היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

חדשות הביטוח ליום 15/12/2010 - ביטוח חובה - אסון הכרמל

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

פתרונות ניהול סיכונים, מכרזים, מפרטים ותביעות ביטוח לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

 

אסון השריפה בכרמל - תביעות תחלוף נגד המדינה?

טופז אבן חן נספתה באוטובוס השב"ס

עדיין לא ניתן לאמוד את עלות הנזקים

הפן הביטוחי של אסון השריפה בכרמל

 

סוגיית ביטוח החובה של אסון הכרמל

 

השריפה בכרמל - תביעת תחלוף נגד המדינה?כבר בימים הראשונים שלאחר האירוע הטראגי בכרמל, כאשר פנו אלי עיתונאים והתקיימו שיחות בנושא הכיסוי הביטוחי, אמרתי, כי לדעתי נושא הכיסוי של התאונה לפי ביטוח החובה אינו ברור.

 

בנוסף לסוגיה של מקום הימצא הנספים באש בעת הפגיעה קיימות גם סוגיות נוספות הקשורות לנסיבות האירוע שטרם הובהרו סופית.

 

כך למשל אם מדובר בפעולת איבה, אפשרות שנשללה בינתיים לפי הפרסומים בתקשורת. חוק הפלת"ד עליו מבוסס ביטוח החובה אינו מחייב בפיצוי.

 

כמו כן אם יוכח, כי היתה כוונה לגרום נזק לרכוש, והרי יערות הכרמל הם רכוש של כולנו, הרי שהגדרת תאונת הדרכים אינה כוללת מקרה שבו היתה כוונה לגרום לנזק לרכושו של הנפגע (החוק אינו מפרט באיזה סוג של רכוש מדובר).

 

הסיבה לאי ההבנות הרבות הקשורות ל חוק הפלת"ד, נובעת מהעובדה הפשוטה שהחוק אינו ברור ומיום כניסתו לתוקף נערכו בו שינויים בתיקונים שונים וביניהם תיקון 8 המפורסם לאחר אירוע התאונה הקשה עם בלוני הגז, כאשר בעקבותיה הוגבלה תחולת החוק באופן ניכר ובכלל זה הוגבלה לשימוש ברכב למרות תחבורה בלבד.

 

ולסיום, בנושא האפשרות של איילון לחזור בתביעת תחלוף לפי חוק זה, במקרה בו תחויב לשלם תגמולי ביטוח למשפחות הנספים, גם נושא זה אינו ברור ולדעתי אינו סגור לאור הנוסח של הסעיף בחוק (עיף 9.א.):

 

"מי ששילם פיצויים המגיעים לפי חוק זה לא תהא לו זכות חזרה על אדם אחר החייב בפיצויים לפי חוק זה זולת הזכות לחזור על אחד מאלה..."

 

לפי ההדגשה לעיל ניתן לראות שהחסימה לתביעת שיבוב מוגבלת רק כלפי מי שחייב בפיצויים לפי חוק הפלת"ד ולא כלפי מי שחייב בפיצויי לפי חוקים אחרים. כך שפרשנות החוק המופקדת בידי שופטים עשויה להשתנות ולאפשר להם לעשות שימוש בפרשנות של החוק לטובת המבטחים במקרה המיוחד הנובע ממחדל חסר גבולות של ראשי המדינה והשלטונות המגיע לכדי ביזיון.
 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright