פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

התארגנות עובדים וביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

  

 

האם התארגנות עובדי ביטוח טובה לעובדים?

 מאת קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים, מנהלת תביעות מבוטחים ומבטחים, מנהלת אתרי ביטוח ומנסחת פוליסות

 

פרופ' אבישי ברוומןפרופ' אבישי ברוורמן הוא לא רק כלכלן מבריק, אלא גם נואם בעל כושר ריטורי המשרה על מאזיניו קסם לא מבוטל.

 

כמאזינה, שמעתי מספר פעמים את הרצאתו של הפרופסור בפורומים שונים בנושא הסיבות למשבר הכלכלי שפקד את העולם המערבי משנת 2008 שאותותיו ניכרים עד היום, שמעתי והוקסמתי.

 

 ממש כך,

 

הפרופסור מסביר בשפה פשוטה שכל בן אנוש יכול להבין, כי נוצר מצב שבו בעולם המערבי, ובארה"ב בעיקר, התמקדו בצריכה ולא בייצור ואילו בעולם המזרחי, סין והודו בעיקר, התמקדו בייצור ולא בצריכה, כאשר בארה"ב ניתנו הלוואות ללא מגבלה כמעט לצורך רכישת המוצרים הזולים שיוצרו במזרח והתמקדו בעיקר ביצירת מוצרים פיננסיים, שהתבררו מאוחר יותר כעסקאות אוויר (לופט גשאפטאן, באידיש)...

 

זהו כמובן תמצות פשטני ובסיסי של ההרצאה שאינו מקיף ובכל מקרה מומלץ לצפות בהרצאה המאלפת באינטרנט להקשיב וללמוד:

 

החלק הראשון של הרצאת ברוורמן ביוטיוב

החלק השני של הרצאת ברוורמן ביוטיוב

החלק השלישי של הרצאת ברוורמן ביוטיוב

החלק הרביעי של הרצאת ברוורמן ביוטיוב

 

הנושא העובר כחוט השני בהרצאתו של הפרופסור, אך אינו זוכה להבלטה ולהדגשה המתבקשים הוא הסיבה אשר בגינה הגיע המצב בארה"ב ובעולם המערבי לאן שהגיע. כלומר, תפקידן של וועדי העובדים החזקים בחישול ובחישוק מעמדם וזכויותיהם של העובדים ללא כל קשר לרווחיות היצרנים...

 

פרופסור ברוורמן, יש לזכור, הוא איש מפלגת העבודה הנתמכת (בעיקר בעידן היו"ר הקודמת, שלי יחימוביץ) על הוועדים הגדולים. הפרופסור הנכבד אף שימש כשר (לענייני מיעוטים) מטעם המפלגה ומשמש כיום כיו"ר וועדת הכלכלה מטעמה ועל כן, אף טבעי שלא ידגיש את אחריותם של וועדי העובדים הגדולים והחזקים למשבר הכלכלי שנוצר ברבות השנים בארה"ב ובעולם המערבי.

 

הניצנים למשבר הכלכלי, למי שזוכר, החלו עוד לפני היבוא המסיבי של מוצרי צריכה זולים מסין ומהודו בצורה של מיקור חוץ והעברה של פעילות היצור לארצות המזרח בהן ניתן לקבל עבודה זולה של עובדים שאינם מאורגנים באמצעות וועדים חזקים ויעילים או וועדים בכלל ולפעמים גם ללא הגנה של חוקי עבודה בסיסיים ביותר.

 

ואז, נמצא שפעילותם "הברוכה" של וועדי העובדים הצליחה אמנם לשפר את מצבם הכלכלי באופן ניכר לזמן קצר או אפילו בינוני אבל הביאה בסופו של דבר למשבר הכלכלי אשר בעטיו אבדו העובדים לא רק את מקור עבודתם בשל סגירת מפעלים אלא גם את בתיהם אותם משכנו בסכומים דמיוניים על מנת לקבל הלוואות לרכישת המוצרים הזולים שהגיעו מהמזרח...

 

ואיך כל זה קשור לעולם הביטוח?

 

פשוט מאוד, ההתארגנות של העובדים שכבר נתנה פרי בחברת הביטוח כלל, כאשר ההסתדרות לוטשת עיניים לחברות מגדל איי איי ג'י ונראה גם לחברות ביטוח נוספות, ככל שתצלח, כך יעלה מחירו של המוצר הביטוחי.

 

חברות הביטוח אשר מטבע הדברים, תהיינה מעוניינות להמשיך להתקיים, דהיינו, להמשיך לשווק תוך עמידה בתחרות המחירים המתמדת בענף, תיאלצנה למצוא דרכים חילופיות, עליהן אפילו לא העזו לחשוב בעבר, כמו למשל השקעה מסיבית במיכון באופן שיביא לחיסכון משמעותי במצבת כוח האדם או גם העברה למיקור חוץ בארץ או בשטחי הרשות או בירדן של עבודות שירות שונות כמו הפקה והקלדה שאינן כרוכות במגע מיידי עם הצרכנים של חברת הביטוח, כמו למשל סוכני ביטוח ומבוטחים.

 

ומי יהיה המפסיד הראשון מהצלחת הכיוון החדש של ההסתדרות? עובדי הביטוח, כמובן. והמדובר באותם עובדים "פשוטים" המרגישים את עצמם מקופחים בשל העובדה שלא קודמו במשך שנים, עובדים אשר רובם הגדול אם לא כולם יתקשו למצוא מקום עבודה חלופי בחברת ביטוח אחרת, עובדים אשר סביר להניח, שיעמדו בראש התור לפיטורין בסבב ההתייעלות הקרוב הראשון שייעשה בחברות הביטוח לאחר החתימה, ככל שתגיע, עם נציגי ההסתדרות.

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright