היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

מתקן חניה רובוטי

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

מתקן חניה רובוטי הוא חלק מבניין מגורים

מאת חיים אטקין שמאי ביטוח רכוש, חקלאות ומקרקעין

 

 

חיים אטקין שמאי ביטוח רכוש חקלאות ומקרקעין

יש לעיין בתקנון הבית המשותף כדי לראות אם קיימת התייחסות מיוחדת למתקן החנייה הרובוטי כדי לקבוע אם הוא בבעלות כלל דיירי הבניין או בבעלותם של מי שיש להם חנייה בו.

 

פוליסת ביטוח הדירה כוללת את חלקו של המבוטח ברכוש המשותף

חיים אטקין-שמאי מקרקעין רכוש וחקלאות

מייסד ובעלים של בית שמאי-בית הספר לפרקטיקה שמאית

 

כמו המעלית בבניין המגורים המשותף או חדר הכושר בבניינים החדשים בהם ניתן למצוא מגוון מתקנים חדשים, כך גם מתקן החניה הרובוטי הוא חלק מהבניין.

 

בעת אירוע נזק למתקן החנייה הרובוטי יש לעיין בתקנון הבית המשותף לברר את שייכותו האם לכלל בעלי הזכויות או רק לבעלי זכויות החנייה בו.

 

מתקן חנייה רובוטי היא מערכת הנמצאת באחד מאגפי הבניין עם גישה לרחוב וכוללת משטח להכנסת הרכב ושליפתו המוגן במחסום ולוח בקרה המופעל על ידי כרטיס חכם. למעשה זהו מתקן הרמה, מעלית ממוחשבת עם מספר רב של קומות בהם מספר רב של חניות במדפים במספר קומות מתחת לקרקע. ראיתי כבר מתקני חנייה רובוטיים של מספר גדול של קומות מתחת לקרקע שמאפשרות חנייה לעשרות כלי רכב.

 

מתקן חנייה רובוטי נבנה בד"כ בבניין מגורים שהורחב במסגרת תמ"א 38 על מנת לעמוד בתקני החנייה לצורך עמידה בתקני חנייה להיתר.

 

המתקן מייצר סיכונים לצד ג' – מחסומי החנייה ומשטח ההעמסה הם חיצוניים ויכולים לגרום לפגיעה וגם סיכונים ישירים כמו התלקחות רכב בחניון שתגרום לנזק למערכת החניון או הצפת מים, בין אם מגשמים או כתוצאה מכשל במערכת הכיבוי האוטומטית או מכל סיבה שהיא.

 

קרבתו לדירה בבניין יכולה או עלולה ליצור טענות למטרד רעש.

 

בעת אירוע נזק למתקן החנייה הרובוטי הרכבים הכלואים במרתפי החנייה, ויש חניונים בעומק רב של כמה קומות.

 

מי שביטח את דירתו, חלקו ברכוש המשותף כולל גם את מתקן החנייה הרובוטי הנכנס לקטגוריה זו של רכוש משותף אלא אם הוא הוגדר אחרת בתקנון הבניין.

 

מי שלא ביטח את דירתו הרי שבעת נזק יאלץ לשלם מכיסוי את חלקו ברכוש המשותף ובנזק.

ככל שמתקן החנייה הרובוטי שייך ומשרת רק חלק מהדיירים והעניין מוגדר במפורש בתקנון ככזה שהוא בבעלותם ובאחריותם בלבד כי אז הוא למעשה הוחרג מהרכוש המשותף. ככל שהתקנון שותק בעניין, המתקן הינו רכוש משותף לכל דבר עניין בדיוק כמו לובי הבניין חדר המדרגות או המעלית.

 

תיקון הנזק של מתקן החנייה הרובוטי הוא פרויקט הנדסי לא פשוט והוא יכול להיעשות כמעט תמיד רק על ידי החברה שיצרה והתקינה אותו ומשכך מקשה הדבר על המבטחים להתערב בעלות הכספית אלא אולי רק לבקר כדי לבחון את היקפו הפיזי של התיקון.

 

טוב יעשו המבטחים והמבוטחים כאחד אם יתנו דעתם על קיומו של מתקן חנייה רובוטי בבניין מגורים משותף על מנת לוודא כיסוי ביטוחי נאות למערכת.

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright