היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

לב ספורטאי

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

אין להעתיק את המדריכים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

 

 

ביטוח תאונות אישיות


 

לב ספורטאי - ניתוח לאחר המוות

מאת: עוה"ד ארתור בלאייר ויצחק פרנלדס

 

 

עו"ד ארתור בלאייר עו"ד יצחק פרנלדס

איילון חויבה בתשלום תגמולי ביטוח ליורשי שחקן כדורגל שמת במהלך אימונים.

 

בשנת 2007 רכש מועדון הכדורגל "הפועל באר שבע" את השחקן הזמביאני צאסוואה אנפואה. מקץ 8 ימים מעת שעבר את כל הבדיקות הרפואיות הנדרשות והוכר ככשיר לשחק בקבוצה, השחקן לקה בדום לב במהלך האימונים ומת זמן קצר לאחר פינויו לבית החולים.

 

יורשיו פנו לחברת הביטוח איילון, שביטחה את שחקני הקבוצה בביטוח תאונות אישיות, בדרישה לקבלת תגמולי ביטוח – אך זו סירבה בטענה שמקרה זה אינו מכוסה בפוליסה. לגישת איילון, בנסיבות המקרה לא התקיימה הגדרתו של מקרה ביטוחי, שהיא "פגיעה גופנית בלתי צפויה כתוצאה מאירוע פתאומי בלתי צפוי מראש שנגרמה במישרין על ידי סיבה פיזית חיצונית הנראית לעין". חברת הביטוח טענה שהשחקן סבל ממחלת לב מולדת, והיא שגרמה למותו.

 

יורשי השחקן תבעו את איילון – ובית משפט השלום בהרצלייה קיבל את תביעתם ודחה את טענות חברת הביטוח [ת.א. 52456/08 יורשי המנוח צאסוואה נ' איילון בע"מ – חברה לביטוח (ניתן ביום 7/11/13).

 

עיקר הבירור המשפטי עסק בשאלת סיבת מותו של השחקן והנסיבות הרפואיות והעובדתיות שהובילו למוות. לבית המשפט הוגשו חוות דעת רופאים מומחים מכל צד וכן וחוות דעת מאת מומחה מטעם בית המשפט. מסקנתו של המומחה מטעם בית המשפט, שמשקלה היה משמעותי ממשקלן של יתר חוות הדעת, הייתה שהשחקן לקה בעבר בדלקת של שריש הלב שהותירה בלבו צלקת.

 

בית המשפט קבע, בהתבסס על חוות דעת המומחה, שהצלקת אינה עונה להגדרת המילה "מחלה" (שמחריגה את תחולת הפוליסה). לגישתו, "מתן פירוש 'מרחיב' להגדרת 'מחלה' ואף 'ליקוי גופני' בנסיבות בהן המדובר בצלקת או תוצאה המהווה ביטוי להחלמה מדלקת או זיהום, אשר כאמור לא ניתן לזהותה, לאתרה, למנוע אותה או לטפל בה... הינה בלתי סבירה בנסיבות העניין ומבחינתי חותרת תחת תכלית החוק, התקנות והפוליסה עצמה."

 

בית המשפט מצא שהצלקת בשילוב עם המאמץ הפיזי שבו הייה נתון השחקן במהלך האימון – הם, קרוב לוודאי, שגרמו לדום הלב ולמות השחקן. התביעה התקבלה במלואה ואיילון חויבה לשלם ליורשי השחקן תגמולי ביטוח, בהתאם לפוליסה, בסך של 174,135 ₪. עוד חברת הביטוח חויבה באגרת בית משפט ששילמו יורשי השחקן, בתשלום חוות הדעת מטעמם ובשכר טרחת עורכי דינם בסך של כ-42,000 ₪.

 


 

הערות מערכת: פס"ד ניתן ע"י השופטת סיגל רסלר זכאי.  מחברי המאמר לא היו מעורבים בייצוג המשפטי של מי מהמצדדים בתיק זה.

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright