היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

הממונה בכנס בריאות של עדיף

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

 

 

ברקת יאפשר למבטחים להשקיע עד 100 מיליארד ₪ בתשתיות ישראליות

 

 

ד"ר משה ברקת

​​​​​​​​​​במהלך הדיון בוועדת הכספים בכנסת שנערך ביום 23/10/2019, ביקר ד"ר משה ברקת המפקח על הביטוח, את ההשקעות הגדולות של הגופים בחו"ל: "אם תהייה נפילה בחו"ל, ייתכן שהפנסיונרים יפגעו. אנחנו בסיכון ואיפה הרווח למשק הישראלי?". לצד הצגת שורת צעדים שמקדמת הרשות, והבטחה להפחית דמי הניהול המקסימליים לפנסיונרים, קרא ברקת להגדלה משמעותית של תקציבי ותשתיות הרשות: "התקציב שלנו מהווה שליש מתקציב הפיקוח על הבנקים, 1.7 טריליון השקלים של הציבור לא פחות חשובים". עוד הבטיח ברקת כי בהעדר שינוי, הרשות תפעל בתוך חצי שנה להפחתת את דמי הניהול המקסימליים על הצבירה של גמלאים בקרנות הפנסיה, העומדים על כ-חצי אחוז כיום"

 

הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, דיווח  בפני ועדת הכספים אודות תכנית העבודה של הרשות ומדיניותה ביחס לגופים תחת פיקוחה. הייתה זו הופעה ראשונה של ברקת בפני הוועדה מאז מונה לתפקידו הנוכחי.

 

ברקת פתח את דבריו וציין כי רשויות הפועלות באופן דומה לרשות שוק ההון, לדוגמא הרשות לפיקוח על הבנקים, זוכים לתקציב גדול משמעותית, "התקציב שלנו שליש מהתקציב של הפיקוח על הבנקים, תקציבי הפנסיה של האזרחים לא פחות חשובים מתחומים אחרים ויש לתת על זה את הדעת".

 

במהלך הדיון עלה כי הרשות מעסיקה 178 עובדים, ברקת ציין כי תקציבה עומד על כ-60 מיליון ₪, "בעוד התקציב של הגופים המקבילים הוא כ-200 מיליון".

 

הממונה על הרשות הציג כי הגופים המפוקחים ע"י הרשות מנהלים נכסים בגובה של 1.77 טריליון ₪, "שהגעתי לא הבנתי את העדר התקנים בתחום הזה, אחרי חצי שנה של עבודה מטורפת, אני מקווה שתהייה רגולציה ראויה. צריך להבין שקריסה של גוף מפוקח, זה קטסטרופה לכל הצדדים, למבוטחים, למדינה ולכלכלה. מעל הכל בראש מעייננו הדאגה לאזרחים".

 

ברקת ציין כי הרשות פועלת לקידום תחומי הסייבר בגופים שתחת פיקוחה, באמצעות רשות הסייבר הלאומית, וכי הרצון הוא לקדם ביטוחי סייבר, לא רק בגופים הגדולים, אלא גם בגופים קטנים, וכן לקדם פרויקטים כלכלים שמכניסים טכנולוגיה וגופים ישראלים מצטיינים בהם.

 

ברקת הציג יעדי על שעל שולחן הרשות, בהם: קידום התנהלות הוגנת ושקופה של השחקנים בשוק, הבטחת מוצרים הוגנים שקופים וזמינים כלפי הציבור, ופיתוח רשות עצמאית ומקצועית.

 

ברקת הוסיף כי בכוונת הרשות לקדם הבאת גופים בינ"ל לשוק המקומי, כדי להגביר את התחרות: "ברגע שתהייה תחרות, זה ישתרשר בעלויות ונדאג שזה ישתרשר גם ללקוח הסופי".

