היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

התקשרות עם עו"ד - הכישורים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

אין להעתיק את המדריכים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 

 טיפים להתקשרות עם עורך דין - בדיקת הכישורים הנדרשים

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים

 

 

 

בדיקת הכישורים הנדרשים - היא שלב הכרחי לאיתור עורך הדים הראוי לטפל בתביעה.

 

הכישורים הנדרשים מעורך הדין בנוסף לניסיון מוכח, הכרת דיני הביטוח ופסיקה על מנת להשיג הצלחה בטיפול בתביעת הלקוח, הם:

 • כושר לניהול משא ומתן מול חברת הביטוח - עורכי הדין הטובים ביותר, לדעתי בתחום הם אותם עורכי דין המסוגלים לסגור את התיק מול חברת הביטוח ללא צורך בדיונים משפטיים בתוצאה שתראה סבירה ללקוח. על כן מומלץ לבדוק מול עורך הדין האם הוא נוטה לסגור תיקים בפשרה או שבמרבית המקרים או בכולם הוא נזקק לסעד של בית המשפט מול חברת הביטוח, דבר העשוי להאריך את הטיפול בתיק ולהשית עלויות כבדות על הלקוח.
   

 •  כישורי שפה וניסוח - רצוי מאוד לקרוא מסמכים ונוסחים שונים שנכתבו על ידי עורך הדין הואיל ובמחלקת התביעות ואף בבית המשפט המשפט מתייחסים בכובד ראש לכישורי השפה והניסוח של עורך הדין אשר עשוי להיות מרשים ביותר הפגישה אישית אך עשוי להתגלות כבעל כושר ניסוח לקוי, דבר העשוי לפגוע בענייני הלקוח.
   

 • כישורי ליטיגציה בבית המשפט - אם מדובר בתיק העשוי להגיע להתדיינות משפטית,רצוי מאוד לבקש מעורך הדים שיזמן את הלקוח בפוטנציה כאורח בתיק הוכחות על מנת שיהיה נוכח בתהליך החקירה הנגדית המנוהל על ידי עורך הדין ויראה את כישוריו בתחום חשוב זה שהוא חיוני להצלחת ההליך המשפטי. מניסיוני ראיתי עורכי דין כריזמטיים המצליחים לשכנע את השופטים וזוכים מהם ליחס של כבוד ולעומתם ראיתי עורכי דין העומדים כעני בפתח, מפתחים גמגום נקודתי ואינם שואלים את הנחקר העומד מולם את כל השאלות הראויות.
   

 • כישורי חישוב - כאשר מדובר בתביעת ביטוח, נדרש עורך הדין לדעת לחשב את הסכום המגיע ללקוח מחברת הביטוח. מדובר בחיבור של סכומים שונים כאשר בחלק מהמקרים יש להוסיף ולהפחית סכומים או שיעורים כאלו ואחרים ועל כן אין להסתפק בתשובה הכללית של: "אני נעזר בתוכנת מחשב כזו וכזו והדבר אינו מהווה בעיה". כושר לקוי של עורך הדין בתחום חשוב זה עשוי להביא ללקוחותיו הספד בסכומים ניכרים ועל כן יש לוודא מראש שעורך הדין מתחייב למסור ללקוח את פרוט חישוב הסכומים המגיעים לו למרכיביהם השונים.
   

 • התמודדות מול חוות דעת של מומחים - תיק ביטוח מלווה מטבע הדברים בהתמודדות מול חוות דעת שונות שהוגשו מטעם הלקוח, המבטח או מומחים שמונו על ידי בית המשפט (מומחים שמונו שלא בהסכמה או מומחים בהסכמה). המומחים בתיק ביטוח יכולים להיות שמאים, מעריכים, חוקרים, רופאים, רואי חשבון ועוד. ההבדל הכספי בין חוות הדעת השונות עשוי להגיע לכדי מאות אלפי שקלים ואפילו למיליונים. גם כאן נודעת חשיבות רבה לכישורי החישוב והליטיגציה של עורך הדין. לפני ההתקשרות עם עורך הדין חשוב לבקש ולקבל הפניות לפסקי דין שפורסמו בהם קיבל בית המשפט את חוות הדעת של המומחה מטעם הלקוח שיוצג על ידי אותו עורך הדין או כאשר המומחה מטעם בית המשפט קיבל את עמדת הלקוח וכן את המקרים בהם עמדת הלקוח לא נתקבלה.

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright