היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

הלבנת הון וביטוח כללי

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 

 

הלבנת הון ביטוח כללי ונדל"ן

מאת קטיה שורצמן

 

 

 

הלבנת הון בביטוח כללי ונדל"ןהחיובים החלים על עולם הביטוח בכל הקשור במלחמה בהלבנת הון, מתייחסים לביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח בלבד .

 

מי שקורא בקפידה את הצו לאיסור על הלבנת הון זהירות ואת ההסברים הנלווים אליו, למד, כי הצו החל על חברות הביטוח מחייב גם את סוכני הביטוח.

 

ככלל מתייחס הצו לשימוש בפוליסות ביטוח ככלי להלבנת הון ואינו מתייחס לאפשרות של גילוי הלבנת הון באמצעות המידע המצוי בידי חברות הביטוח והסוכנים.

 

כך שלפני הדיון בתחולת הצו של סוכני ביטוח נראה את האפשרות לגילוי הלבנת הון שאינה קשורה דווקא בעולם הביטוח בעזרת מידע העשוי להימצא ברישומי חברות ביטוח בביטוח כללי.

 

 

 


מקרה לדוגמא - כאשר הגילוי אפשרי באמצעות מידע ביטוחי

אחת השיטות הידועות המוכרות והוותיקות למדי להלבנת הון היא באמצעות רכישת נדל"ן במחירים נמוכים ממחירי השוק (כאשר ההפרש בין מחיר השוק למחיר הקניה המדווחת לשלטונות המס משולם ע"י הקומה ב"כף שחור" למוכר) ובחלוף זמן מסוים, מציע הקונה את הנכס למכירה במחיר מלא הנראה הגיוני לאור עליית מחירי הנדל"ן וההשקעה של הקונה בשיפור הנכס.

 

במבט מבחוץ קשה לגלות אם מדובר בהלבנת כספים או בניצול חכם שעשה הקונה בהזדמנויות שעמדו בפניו בשוק הנדל"ן.

 

 


סימנים העשויים להצביע על אפשרות של הלבנת הון הם:

 

סיפוח שטח נוסף לרכישה המקורית במחיר נמוך ביותר או ללא תשלום מוצהר. ניקח לדוגמא מקרה שבו רוכש המעוניין להלבין כספים באמצעות נדל"ן רוכש קומה במבנה דירות יוקרה (במקרה של הלבנת כספים, אפשר, כי הרכישה תהיה של קומה אמצעית שלא תמשוך תשומת לב ולא קומת גג) במחיר מציאה ובתוך זמן מסוים שחולף ממועד הקניה, הוא מספח לנכס שרכש חלקים מהרכוש המשותף של המבנה ומוסיף לו יחידות נוספות, חניות, מחסנים ועוד. כל עוד הבניין לא נרשם בספרי המקרקעין (הטאבו) קשה לעקוב אחר ההוספות אשר התמורה בעבורן הגיעה ברובה או בכולה לכיסו הפרטי של המוכר. גם ללא קשר לביטוח, מבנה שלא נרשם בספרי המקרקעין במשך תקופה ארוכה כאשר ידוע שחלקים נכבדים ממנו נמכרו לגורמים שאינם מתגוררים בישראל בדרך קבע, אמור לעורר סימני שאלה בקרב אנשי הרשות למלחמה בהלבנת הון.

 

 


המידע המצוי בחברות ביטוח במקרה לדוגמא

כאמור, כל עוד הבניין לא נרשם בספרי המקרקעין, קשה לברר ולבדוק במדויק מה נכלל במכירה הראשונית ומה לא. אולם בידי חברת ביטוח שמבטחת את הנכס או את תכולתו ושיפורי המבנה - כאשר מדובר בביטוח בית משותף אשר במקרים רבים מבוטח באמצעות חברת ניהול - עשוי להימצא מידע יקר ערך ממנו אפשר ללמוד על המועד שבו נערכו ביטוחים שונים כמו למשל ביטוח עבודות קבלניות לביצוע השיפורים במבנה (או יותר נכון הזמן שחלף ממועד הרכישה המקורית ואכלוס המבנה ע"י הרוכש, עד מועד תחילת ביטוח עבודות השיפוצים) לפיו ניתן ללמוד על הרחבת הרכישה גם אם לא דווחה לשלטונות המס וכך גם ניתן ללמוד על רכישות חדשות לפי מועד תחילת הביטוח של הגדלת סכומי הביטוח והוספת פריטי תכולה בסכומים ניכרים לאחר שחלף זמן רב ממועד תחילת הביטוח לנכס המקורי.

 

הבעיה היא חוקי המדינה המגנים על צנעת הפרט המונעים מחרבות הביטוח והסוכנים גם אם היו רוצים בכך לדווח לשלטונות ויותר מכך, העובדה שגם הסוכנים וגם חברות הביטוח אינם יכולים להרשות לעצמם להצטייר כ"מלשינים" על הלקוחות ובדרך גם לחשוף את עצמם לתביעות דיבה.

 

הפיתרון היצירתי יכול לבוא באמצעות צווים של בית משפט המחייבים את חברות הביטוח לגלות לשלטונות מידע המצוי בידן העשוי להיות חיוני לצורך גילוי הלבנת ההון.

 

 

 


 

חובותיו של סוכן הביטוח

על סוכן ביטוח חלות 2 דרישות בלבד, עליו לדווח למבטח שקשור בחוזה הביטוח ולרשות לאיסור הלבנת הון לגבי:


 קבלת פרמיה (דמי ביטוח) במזומן או בהמחאת נוסעים בסכום שווה ערך ל- דיווח למבטח 100,000 ₪ לפחות - לפי סעיף 6(א)


דיווח סובייקטיבי כאשר הפעולה נראית בעיני הסוכן בלתי רגילה או  לא תואמת את פרופיל הלקוח כפי שהוא מכיר או שמתבצעת פעולה או פעולות אשר נראה כי מטרתן לעקוף את חובת הדיווח ( גם אם חובת הדיווח חלה על מבטח ולא רק על הסוכן).

 

המשמעות היא שהסוכן חייב להכיר את דרישות הדיווח החלות גם על המבטח. במידה וסוכן אכן ניתקל במקרה שבו מבוטח מנסה לעקוף את חובת הדיווח החלה עליו או על מבטח, עליו לדווח באופן מיידי לרשות לאיסור הלבנת הון - לפי סעיף 6(ג)

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright