היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

טיפ השבוע 14/3/2008

הטיפים של היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 
תבליט

היועצת קטיה שורצמן

תבליט

יועץ  ניהול סיכונים בביטוח כללי

תבליט

הקמה וניהול  אתרי ביטוח

 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

כל הטיפים לשנת 2008

 

האם יש צורך לחייב שמאי ביטוח ברישוי?

 

לא אחת אנו שומעים על מסכת ייסורים הפוקדת את המבוטח בבואו לממש את הסכם הביטוח.

 

הפיקוח על הביטוח, כדרך הטבע, פועל בעניין תביעות הביטוח מול המבטחים. כך למשל התבשרנו על טיוטת חוזר תביעות וטיוטת חוזר פוליגרף.

 

מניסיון של 35 בענף הביטוח הכולל טיפול בתביעות ביטוח גם כראש מדור תביעות בחברת ביטוח, באפשרותי להעיד על הבעתיות של פקידי חברות הביטוח העולה מדי פעם בעבודה מול שמאי ביטוח ההופכת להיות בעיתם של המבוטחים כאשר שמאי הביטוח נותן חוות דעת המבוססת על ידע חלקי ולקוי של תנאי פוליסת הביטוח ו/או אינו עומד בלוח הזמנים ו/או מנכה סכומים כפי ראות עיניו מתביעתו של המבוטח.

 

למען הגילוי הנאות, אציין, כי בין חברי הטובים ניתן למנות גם שמאי ביטוח וכי ללא עבודתם של השמאים איני רואה כל דרך אפשרית שבה חברות הביטוח יכולות ליישב תביעות.

 

 נכון לעכשיו המצב בישראל הוא:

 1. שמאי הביטוח הוא למעשה "העיניים בשטח" של חברת הביטוח וללא עבודה של שמאי ביטוח, פקיד התביעות יתקשה לתפקד, אם בכלל הואיל ומדובר באחריות לא קלה המוטלת עליו לשלם נזקים מקופת המבטח, שהיא למעשה קופת ציבור.
   

 2. מרבית התביעות מתבררות באמצעות משרדי שמאות עצמאיים ולא על ידי שמאים שכירים של חברות הביטוח.
   

 3. מלבד עיסוק כשמאי רכב הדורש רישיון (אשר אינו כפוף למפקח על הביטוח) הרי ששמאי ביטוח אלמנטארי אינם זקוקים לרישוי ולמעשה כל מי שמכריז על עצמו כשמאי ביטוח יכול לעבוד כשמאי אם חברות הביטוח יסכימו לספק לו עבודה.

במהלך השנים אני נתקלת מדי פעם בדוחות ובמכתבים של שמאי ביטוח מהמשרדים המובילים בישראל (הערוכים בד"כ על ידי שמאים שכירים במשרד גדול) המעמידים אותי בפני דילמה אם לצחוק או אם לבכות ואני משתפת אתכם בהתלבטות על מנת שתוכלו לחשוב יחד אתי, אם לאור מורכבות מוצרי הביטוח האלמנטארי והגיוון בתנאי הפוליסות השונות לא הגיע הזמן לחשוב על חיוב ברישוי כחוק של שמאי הביטוח.

 

להלן שלוש דוגמאות להמחשה:

 

 1. דחיית תביעה ע"י שמאי בפוליסה מסוג "כל הסיכונים" הואיל והמבוטח לא הוכיח שמקרה הביטוח לא נגרם כתוצאה ממקרה המוצא מכלל ביטוח לפי הפוליסה - וזאת בשעה שבפוליסות מסוג "כל הסיכונים" חובת ההוכחה על על כך שאירוע נגרם בשל קיומו של חריג מוטלת על המבטח.
   

 2. הצגת מכתב דרישה בביטוח אובדן רווחים המבוססת על השוואה להכנסות מלפני שלוש שנים ולא לתקופה המקבילה אשתקד, כנדרש לפי הפוליסה.
   

 3. חישוב ביטוח חסר לפי הפוליסה לביטוח אש "תנאי ביט" מבלי לקחת בחשבון את הסעיף לפיו בפוליסות ביט לביטוח אש חישוב ביטוח חסר נעשה לפי 90% מערכו של הרכוש המבוטח ולא 100%.

 

 

בברכה,

שלכם

 

קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים ומנהלת אתרים

 


הגולשים ומקבלי הטיפ מוזמנים לכתוב תגובות וחוויות

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright