היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

סכומי הביטוח ושער הדולר

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

 

 

סכומי הביטוח כאשר הדולר עולה

מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול תביעות וניהול סיכונים בביטוח כללי ומנהלת אתרי אינטרנט

 

 

צילו אילוסטרציה של שטר דולר עם חץ כלפי מעלהבמהלך השנים כתבתי באתר זה על השפעתו של השינוי בשער הדולר על סכומי ביטוח ועל הכיסוי הביטוחי.

 

כך למשל פורסם בשנת 2007 הטיפ בנושא: צניחת הדולר סכומי הביטוח והפרמיה ובשנת 2006 פרסמתי טיפ בנושא: השפעת אי יציבות הדולר על סכומי הביטוח.

 

העניין הוא שחלק לא מבוטל מהביטוחים העסקיים במדינת ישראל נערך עדיין לפי פוליסות נקובות בדולר כאשר הפרמיה משולמת בשקלים לפי שער הדולר ביום התשלום. המשמעות המיידית של העלייה בשער הדולר שנרשמה בחודש יולי 2012 היא, התייקרות הפרמיה המשולמת על ידי המבוטחים בעבור הפוליסות הנקובות בדולר.

 

התייקרות הפרמיה אינה מלווה באופן אוטומטי בתוספת תשלום בתביעות ביטוח הואיל והתשלום הוא לפי היקף הנזק שנגרם בכל מקרה לגופו, כך שקיימת אפשרות לגבי נזקים לרכוש שערכו דווקא ירד על אף העליה בשער הדולר (כמו למשל מוצרי חשמל ואלקטרוניקה) שסכום תגמולי הביטוח לא יושפע באופן ניכר מהעליה בשער הדולר.

 

העמדה המקצועית שלי היתה תמיד שסכום הביטוח לרכוש אמור להיות תואם למטבע שבו נעשית הרכישה של אותו רכוש מחדש בעקבות נזק.

 

אלא מה? בביטוח מפעלים, בתי עסק גדולים ופרויקטים קבלניים מדובר ברכוש שחלקו נרכש בשקלים חדשים וחלקו האחר בדולרים. כך למשל במפעל ליצור טקסטיל, המכונות נרכשות בדולר או ביורו (הירידה בשער היורו היא נושא לכתבת ראי לכתבה זו) כאשר חומרי הגלם, האריזות ורכש אחר נרכשים בארץ בשקלים חדשים.

 

הפיתרון האידיאלי יכול היה להיות באופן שבו ניתן היה לקבוע בפוליסה סעיפים שונים במטבע שונה לכל סעיף. כמו למשל ביטוח מכונות בדולר וביטוח מלאי ותוצרת בעבודה בשקלים חדשים.

 

דבר זה אינו מתאפשר לאור הוראות החוק המונעות אפשרות של קביעת מטבעות שונים בפוליסה אחת, כפי שבאו לידי ביטוח בתקנות הפיקוח על עסקי ביטוח.

 

האפשרות של פיצול הביטוח לרכוש לפי פוליסות שונות (כמו למשל פוליסה נפרדת לביטוח מכונות ופוליסה נפרדת לביטוח יתר התכולה)  אינה מומלצת כפתרון מדף לאר העובדה שבמקרה של נזק, יידרש המבוטח לתשלום כפול של השתתפות עצמית שנגבית לפי כל פוליסה בנפרד.

 

מצד שני אותם מבוטחים אשר הגדילו את סכומי הביטוח לפי הפוליסות השקליות שלהם בשל הירידה בשער הדולר על מנת שלא להימצא במצב של ביטוח חסר או חוסר בסכום ביטוח במקרה של נזק עשויים למצוא את עצמם במצב של ביטוח יתר שהוא מצב הפוך לביטוח חסר, כך שהם משלמים פרמיה עודפת אשר גם בחישוב של אחוזים בודדים עשויה להגיע לסכומים נכבדים כאשר מדובר בפרמיות בהיקף של מאות אלפי שקלים או יותר.

 

על כן, ההמלצה שלי לאור העליה בשער הדולר לעומת השקל והירידה בשער היורו לאור המשבר הכלכלי המתמשך באירופה היא להיוועץ ביועץ ביטוח של החברה ולא להמתין למועד חידוש הביטוח.

 

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright