היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

גבול אחריות מגוחך

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

גבול אחריות של מיליון דולר לנזקים של מאה מיליון
מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים, תביעות ותנאי פוליסה

 

צילום אילוסטרציה של דולרים

פעל דשנים בארה"ב בשם West Fertilizer שארעה בו התפוצצות ב17 באפריל 2013 שגרמה להריגתם של 15 אנשים ולפציעתם של 200, היה מבוטח בביטוח אחריות חוקית בגבול של מיליון דולר אחד בלבד, ללא ביטוח נוספים מעל או מתחת לסכום זה (מטריה או אקסס), וזאת כאשר ההיקף הכספי של נזק הרכוש שנגרם בעקבות ההתפוצצות נאמד בסכום של 100 מיליון דולר.

 

סכום זה נראה מגוחך גם לאור הדרישות לביטוח אחריות חוקית ממובלים בארה"ב, כאשר הדרישה לגבול אחריות בביטוח צד ג' של משאית הובלה של סחורות שאינן מסוכנות כמו  למשל ביצי משק עומדת על 750,000$.

 

מאידך גיסא, בכל הקשור לאחסון כמויות ניכרות של אמוניום חנקתי בסמוך לבתי ספר, בתי אבות ובתי מגורים, החוק בארה"ב אינו מציב כל דרישות ביטוח שהן.

 

סיבת הפיצוץ נמצאת עדיין תחת חקירה ואינה ידועה, אולם אם West Fertilizer תמצא אחראית בנזיקין, הרי שגבול האחריות בסך מיליון דולר עשוי לכסות רק שבריר קטן ביותר מסכומי התביעות והנזקים. כאשר רק הנזק לרכוש כאמור, נאמד בכמאה מיליון דולר.

 

הפיצוץ גרם לנזק רציני למתחם דירות, בית אבות ובית ספר כאשר חלק מהבתים סבלו גם מנזק ליסודות.

 

החוק בארה"ב, אינו מחייב כאמור ביטוח אחריות חוקית בגין נזקים העשויים להיגרם על ידי דשנים וחמרים מסוכנים.

 

חברת  West Fertilizer דיווחה על אחסון של 270 טון של אמוניום חנקתי במתחם החברה בסוף שנת 2012.

 

לפי מומחים חיצוניים, נראה, כי הפיצוץ אירע בשל חומר כימי שהתפשט בעת שריפה שפרצה במתחם החברה.

 

מסתבר גם, כי לפיקוח על הביטוח במדינת טקסס, בה אירע הפיצוץ, אין כל מידע לגבי קיומו של הביטוח וכך גם לגבי פרטיו. הפיקוח על הביטוח בטקסס, הצהיר בנוסף, כי אין זה מתפקידו לפקח על היקף הכיסוי הביטוחי של החברות אלא על יציבותם של המבטחים האמורים לסייע ללקוחותיהם בהתממשות של סיכונים.

 

לפי הנתונים שפורסמו, נראה, כי איש מבין הנפגעים הרבים לא יוכל לזכות בפיצוי הוגן מהביטוח של החברה אשר נציגיה סרבו להגיב ולענות לשאלות העיתונאים.

 

עם זאת יש לקחת בחשבון, כי לפחות חלק מבעלי הרכוש שנפגע בפיצוץ היו מבוטחים בביטוח משל עצמם, כך שהבעיה החמורה ביותר היא זאת של אותם הנפגעים שלא רכשו ביטוח לרכושם.

 

ההערכה בארה"ב, היא כי השלטונות ילמדו את לקחי הפיצוץ ויחייבו את החברה בתנאי בטיחות חמורים יותר ואולי אף יציגו בפניהם דרישות מקדמיות לביטוח. מסתבר, כי בנוסף לטקסס למדינות רבות בארה"ב אין חוקים הדורשים ביטוח מזערי ממאחסנים של דשן צמחי וחומרים מסוכנים אחרים.

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright