היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

טיפ השבוע 3/2/2008

הטיפים של היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 
תבליט

היועצת קטיה שורצמן

תבליט

יועץ  ניהול סיכונים בביטוח כללי

תבליט

הקמה וניהול  אתרי ביטוח


 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

כל הטיפים לשנת 2008

 

זיקות שונות בשם המבוטח

 

 

שם המבוטח בביטוח אלמנטארי, רכוש או חבות, כולל לפעמים מספר שמות כמו למשל מזמין וקבלנים, שוכר ומשכיר, בעל שיעבוד ומשעבד וכו'.

 

קורה שאחד המבוטחים אינו עומד בתנאי הפוליסה או אפילו גורם לנזק במתכוון. ואז נשאלת השאלה האם גם יתר המבוטחים התמימים לפי אותה הפוליסה שלא חטאו ולא פשעו נענשים בשל מעשיו או מחדליו של שותפם לשם המבוטח? ואם המבוטחים התמימים זכאים לתגמולי ביטוח מה קורה לזכות התחלוף של המבטח כלפי המבוטחים שגרמו לנזק מתוך רשלנות או במתכוון?

 

עניין זה עולה לפעמים תוך כדי טיפול באישורי ביטוח כאשר חלק מהחתמים מהססים לחתום על הדרישה לפיה הפוליסה כוללת סעיף "שמירת זכויות", כלומר מקבל האישור, שנכלל כמבוטח לפי הפוליסה, לא יפגע בשל אי עמידה בתנאי הפוליסה של המבוטח הראשי.

 

חתמים זהירים, נוטים לפעמים למחוק את הסעיף כולו באישור הביטוח או להוסיף הסתייגות של אי עמידה בתום לב וזאת כמראה מתוך חוסר ידיעה והכרה של פס"ד מפורסם ביותר בענף הביטוח שניתן ע"י בית המשפט העליון בתיק ע"א 391/89 ויסנר נגד אריה, לפיו נמצאה מבוטחת משותפת לפוליסת רכוש זכאית לתגמולי ביטוח בעבור הנזק המבנה בבעלותה אשר נגרם בשל הצתה ע"י המבוטח הנוסף, בעל התכולה.

 

מתוך פס"ד

 "ככלל, נוטה אני לקבל את האבחנה בין שותפים לפוליסה שהם בעלי אינטרס זהה בנכס (כגון בעלים במשותף, שאז שותפים הם "לטוב ולרע", ואין השותף התמים זכאי לכל פיצוי), לבין שותפים שהם בעלי אינטרס שונה (כגון משכיר ושוכר, שאז ניתן לראות בכך שתי פוליסות שונות, המכסות כל אחת אינטרס אחר, ואין השוכר התמים צריך להיפגע ממעשהו הזדוני של המשכיר)..."
 

משיחות שערכתי בנושא עם מומחים שונים וביניהם עורכי דין שמתמחים בביטוח, עולה גם אפשרות של תביעת תחלוף של מבטח אשר שילם תגמולי ביטוח למבוטח תמים   בשל נזק שנגרם ברשלנותו של מבוטח אחר אשר היה מבוטח לפי אותה לפי הפוליסה  לגבי זיקה שונה .

 

ראו גם

שם המבוטח בפוליסת צד ג'


 

 

 

בברכה,

שלכם

 

קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים ומנהלת אתרים

 


הגולשים ומקבלי הטיפ מוזמנים לכתוב תגובות וחוויות

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright