היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

מחקר עו"ד הראל בנושא תביעות פלת"ד

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

 

ביטוח חובה

מחקר: דרכי הוכחת נזק בתביעות פלת"ד

 

עו"ד יניב הראל

באתר האינטרנט של אגוד חברות הביטוח במדור קרן המחקרים מתפרסם מחקרו החדש של מאת עו"ד יניר הראל ממשרד פירון אשר נערך במימון קרן מחקרים שליד אגוד חברות הביטוח.

 

המחקר, דרכי הוכחת נזק בתביעות פלת"ד: היבטים משפטיים בדיני ראיות והצעות להסדרים רצויים, עוסק בהיבטים משפטיים בדיני ראיות והצעות להסדרים רצויים

 

להלן תמצית שבע ההצעות:

 

 1. הקמת ועדות רפואיות על מנת להקל על  ההתדיינות הארוכה והמסורבלת הנוגעת להוכחת שיעור הנכות הרפואית היא מהמכשולים העיקריים הניצבים בפני בעל הדין.
   

 2. רפורמה ביחס לשאלות ההבהרה והחקירה הנגדית. כידוע, הצדדים להתדיינות המשפטית זכאים לחקור את המומחה על חוות דעתו. מימוש זכות זו תורם לייקור, לסרבול ולהתמשכות הליכי תביעת הפלת"ד, ומטילה עומס כבד על ניהול ההליך.
   

 3. לקבוע נזק מינימאלי כתנאי לתביעה מכוח חוק הפיצויים. על מנת לחסוך עלותן של תביעות המטילות עומס כבד על מערכת התביעות של חברות הביטוח ועל מערכת בתי המשפט. מוצע כי בתיקים שבהם לא נותרה לנפגע נכות צמיתה עקב התאונה – לא יהיה הוא זכאי לכל פיצוי ולא תהייה לו עילת תביעה לפי חוק הפיצויים.
   

 4. לאפשר לחברות הביטוח לקבוע תניית השתתפות עצמית בפוליסות לביטוח חובה (מעבר לחקיקה הקיימת כיום המאפשרת קביעת תניה שכזו בפוליסות חובה לביטוח אופנוע).
   

 5. קיצור תקופת ההתיישנות.
   

 6. מסירת הודעה מידית על קרות התאונה. הרציונל שלפיו יש להודיע לחברת הביטוח באופן מידי על קרות אירוע הנזק יפה במיוחד בתחום תאונות הדרכים. אם נפגע בה אדם. על כן, ככל שמדובר בנהג עצמו, ממילא מוטלת עליו חובת הודעה למשטרה, ואין כל סיבה שלא ימסור במקביל הודעה לחברת הביטוח.
   

 7. הרחבת השימוש בחזקות שבעובדה. כבר כיום בתי המשפט עושים שימוש נרחב בחזקות לצורך קביעת ממצאים עובדתיים, בעיקר בקשר לקביעת שיעור הפיצויים לו זכאי הנפגע.

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright