האוצר יתחיל בקרוב בסקר מקיף לבדיקת הכיסוי הביטוחי בישראל לרעידות אדמה

מאת בני ברק

 

 

הכתב הכלכלי הבכיר: בני ברקמנתונים שנמסרו לוועדת המשנה של הכנסת לענייני ביטוח עולה כי הרכבת ומחנות צה"ל אינם מבוטחים כלל בפני רעידות אדמה. הנזק הצפוי מרעידת אדמה חזקה יכול להגיע ל-50 מיליארד דולר.

 

משרד האוצר מתחיל בימים אלה סקר מקיף במטרה לבדוק את היקף הכיסוי הביטוחי הקיים כיום נגד רעידות אדמה בקרב החברות הממשלתיות ובמגזר האזרחי- כך מסרו נציגי האוצר בדיון שנערך שלשום ובוועדת המשנה לענייני ביטוח של הכנסת.

 

מהערכות שנמסרו לוועדה עולה כי במקרה של רעידת אדמה בישראל, הנזק  המשוער למשק יעמוד על 50 מיליארד דולר  וזאת בנזקים בנזקים ישירים בלבד.

 

יו"ר הוועדה ח"כ פאינה קירשנבאום מסרה בתום הדיון כי בפני הוועדה הוצגו נתונים מדאיגים העולים מתוך בדיקה שנעשתה לגבי ההערכות של המדינה לתרחישים של רעידת אדמה קשה. כך למשל  התברר בדיון שמחנות צה"ל ורכבת ישראל אינם מבוטחים כלל. מבנים אחרים של חברת החשמל, רשות שדות התעופה, כבישים וגשרים של מעץ ועוד- מבטוחים באופן חלקי בלבד בפני נזקי רעידות אדמה.

 

לדבריה המדינה טרם החליטה כיצד להתמודד עם סוגיית הביטוח של אזרחים פרטיים ובתיהם.

 

"אין ספק כי בעת הצורך המדינה תהיה חייבת לסייע לאזרחים שבתיהם ייהרסו במידה והבתים לא יבוטחו, אך למרות האפשרויות העומדות לפניה- לחייב בביטוח פרטי מפני רעידות אדמה או להקים קרן של המדינה עצמה לעת הצורך, בחרה המדינה לא לעשות דבר"- אמרה ח"כ קירשנבאום.

 

בתום הדיון היא ביקשה לכנס שוב את הוועדה בעוד כחודשיים עם נתוני הסקר של האוצר. כמו כן, ביקשה יו"ר הוועדה להקים צוות ממשלתי מיוחד לבחינה מחודשת של התחום מההיבט הכלכלי- ביטוחי.

 

 

 

 

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" ©Copyright