 

עוד ציין כי בכוונת הרשות לקדם השקעות מקומיות מצד גופי הביטוח דווקא בישראל: "הסכומים האלה הגדולים האלה, חלקם עוברים לחו"ל, צריך לראות איפה הם מושקעים, במה, צריך לראות מה הבקרה ומדוע הסכומים לא מושקעים בישראל. אם תהייה נפילה בחו"ל, ייתכן שהפנסיונרים יפגעו, אז אנחנו בסיכון ואיפה הרווח למשק הישראלי? לכן אנחנו הולכים לפתוח שוק של אפשרויות השקעה בתשתיות מקומיות, של סכומים של מעל 50 מיליארד אולי 100 מיליארד ש"ח, שיוכלו הגופים להשקיע בפרויקטים של תשתיות ישראלים. כספי החוסכים צריכים לקבל את התשואה הנאותה, אבל אין סתירה בין הדברים. זה לא יהיה על חשבון החוסכים. אנחנו יכול לדאוג לתשואות ובאותה נשימה לדאוג למשק הישראלי. אפשר לייצר מצבים של ווין ווין. ה-1.7 שייכים לאזרחי ישראל ולא לחברות הביטוח".

 

לשאלת חברי כנסת, ציין ברקת ציין כי בכוונת הרשות להפחית את דמי הניהול המקסימליים על הצבירה של גימלאים מכ-חצי אחוז כיום, וכי החלטה תתקבל בתוך חצי שנה.

 

ברקת ציין כי הרשות פועלת לשיפור מצב מימוש ביטוחי הבריאות והסיעוד, בדגש על אוכלוסיות חלשות, והפסקת טרטור האזרחים. ראש הרשות ציין כי בכוונת הרשות לפעול גם לעניין רציפות הפנסיה של צעירי ישראל במעבר בין עבודות, וכן לעניין הפרמיות הגבוהות שמשלמים נהגים צעירים על ביטוחי הרכב.

 

בהמשך הציג ברקת את פעילות הרשות השנה, וציין לעניין ביטוחי החיים 'ריסק', הפחיתה הרשות 30% וכן סיכמה עם הגופים על הנחה מינימלית על התעריף בגובה 15% נוספים, לתקופה של 6 שנים ומעלה.

 

לעניין סוכני ביטוח ציין ברקת כי הרשות מתכוונת לעגן בחקיקה את תפקידם, כך שיפעלו לטובת הציבור ולא למען תגמול כספי חד פעמי: "אנחנו רואים בסוכן לא כאיש מכירות, אלא כמי שצריך לסייע לצרכן לבחור מוצר. לכן הלכנו על מודל של סוכן אובייקטיבי שיעמוד לצד הצרכן, שלא יהיה מוטה בתקצוב שלו, ולא יונע על ידי תגמול של מכירת ביטוח אלא על תגמול שווה לאורך זמן, או על תגמול מהציבור".

 

הממונה הוסיף כי הרשות מגבשת טיוטת חוזר לעניין אובדן כושר עבודה: "נפסיק את החקירות האקטיביות מול מבוטחים, אנשים עם אובדן כושר יקבלו את המגיע להם".

 

לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ציין ברקת כי הרשות תעביר בהקדם את תקנות קופת הגמל להשקעה.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "קיימנו על זה דיונים בוועדה, ולא פעם אחת. אנחנו מעוניינים שהתקנות יאושרו. הייתה הצעת חוק בנושא, אני מבקש שתביאו את זה בהקדם ונצביע על זה".

 

ברקת סיכם את דבריו: "אני לוקח אחריות על הכול, כי בידי הכוח לשנות. אך למען השירות לציבור, אני מבקש שתיתנו לגוף הזה את הכלים לעשות את עבדותו, אין שום סיבה שלא תהייה לו גופים תפקודיים כמו שיש לפיקוח על הבנקים ולרשות לניירות ערך. התקציב שלי הוא שליש מתקציב הפיקוח על הבנקים. סייעו לי למען הציבור".

 

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright