היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ביטוח אש בסכנה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

המפקח בקליפורניה: אפשרות לאובדן כיסוי כנגד סיכון אש

מאת קטיה שורצמן, מנהלת תביעות מבוטחים ומבטחים, מנהלת אתרי ביטוח ומנסחת פוליסות

 

 

 

שריפת יער צילום אילוסטרציה

כאשר מדברים במדינת ישראל על ביטוח כנגד סיכוני קטסטרופה, המחשבה הראשונה שעולה בראש, היא כמובן, תסריט של רעידת אדמה ואולי יש גם כאלו החושבים על צונאמי, שיטפונות  סערה ונזקי הצפה.

 

סיכון אש,  למרבה המזל, עדיין לא הוגדר בארצנו כסיכון קטסטרופאלי וזאת למרות שריפות ענק שפקדו את ארצנו ובכלל זה כמובן אסון הכרמל שאירע בשלהי שנת 2010.

 

לא רק זאת, אלא שהבסיס והתשתית לביטוח סיכוני רכוש בישראל הוא ביטוח כנגד סיכון אש, עד כדי היעדר אפשרות לרכוש כל כיסוי ביטוחי שהוא לרכוש שאינו כולל כיסוי כנגד סיכון אש. כלומר, בישראל אין אפשרות לרכוש ביטוח כנגד סיכוני סערה או רעידת אדמה ככיסוי נפרד ללא תלות בביטוח סיכוני אש.

 

לאור שריפות הענק בקליפורניה, נראה, שתושבי מדינת ישראל הם ברי מזל יחסית לתושבי מדינת קליפורניה שבארה"ב, בכל הקשור בשריפות ענק המשפיעות על אפשרויות הכיסוי הביטוחי ועלויות הביטוח.

 

לפי פרסום של אסושייד פרס, הודיע הממונה על הביטוח במדינת קליפורניה, דייב ג'ונס, כי תושבים רבים במדינה עשויים למצוא את עצמם ללא ביטוח כנגד סיכון אש בכלל בנוסף לכך שמבוטחים המתגוררים באזורי סיכון גבוה לשריפה עשויים להידרש לשלם דמי ביטוח גבוהים יותר בחידוש הביטוח לשנה נוספת וכל זאת בשל שריפות הענק שפקדו את המדינה וגרמו לנזקים גדולים לרכוש בשל הבצורת שפקדה את האזור.

 

דייב ג'ונס אמר בראיון לתוכנית טלוויזיה מקומית, כי החוק של מדינת קליפורניה מאפשר לחברות ביטוח שלא לחדש פוליסות ביטוח וזאת בדומה לחוק הקיים במדינת ישראל לפיו ביטוח רכוש כנגד סיכון אש אינו ביטוח חובה ועל כן גם בישראל קיימת אפשרות שחברות הביטוח יסרבו לחדש ביטוח למבוטחים. לפי ג'ונס, השריפות האדירות שפקדו את מחוז קאלאווראס בתחילת ספטמבר 2015, בשל אש שאחזה בשדה קוצים, גרמו להרס של 475 בתים. 

 

למרות שממבט ראשון הידיעה מקליפורניה נראית מקוממת ומחזקת את דברי המקטרגים כנגד חברות הביטוח, הטוענים שכל מה שחברות הביטוח רוצות הוא לגבות פרמיות מציבור המבוטחים ולא לשלם תביעות, יש לקחת בחשבון את מהותו של הביטוח ואת אחריותן של חברות הביטוח לדאוג לכך שתוכלנה לעמוד בהתחייבויות שהן נוטלות על עצמן.

 

ההתחייבות של חברת הביטוח מבוססת על חישוב אקטוארי של פרמיות לפי ניסיון נזקי העבר עם התאמה לצפי העתיד למשך תקופת הביטוח. בכל מקרה שבו חברת הביטוח, שהיא גוף כלכלי, אינה יכולה לעמוד בתשלום הנזקים המבוטחים, הסובלים העיקריים (בנוסף לעובדים ולבעלים של חברת הביטוח) הם המבוטחים עצמם שאינם יכולים להיפרע מחברת הביטוח על אף ולמרות פוליסות הביטוח אותן רכשו במיטב כספם. מכאן, על חברות הביטוח לנקוט במשנה זהירות בהליך של עריכת הביטוח שהוא למעשה הליך של רכישת סיכון מהמבוטחים.

 

המונח "קטסטרופה" בביטוח מוגדר כמקרה שבו הסטטיסטיקה אינה עובדת והגדרה זו אכן נמצאה מתאימה לשריפות הענק שפקדו בתחילת ספטמבר 2015 את מדינת קליפורניה שבארה"ב.

 

על רקע האמור לעיל, דווח כי חלק מתושבי צפון קליפורניה קיבלו מכתבים מחברות ביטוח המודיעים להם על אי חידוש הביטוח של  רכושם כנגד סיכון אש. בין מקבלי המכתבים היו גם מבוטחים המתגוררים בבתים שלא קרובים לאזור שאירעו בו שתי שריפות הענק.

 

בנוסף פורסם, כי משרד עורכי דין בדרום קליפורניה הגיש תביעה נגד חבר פסיפיק גז אנד אלקטריק וקבלן המייצגים בעלי רכוש שלא היו מבוטחים לפיה החברה התרשלה בביעור קוצים וצמחייה כהגנה מפני  שתי שריפות הקטלניות שפקדו את צפון קליפורניה, ונחשבות בחלק מהשריפות ההרסניות ביותר שפקדו את המדינה. משרד עורכי הדין טוען ל"תחזוקה רשלנית" של תשתית החשמל והצמחייה המקיפה את אזור האש.  התביעה שהוגשה אינה תביעה ייצוגית, אולם משרד עורכי הדין הודיע ​​כי היא מצפה להגיש תביעות רבות מטעם תובעים נוספים בעתיד.

 

30/9/2015

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright