברת מנורה.
   

 •  2002 - השליטה בכלל ביטוח, הועברה מחברת רקנטי לחברת איי די בי, הכשרת הביטוח מזגה את הפעילות של חברת ב.ס.ס.ח (ביטוח סיכוני אשראי) ועל כן בוטל רישיונה של חברת אשור,  בקבוצת הראל מיזגו את החברות הבנות למעט דקלה ושלוח שינתה את שמה לחברת הראל בע"מ ומזגה לתוכה את סהר צוין ואשפוז אשר רישיונותיהן בוטלו.
   

 • 2005  - מיזוג בין הפניקס להדר.
   

 • 2006  - הכשרת הביטוח נרכשה על ידי אלי אלעזרא, אריה ביטוח החליפה שמה כלל בריאות בעקבות מיזוג עם חברת בת של כלל ביטוח ומתמקדת בביטוחי בריאות וסיעוד.
   

 • 2007 - מנורה מבטחים רכשה את חברת הביטוח  שומרה וסוכנות הביטוח הוותיקה – סיני. חברת שומרה, פועלת בכל ענפי הביטוח.
   

 • 2008 - שלמה ביטוח חברת ביטוח חדשה החלה לפעול בביטוח רכב בתחילת דרכה ומאחור יותר הרחיבה את פעילותה לתחום ביטוח הדירות

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright