חדשות ביטוח

 

 

 

ביטוח -  "מרכז מידע על ביטוח"

 

ליום 10/11/2009

   

  

סיכום פורום איאון בנושא סיכונים סביבתיים - 4/11/2009

 "המשק לא מוכן לשלם יותר את הפעילות העסקית של חברות מזהמות"

 על אודות איאון ישראל

 

פורום איאון ניהול משברים בתעשיית המזון

 

"המשק לא מוכן לשלם יותר את הפעילות העסקית את חברות מזהמות". כך אמרה ביום רביעי האחרון (4.11) גלית כהן, ראש אגף מדיניות סביבתית במשרד להגנת הסביבה, בכנס שערכה חברת איאון, ברוקר הביטוח הבינלאומי הגדול בעולם.

 

אילן בק, יו"ר איאון ישראל ופיטר ברייטסטון,  ראש תחום ביטוח סביבתי בAon  העולמית.חברת Aon, ברוקר הביטוח הגדול בעולם, קיימה זו הפעם הרביעית, באמצעות נציגותה בארץ, פורום מקצועי לחדשנות ביטוחית, שעסק הפעם בתחום החידושים הרגולטוריים בעולם ומשמעויותיהם העסקיות, בהיבט איכות סביבה.
 

אילן בק, יו"ר AON ישראל פתח את הכנס וברך את המשתתפים שהגיעו לכנס. לצורך הכנס הגיע לארץ, מר Peter C. Breitstone ראש תחום ביטוח סביבתי בAon העולמית. פיטר נחשב למוביל בענף הביטוח הסביבתי ברמה עולמית ואמון על הטיפול בחברות בינלאומיות. בנוסף, גב' גלית כהן, ראש אגף מדיניות סביבתית מהמשרד להגנת הסביבה הציגה את מדיניות המשרד, היעדים לשנים הקרובות והכלים ליישמם. ד"ר רותי דגן, שותפה-מנהלת תחום איכות סביבה ושינוי אקלים ממשרד עוה"ד הרצוג פוקס נאמן סקרה את החקיקה הבולטת בתחום הסביבה בישראל ומר אורן לזרוביץ, ממונה תיק איכות הסביבה ב Aon ישראל הסביר על הפוליסה הביטוחית שמציעה AON למגזר העסקי ומקיפה את ההיבטים הקשורים בהתנהלותה של חברה עם הסביבה.

 

לדברי כהן, "מדינות הבינו שהדרך לצאת מהמשבר הכלכלי הוא באמצעות צמיחה ירוקה. רק באמצעות השקעה ירוקה נצא מהמשבר איתנים יותר והוגנים יותר". כהן הוסיפה כי קיים קשר ההדוק בין נושאים סביבתיים לנושאים כלכליים וכי השפה הסביבתית היא השפה הכלכלית בכל העולם, ומתורגמת למשוואה פשוטה "סיכונים סביבתיים=סיכונים פיננסיים". כמו כן, ציינה כהן כי ע"פ Environmental Performance Index לשנת 2008, הבוחן את ביצועי מדינות העולם בתחומים בריאות וסביבה; זיהום אוויר; מקורות מים; שינוי אקלים ועוד, ישראל נמצאת במקום 49 מתוך 149 מדינות, סמוך למדינות סרילנקה, בוסניה ומקסיקו.

 

יתר על כן, ישראל פועלת למען הצטרפותה כחברה בארגון OECD, כאשר מתוך 200 הנחיותיו של הארגון,   כ – 70 מהן עוסקות בתחום הסביבה, חלק משמעותי מאוד, שהארגון מייחס לו משמעות רבה ולמרות שאנו "בדרך הנכונה", עדיין קיימים פערים גדולים מבחינת ההשקעות בירוק, השקיפות המתבקשת עבור דיווח על פלטות, פסולת וכדומה.

כהן הציגה את היעדים של המשרד להגנת הסביבה, כאשר אחד מהם הינו הפיכת הפסולת ממפגע למשאב כלכלי. עד שנת 2015 כ 50% מהפסולת תמוחזר, תוך רתימת אזרחי המדינה לשינוי אורח החיים וחלוקת הפסולת למחזור כתהליך המתחיל בבית האזרח. התרגום הכלכלי ליעד זה, בא לידי ביטוי "בצפי לכ-200 מיליון ₪ בשנה הכנסות מהיטל הטמנה, צפי לכ-200 מיליון ₪ כהשקעה בטיפול באריזות ויצירת 50-60 אלף מקומות עבודה חדשים."

