היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

התקשרות עם עו"ד - ההתקשרות

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את המדריכים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 

 טיפים להתקשרות עם עורך דין - הסכם ההתקשרות

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים

 

 

 

  

 

 

שלב ב' - הסכם ההתקשרות עם עורך דין

הסכם ההתקשרות נערך במרבית המקרים אם לא בכולם על ידי עורך הדין עצמו, דבר המציב את הלקוח אשר בדרך כלל אינו בעל השכלה משפטית רחבה בעמדת נחיתות. ההמלצה הראשונית בשלב זה, היא לבקש טיוטה של הסכם ולבדוק אותה מול עורך דין אחר המקובל על הלקוח (כמו למשל היועץ המשפטי בחברה בה הוא מועסק) לקבל את המלצותיו ורק לאחר מכן לחתום על הסכם ההתקשרות.

 

נושאים אותם חשוב לכלול בהסכם ההתקשרות:

 1. פירוט תוכנית הפעולה והיקף העבודה שר הוצעה ללקוח על ידי עורך הדין בשלב הראשון -  אם נמסר ללקוח, כי עורך הדין יעשה כמיטב יכולתו על מנת להגיע לפשרה או לחילופין אם הלקוח מעוניין להגיע להתדיינות משפטית, מן הראוי שהדבר יירשם במפורש בהסכם העבודה. חשוב לקבוע אם ההסכם כולל עבודת עורך דין הקשורה בהגשת ערעור (ואם כן, לציין עד איזו ערכאה)  גביית הסכום המגיע ובטיפול מול הוצאה לפועל.
   

 2. אפשרות לפיטורים או להתפטרות של עורך הדין - ממש כמו בהסכם ממון שנערך לפעמים לפני הנישואין, רצוי לחשוב על כל המצבים האבסורדיים ביותר האפשריים (ותאמינו לי, כמעט הכל אפשרי) ולקבוע כיצד ובאילו נסיבות רשאי כל צד להפסיק את ההתקשרות ומה יעלה בגורלו של שכר הטרחה (מקדמה וגם או האחוזים מהתביעה) במקרה כזה לכל שלב ושלב של התביעה, כאשר הלקוח יידרש לשלם שכר טרחה לעורך דין חלופי.
   

 3. התחייבות עורך הדין להכין את כל המסמכים המשפטיים הדרושים במלואם לרבות תצהירי עדות ראשית, סיכומים וסיכומי תגובה - כבר היו דברים מעולם כאשר הלקוח נאלץ בלית ברירה להכין בעצמו חישובים או אפילו לכתוב את תצהיר העדות הראשית, הסיכומים (כולל איתור תקדימים) וסיכומי תגובה. על כן, רצוי, לדעתי לקבוע מאש מה תהיה מעורבותו של הלקוח בהכנת מסמכי ההליך, מעבר לבדיקה הערות ואישורים ומה תהיה ההשפעה של המעורבות מעל ומעבר למצופה על תשלום שכר הטרחה לעורך הדין האמור לעשות את עבודתו במלואה.
   

 4. כאשר עורך הדין מבקש לקבל את ההוצאות שיפסקו לזכותכם - חשוב להבהיר שהדבר אמור לעבוד לשני הכיוונים, כלומר עורך הדין אמור לשאת גם בהוצאות אשר אתם עשויים להיות חייבים בהם בשל התנהלותו.
   

 5. התחייבות לקבלת אישור הלקוח בכתב להסכמים - רצוי לקבוע במפורש שכל הסכם אשר ייחתם בשמכם על ידי עורך הדין יועבר אליכם לקבלת אישורכם בכתב לפני החתימה על ידו.
   

 6. התחייבות להצגת פירוט חישובים - חשוב, כי ההסכם יכלול התחייבות של עורך הדין למסור לידכם את פירוט כל החישובים שיערכו על ידו בעבורכם או שימסרו לידיו בעניין שלכם, כאשר בכל מקרה, הסכם פשרה או ויתור שהוא ייעשו, כאמור בסעיף הקודם, רק לאחר קבלת אישורכם בכתב. גם אם אינכם גאונים גדולים בחשבון, אפשר וחשוב להיעזר בעניין זה בחברים, קרובי משפחה, שכנים ומכרים העשויים לסייע לכם בהבנת המספרים המוצגים בהסכם הפשרה המוצע שאינם אומרים לכן דבר. הפער שבין המספר הרשו לבין הסכום הנכון עשוי להיות משמעותי ולפעול לרעתכם.

 

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright