היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ביטוח חובה במישיגן

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 

ביטוח חובה

מדריך ביטוח רכב חובה של מדינת מישיגן

 

מדריך לביוטח רכב חובה במדינת מישיגןבאתר האינטרנט הרשמי של מדינת מישיגן מתפרסם מדריך לביטוח רכב חובה של מדינת מישיגן בארה"ב לפי שיטה של אחריות ללא אשם המקובלת גם בישראל.

 

המדריך נועד להסביר לאזרחי המדינה את היקף הביטוח הניתן על פי דין וכן גם כיסויים אופציונאליים אותם ניתן לרכוש כהשלמה.

 

המדריך כולל הסבר לכיסוי נזקי התנגשות וביטוח מקיף וגם את הגורמים המשפיעים על עלות הביטוח ומציע הצעות להורדת תעריפי הביטוח.

 

 

ביטוח אחריות ללא אשם

 

שיטת הביטוח של אחריות ללא אשם אומצה במדינת מישיגן כבר בשנת 1973 במטרה להעלות את רמת הפיצוי אשר שולם לנפגעי תאונות הדרכים במדינה ולחסוך בעלויות הקשורות במימון הליכים משפטיים והתדנויות.

 

הביטוח מקנה לנפגעים עלויות טיפול ללא הגבלה וכן הטבת שיקום ובנוסף לכך מספק פיצוי בשל הפסד שכר בסך 20 $ ליום למשך תקופה של עד שלוש שנים.

 

תמורת הפיצוי האוטומטי הניתן ללא כל קשר לאשמה מוותרים הנהגים של מישיגן  על זכות התביעה כנגד הנהג הפוגע, אלא אם כן מישהו נהרג בתאונת דרכים או נפגע באופן חמור.

 

ביטוח אחריות ללא אשם חוסך התדיינויות משפטיות ועלויות בתי משפט אולם מחייב את הנהגים לרכוש ביטוח כנגד נזקי התנגשות וביטוח מקיף לכלי הרכב אשר בבעלותם.

במישיגן קיימת אגודה מיוחדת המזכירה במשהו את תאגיד אבנ"ר הישראלי, אשר הפסיק פעולתו.

 

האגודה, The Michigan Catastrophic Claim Association (MCCA) (MCCA) הוקמה בשנת 1973. והיא משלמת בעבור התביעות ששולמו על ידי מבטח החורגות מסכום מסוים.

 

כל חברות הביטוח שמוכרות ביטוח רכב במישיגן מחויבות לשלם ל MCCA אגרה שנתית עבור כל כלי רכב מבוטחים.

 

החוק במדינת משיגן, מחייב, כאמור, ביטוח ללא אשם וכך כל רכב אמור להיות רשום ומבוטח על ידי בעליו.

 

על הנהגים לרכוש ביטוח בסיסי על מנת לקבל רישיון נהיגה. נהיגה ללא ביטוח תקף, הוא הרשאה לנהג אחר לנהוג ברכב ללא ביטוח, נחשבת במדינת מישיגן, בדומה לישראל, לעבירה פלילית. העונש הצפוי לנוהגים ללא ביטוח עשוי להגיע לכדי קנס של 500 דולר או מאסר של עד שנה אחת או שניהם.

 

בעלי הרכב עשויים לשאת גם בתשלום קנסות נוספים ועלויות בשל נהיגה ללא ביטוח. על הנוהג להוכיח לנציגי רשויות אכיפת החוק, לפי בקשתם את קיומו של ביטוח חובה לרכב.

בית המשפט רשאי להורות על הקפאת רישיון הנהיגה לתקופה של לפחות 30 ימים או עד שבעל הרכב מצליח להוכיח את קיומו של ביטוח חובה תקף כנדרש על פי חוק.

 

במקרה של תאונה שאירעה כאשר הנהג נוהג ללא ביטוח הוא עשוי להיתבע באחריות אישית וזאת בדומה להוראות חוק הפלת"ד הישראלי.

 

חוק הביטוח במדינת מישיגן מחייב את המבטחים הפועלים במדינה להציע כיסוי ביטוח רכב חובה לכל אדם שהוא בעל רכב ובעל רישיון נהיגה תקף במדינה.

 

 

 

סירוב לביטוח

בכל זאת לפעמים חברה יכולה לסרב לבטח כאשר רישיון הנהיגה של בעל הרכב הושעה או בוטל או כאשר בעל הרכב הורשע במהלך חמש השנים האחרונות, בניסיון להונות חברת ביטוח או אם חברת הביטוח דחתה תביעה מעל לסכום של 1,000 דולר כאשר יש ראיות להונאה מצד בעל הרכב, או כאשר בעל הרכב נמצא אשם בתוך שלוש השנים האחרונות בעבירה של נהיגה ברכב מנועי תחת השפעה של אלכוהול או סמים, סירוב לעצור בזירת תאונה, או פזיזות בנהיגה או כאשר רכב אינו עומד בדרישות הבטיחות של מדינת מישיגן, או אם  בתוך השנתיים האחרונות, ביטוח רכב בוטל בשל אי תשלום הפרמיה.

 

חברות הביטוח יכולות להתעלם מהיסטוריה של  אי תשלום כאשר בעל הרכב משלם את כל הפרמיה מראש.

 

 

הנחיות החיתום של חברות הביטוח

חברות הביטוח רשאיות לעשות שימוש חיתום, כדי לקבל החלטה אם הן מעוניינות לבטח את בעל הרכב.  הכללים עשויים להיות שונים מחברה לחברה, אולם כל חברת ביטוח מחויבת להחיל את הכללים שלה באופן שווה על כל המבוטחים.

 

לדוגמה, חברת הביטוח רשאית לסרב לבטח רכב כאשר אין לה תעריף מיוחד בעבורו או אם תיקון המכונית כולל עלות חלקי החילוף כרוך בהוצאות כבדות (כמו למשל בביטוח מכוניות מותאמות אישית או מכוניות עתיקות).

 

למדריך המלא באנגלית