היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

חוזר המתנות ותאונות דרכים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

שימוש בחוזר המתנות למלחמה בתאונות דרכים
מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים, תביעות ותנאי פוליסה

 

קופסת מתנה עם סרט זהבלאחרונה פורסם בכלי התקשורת, כי הפיקוח על הביטוח הפסיק את מבצע מוביליי של חברת "כלל" בשל ערך המתקן העולה על המותר לפי חוזר המתנות.

 

עם כל ההכרה בכוונות הטהורות של הפיקוח על הביטוח לשמור על שוק נקי ולמנוע פיתוי של מבוטחים לערוך ביטוח תמורת "נזיד עדשים", עדיין קשה לי לראות באותה שורה מתנה מסוג מכשיר אלקטרוני כמו למשל DVD ומתקן הנועד להציל חיי אדם ולמנוע נזק לרכוש כאשר פוליסת ביטוח רכב רכוש כוללת כיסוי לנזקים אותם אמורה ה"מתנה" למנוע והפוליסה לביטוח חובה מפצה מפני פגיעות גוף אשר אמורות להימנע אף הן באמצעות השימוש במתקן.

 

שימוש בטכנולוגיות למניעת תאונות נכנס באופן הדרגתי ולדעת העוסקים בכך, באופן איטי מדי לעולם הביטוח. למרבה הצער, הרושם הקיים הוא שמבוטח מהשורה יעדיף לרכוש פוליסה כאשר המבטח מציע מכונת אספרסו לעומת פוליסה אשר רכישתה מקנה לו אפשרות להשתמש במתקן האמור מנוע נזק לרכוש או חשוב מכך, להציל חיים.

 

הדוגמאות למתנות המובאות בחוזר המתנות הן מכשירים אלקטרוניים וחופשות בחו"ל ולא מתקנים שנועדו למנוע נזק לרכוש להציל חיים.

 

כמו כן, החוזר חל לגבי "מתנה" שהיא: "מתנה או הטבה אחרת שאינה חלק אינטגרלי מהעסקה". מכשיר שנועד להקטין את סיכונו של המבטח לפי הפוליסה עשוי להיחשב כחלק אינטגראלי מעסקת הביטוח הואיל והשימוש בו אינו דומה להענקת חופשה בישראל או אפילו ספר (למי שעדיין קורא בפרות כתובה).

 

המגבלה לערך מתנה לפי  חוזר המתנות (חוזר גופים מוסדיים 2008-9-6 מיום 10 ביוני 2008) עומדת על  מחיר שוק העולה על סך של 250 ₪ כולל מע"מ כדין.

 

נושא המוביליי הוא רק דוגמא. כאשר אישית, הייתי רוצה לראות מבטחים נוספים המעניקים לאוכלוסיות בסיכון מתנות ייעודיות כמו למשל חיישני רברס לאוכלוסיה כפרית, מתקני  אתרעה על ילדים שנשכחים לעיתים ברכב למכוניות המשמשות להסעה של ילדים, מכשירי נשיפה שנועדו למנוע נהיגה באלכוהול, אפליקציות שונות לאזעקה של רכב משטרה והצלה במקרה של תאונות ועוד.

 

ההצעות לפיקוח על הביטוח בנדון הן:

  1. לקבוע בחוזר הבהרה לחוזר המתנות, כי התקנים ומכשירים שנועדו למנוע נזק מבוטח ייחשבו כחלק אינטגראלי מעסקת הביטוח ולא למתנה
     

  2. או לחילופין - לפחות לשלב ביניים - לקבוע, כי כאשר מדובר בהתקנים ומכשירים שנועדו למנוע נזק מבוטח מגבלת הערך תחול לפי העלות למבטח ולא לערך שוק ובנוסף לכך לאפשר לצרף את סכום המגבלה לפוליסה אחת לפוליסה נוספת, כך שביחד יתקבל סכום כפול.
    כך למשל, במקרה של רכישת ביטוח חובה וביטוח מקיף באמצעות אותו המבטח (וזאת גם לאור העובדה, שהביטוח על הביטוח קידם בהצלחה רבה את שיווקו של ביטוח רכב חובה כביטוח נפרד) המגבלה תעמוד על 500 ש"ח לשתי הפוליסות (מקיף וחובה) גם יחד במקום 250 לפוליסה אחת.

וכל זאת כמובן, אינו גורע מהטענה לפיה אמצעים להקלת סיכונו של המבטח, לפי הגדרתם בחוק חוזה הביטוח, אינם עונים להגדרה ולמשמעות של מתנה לפי הגדרתה בחוזר.

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright