היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

מיקרוטראומה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 

 

 

מיקרוטראומה וביטוח

מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים

 

 

 

מיקרוטאומה וביטוחתחילת דבר ביטוח תאונה

 

ביטוח, כידוע נועד ליתן את הפיתרון הכלכלי במקרה של נזק שנגרם למבוטח בשל גורם בלתי צפוי מבחינתו. כמו למשל מקרה של רצח בביטוח תאונות אדם וריסק, שריפה בביטוח רכוש, גניבת רכוש ע"י עובדים בביטוח נאמנות, רעש חזק ופתאומי הגורם ללקות שמיעה בביטוח נכות ועוד.

 

במשך שנים, סברו חברות הביטוח והמבוטחים שהביטוח נועד לכסות נזק שנגרם בשל מקרה בודד וכך גם התפתחה ההגדרה של אירוע תאונתי מבחינת הביטוח והוא מקרה שסיבתו חיצונית שאינו ידוע למבוטח והוא בלתי צפוי מבחינתו הגורם נזק.

 

הגדרה זו הוצגה לראשונה בבתי המשפט בישראל בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט העליון בתיק עא 414/66 שרה פישביין נגד דגלס ויקטור פול על-ידי מזרח שירות לביטוח: "תאונה היא כל מאורע בלתי צפוי ובלתי מתוכנן הגורם נזק".

 

 

הצטברות של תאונות קטנות

 

ברבות הימים למדנו דעת, כי נזק משמעותי עשוי להיגרם בשל רצף של "תאונות זעירות" או מיקרוטראומות, אשר כל אחת מהן אינה משמעותית ואין בה כדי להסב נזק, אולם הצטברות של תאונות זעירות אלו למשך זמן עשויה להביא כאמור, לתוצאות בלתי רצויות. כמו למשל מורה אשר מאמצת את מיתרי קולה במשך השנים עשויה לפתח צרידות ובעיות אחרות במיתרי הקול, עובדים החשופים לאבק של אסבסט עשויים לפתח סרטן מחלה העשויה להתגלות גם אצל אנשים הנוהגים לחשוף את עורם לשמש לתקופות ארוכות כמו למשל מצילים או סתם חובבי שיזוף. הצטברות של אירועים זעירים עשויה להסב גם נזקים לרכוש כמו למשל ניגוב מכשירים אלקטרוניים רגישים במטליות רטובות, הצטברות מוך במכונות ייבוש, לחץ מוגבר על צנרת מים ועוד.

 

 

ביטוח אחריות מעבידים

 

אנשי הביטוח התוודעו לנושא המיקרוטראומות באמצעות ביטוח אחריות מעבידים אשר כלל בשנות השמונים התייחסות לנושא בדרך של צמצום אחריותו של המבטח כאשר מדובר היה בביטוח של עובד אשר האחריות כלפיו היתה מבוטחת בעבר באמצעות מבטחים אחרים. כלומר הפוליסה כללה סעיף לפיו במקרה של מיקרו טראומות האחריות בין המבטחים תתחלק לפי תקופת הביטוח של כל אחד מהם. סעיף מסוג זה אינו נכלל עוד בפוליסות העדכניות לביטוח אחריות המעבידים, כפי הנראה, בשל אילוצי הפיקוח על הביטוח ונראה, כי הפתרון לסוגיה זו בר בסופו של דבר על תיקונו על פי הוראות סעיף ביטוח כפל בחוק חוזה הביטוח.

 

 

ביטוח תאונות אישיות

 

נושא המיקרו טראומה לא נזכר בפוליסות הישנות לביטוח תאונות אישיות, אולם בסקירה של ארבע פוליסות חדשות לביטוח תאונות אישיות של חברות הביטוח, שומרה, כלל, מגדל ו AIG  נכלל חריג מפורש לעניין המיקרו טראומה בכל אחת מהפוליסות החדשות.

 

 

פסיקה חדשה

 

ביום 19/1/2011, ניתן פסק דין בנושא ע"י בית הדין האזורי לעבודה בנצרת בתיק בל (נצ') 2951/09 ‏ ‏ זנה גרשמן נ' המוסד לביטוח לאומי. מדובר בתביעה של מטפלת בקשישה כבדת משקל ומוגבלת בתנועה אשר נפגעה בגבה בשל התנאים המצטברים של עבודתה.

 

וכך אמר השופט ארמון:

 

"לדעתנו, היו אצל התובעת סדרות של פעולות חוזרות ונשנות. פעולה אחת שחזרה על עצמה בסדרתיות - היא פעולת הורדת הקשישות מהמיטה לכסא. פעולה שניה שחזרה על עצמה בסדרתיות - היא פעולת העברת קשישה ב' מכסא המקלחת לכסא הגלגלים הרגיל. פעולה שלישית שחזרה על עצמה בסדרתיות, היא פעולת הרמת הקשישות מהכסא בחזרה אל המיטה. במקביל לביצוע סדרות פעולות אלה, ביצעה התובעת סדרות נוספות של פעולות, כמתחייב מהצורך בביצוע פעולות ההלבשה של הקשישות והנקיון של דירת קשישה א'.  סדרות אלה חזרו על עצמן מדי יום עבודה, 5 ימים בשבוע, במשך שנים.

 

...

 

לדעתנו, העובדה שהתובעת ביצעה תנועות שונות ולא רק סדרה של תנועות חוזרות ונשנות, אינה שוללת את האופי הסדרתי, החוזר והנשנה של התנועות שהתובעת ביצעה.

 

גם עובד שעובד על פס ייצור שבו הוא עושה סדרה קבועה לחלוטין של תנועות חוזרות ונשנות, עושה גם תנועות אחרות מעת לעת. יש לו הפסקות בין יום עבודה אחד למשנהו, יש לו הפסקות במהלך יום העבודה, יש לו מנוחה שבועית, חופשה שנתית, תקופות מחלה וכיוצ"ב. הפסקות אלה, אשר בהן הוא בהכרח מבצע גם פעולות אחרות, אינן מבטלות את קיומה של סדרת התנועות החוזרות והנשנות שהעובד מבצע. כלומר, גם כאשר יש סדרה אחת קבועה של תנועות חוזרות ונשנות, יש - למעשה -  גם ביצוע של תנועות אחרות, ואין בכך כדי להשמיט את הבסיס מתחת ליישום תורת המיקרוטראומה באותו מקרה. "

 

"לפיכך, אנו סבורים שלשם הוכחת התשתית העובדתית המספקת לבחינה הרפואית של שאלת המיקרוטראומה - די בכך שהמבוטח יוכיח כי היתה בעבודתו סדרה של תנועות חוזרות ונשנות, שלכאורה היתה יכולה לגרום נזק כנטען על ידיו. עצם העובדה שהיו גם תנועות נוספות (ובמיוחד - עוד סדרות נוספות של תנועות) - אינה מספיקה כדי לשמוט את הצורך בבחינה הרפואית של הנזק שנגרם למבוטח מכל אחת מסדרות התנועות שהוכחו. "

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright