העליון: קורקינט מכני אינו רכב מנועי

 

 

העליון: קורקינט מכני אינו רכב מנועיבפסק דין של בית המשפט העליון שניתן ביום 11 במאי 2010 ע"י השופטת א' פרוקצ'יה, בתיק ע"א 2606/06 דיווי שפורן נגד זק תורג'מן כלל חברה לביטוח בע"מ ואבנר איגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ, נקבע באופן חד משמעי, כי קורקינט מכני אינו רכב מנועי לעניין ביטוח רכב חובה.

 

בכך נתקבל ערעורו של התובע על פסק דינו של בית המשפט המחוזי שקבע, כי יש לראות בקורקינט המכני רכב מנועי, כהגדרתו בחוק הפלת"ד.

 

העליון קבע, כי הקורקינט המכני אינו מקיים את דרישת הייעוד "לשמש לתחבורה יבשתית" כנדרש לפי חוק הפלת"ד הואיל והייעוד התחבורתי אינו עיקר ייעודו. מדובר בכלי המיוצר ומשווק כצעצוע לילדים ובני נוער, ומיועד לשמש למשחק כמחליפו של את הקורקינט הפשוט, המוכר מהעבר שהיה מורכב מלוח עץ, שני גלגלים וידיות.

 

הצעצוע החדש הוא פרי ההתפתחות הטכנולוגית שהביאה לשכלולו ע"י איבזורו במנוע בנזין המכיל ליטר אחד של בנזין, המאפשר את תנועתו במהירות ממוצעת של 24 קמ"ש, ומקסימלית – 32 קמ"ש. הוא מוגבל לנסיעה למרחק קצר ביותר בשכונת המגורים.

 

ניתן לרכוש את הקורקינט בחנות צעצועים תמורת מחיר של כ 100 $. אין עליו מושב, אין בו תיבת הילוכים, וחסרים בו מכווני איתות, פנסי תאורה, צופר ומראת-צד.

 

 מאפיינים מצטברים אלה מקשים על סיווגו של הקורקינט המכני כ"רכב מנועי" על פי החוק. הוא דומה יותר במהותו למכוניות המונעות בכח מכני הנוסעות כשעשוע בלונה פארק, שאינן מהוות "רכב מנועי" לצורך חוק הפיצויים, משעיקר ייעודם אינו לשמש לתחבורה יבשתית.

 

 

 

 

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" ©Copyright