 

,Peter C. Breitstone ראש תחום ביטוח סביבתי בAon העולמית, הנחשב למוביל בענף הביטוח הסביבתי ברמה בינלאומית ואמון על הטיפול בחברות גלובליות כוולמרט, אמר כי קיימים למעלה מ 17,000 חוקים שעוסקים בסביבה בעולם, בעוד שבישראל יש כ 130 חוקים. בסין, לדוגמא, יש כ- 480 חוקים, אך מאחר והם נאכפים באופן סלקטיבי, האכיפה אינה יעילה ואפקטיבית. "אם ישראל לא תתחיל לאמץ את השינויים הרגולטוריים בתחום הסיכונים הסביבתיים, היא לעולם תמשיך להיחשב כמדינה מתפתחת, לצד הודו וברזיל, ולא כמדינה מפותחת. ישראל צריכה להחליט האם היא רוצה להידמות לאירופה או לסין.

 

ברייטסטון ציין כי בפני אנשי עסקים עומדת שאלה חשובה כחלק מהאסטרטגיה העסקית שלהם: "איך עושים את מה שעושים יעיל וירוק יותר עבור לקוחותינו?" ובדומה לכהן, גם ברייטסטון סבור כל עסק חייב לכלול את היבט הסביבה ככל נדבך אחר בתכנית העסקית שלו ובכדי להימנע מסיכונים שעלולים להפוך סיכונים פיננסיים. בנוסף, ציין ברייטסטון את צמיחת תחום האנרגיות הירוקות, כולל האנרגיה הגרעינית שחוזרת למפה, שיתפסו מקום נכבד לאור המשקל שניתן לפעילות עסקית ירוקה, גם בשל הרצון לקחת חלק במגמה וגם בשל החידושים הרגולטוריים והאכיפה כנגזרת שלהם.

 

עוד הוסיף ברייטסטון כי תחום הביטוח הסביבתי צובר תאוצה בעולם. ניתן לראות את הצמיחה ברכישת ביטוח סביבתי ע"י חברות בעולם. סכום הפרמיות בעולם נאמד בשנת 2000 על 1,256,000,000 מיליארד דולר, בשנת 2008 - 2,340,000,000 מיליארד דולר בעוד שהצפי לשנת 2012 עומד על 3,260,000,000 מיליארד דולר.

 

אורן לזרוביץ, ממונה תיק איכות הסביבה ב Aon ישראל אמר כי הצורך בביטוח סביבתי נובע בעיקר ממצב של זיהום הדרגתי שנעלם מביטוח צד ג'. לזרוביץ הוסיף, כי החבות החוקית הינה זרז לביצוע ביטוח, נוכח מספר סיבות, בין היתר, התפתחות הרגולציה והתשתית החוקית בישראל ובעולם המשפיעה על חברות בינלאומיות, תודעה גוברת לשימור הסביבה שמהווים זרז להגשת תביעות והוצאות גוברות והתעצמות חובת הגילוי בקשר לפעילות היסטורית שגרמה לזיהום: מיזוגים, רכישות, ביטחונות וכד'.

 

AON ישראל מציעה פוליסה לביטוח סיכונים סביבתיים, הכוללת:

  1. כיסוי נזקים והפסדים של צד ג' (נפגעי גוף ורכוש)

  2. פעילות רגולטורית

  3. הוצאות משפטיות

  4. ביטוח נושאי משרה  ועובדי החברה מפני תביעות אישיות

  5. כיסוי רטרואקטיבי על תנאי זיהום קודמים

  6. עלויות של פעילות מונעת

  7. כיסוי חבות של בנק או משקיע

 

גבול האחריות המקסימאלי שיכול לשאת מבטח אחד הינו עד 50 מיליון דולר, כאשר מקסימום הקיבולת לתיק שמשתתפים בו מספר מבטחים יכולה להגיע עד 200 מיליון דולר.

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" ©Copyright