היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

הצעת חוק לכיסוי התמוטטות מבנים של דירות מגורים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

הצעת חוק לכיסוי קריסת מבנים של דירות מגורים

 

איור של התפוררות מבנה

ביום 15/11/2021 הגישו חברי הכנסת יעקב אשר  משה גפני ואורי מקלב הצעת חוק לתיקון חוק חוזה הביטוח כך שבביטוח דירות הכיסוי הביטוחי יכסה גם מקרה ביטוח של קריסת המבנה בו מצויה הדירה המבוטחת או מקרה בו לגבי מבנה כאמור ניתנה הוראה לפי דין המייעדת אותו להריסה או אטימה בשל היותו מסוכן, והכל אלא אם הוכיח המבטח כי הנזק נגרם למבנה באשמת המבוטח."

 

דברי הסבר להצעת החוק:

"בתקופה האחרונה, התופעה של מתן הוראות פינוי לדיירי מבנים שהוגדרו כמסוכנים למגורים נעשתה רווחת. תופעה זו, שבצידה לעיתים גם החלטה מטעם ראשי העיריות ומהנדסי העיר להרוס או לאטום את המבנים המסוכנים, החלה להתרחב בסמוך לקריסה שאירעה לאחרונה של מבנה בחולון והוסיפה להתרחב מאז.

 

נכון להיום, סיכון של קריסת מבנה וכן הריסה או אטימה של מבנה בשל מסוכנות המגורים בו, אינו מכוסה באופן מפורש בתקנות הפיקוח על עסקי ביטוח (תנאי חוזה לביטוח דירות ותכולתן), התשמ"ו–1986, והצעת החוק נועדה לשנות מציאות זו.

 

לפיכך, מוצע לחייב את המבטחים לכלול בביטוח דירות ותכולתן כיסוי למקרה בו המבנה בו נמצאת הדירה המבוטחת קרס, ומקרה בו המבנה יועד להריסה או אטימה בשל היותו מסוכן, והכל אלא אם הוכיח המבטח כי הנזק נגרם למבנה באשמת המבוטח."

 

הערה: העניין הוא, שנכון להיום חלק מחברות הביטוח מבטחות את ערך הקרקע או סכום ביטוח נוסף למבנה רק במקרה של רעידת אדמה. כך שעם כל הכבוד להצעת החוק, דיירי המבנים שקורסים, אינם יכולים לקבל בכל מקרה פיצוי לערך של דירה חדשה גם אם רכשו סכום ביטוח נוסף. הפתרון הנוסף המוצע הוא לסוגיה זו הוא לחייב בתקנות לביטוח מבנה הדירה כיסוי לסכום הביטוח הנוסף (ערך קרקע) כך שיחול במקרה של כל אירוע מבוטח לפי הפוליסה ולא המקרה של רעידת אדמה בלבד.

 

ראו: זהירות בביטוח ערך קרקע

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright