היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

המבטח הוותיק בישראל

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

 

פלתורס - המבטח הוותיק ביותר הפועל בישראל

מאת: קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים

 

ההיסטוריה של הביטוח

 

המבטח הוותיק ביותר בישראל

 

סוכנות פלתורס - לוגו משנות השלושים - הללויד הארץ ישראלי מצרי בע"מ סוכנות הביטוח "פלתורס" השייכת כיום לקבוצת מגדל, היא למעשה המבטח הוותיק ביותר הפועל בישראל.

 

סוכנות הביטוח נוסדה בשנת 1920 כחברה בת של בנק "אנגלו פלסטינה". ופעלה כמחלקת ביטוח של ללויד ארץ ישראלי ומצרי בע"מ. הסיומת של שם החברה "תורס" מעיד על עיסוקה הקודם בתיירות. המילה פל באנגלית PEL  היא ראשי תיבות של השם Palestine - Egypt -  Lloyd's . הואיל ובתחילת המאה העשרים ארץ ישראל כולה נקראה בלועזית "פלסטינה".

 

בשנות השלושים פעלה בארץ סוכנות ביטוח תחת שם דומה: הללויד בארץ ישראלי. באתר בית הספרים הלאומי ניתן למצוא מודעת אזהרה של הללויד הארץ-ישראלי מצרי המזהירה את הציבור מפני החברה המתחרה בעלת השם הדומה שאין לה כל קשר שהוא לחברת הללויד הארץ ישראלי מצרי. המודעה פורסמה בעיתון דבר ביום 28/3/1937.

 

 

 

 


 

מודעות בדבר

 

בשנת 1946, פורסמה בדבר השותפות של גורם מדרום אפריקה בחברה והתכנית לפתוח סניפים של החברה ברחבי תבל . כפי שניתן לראות במודעה בעיתון דבר משנת 1961, עסקה חברת פלתורס בארגון של קבוצות תיירים לאיטליה ולברית המועצות.

 

המודעות בנושא הפעילות הביטוחית של פלתורס ב"דבר" הן מועטות ביותר. למשל הודעה משנת 1964 על הצטרפותו של איגוד חברות הביטוח הישראלי לאיגוד הבינלאומי של המבטחים האוייריים כאשר הנציג של האגוד היה מ. קרתי מחברת פלתורס. מי שייצג את ישראל בכנס הבינלאומי היה י. קפלן שניהל באותה תקופה את חברת הביטוח הממשלתית "יובל" שהפכה מאוחר יותר לחברת הביטוח "כלל".

 

 

 


 

התקציב החודשי לשנת 1940

פלתורס - תקציב לשנת 1940

מה שניתן ללמוד לגבי פעילות החברה מהתקציב החודשי של מחלקת הביטוח לשנת 1940 המתפרסם באתר זה הוא לגבי הסכום שהוקצב מכלל התקציב החודשי (שעמד על 36,500 לא"י, לא כולל שכר) לכל פעילות ומכאן על חשיבתה להנהלת החברה.

 

כך למשל הוציאה מחלקת הביטוח סכום של 1,500 לא"י למטרות פרסום, 3 אלף לא"י למסים ותרומות, 3,500 לטלפון ולטלגרמות (מברקים) ו 2,500 להוצאות דואר. המרכיב העיקרי היה תשלום שכר הדירה בסך 7,500 לא"י ולאחריו צרכי כתיבה 5 אלף לא"י והוצאות נסיעה 4,500 לא"י.

 

הסניפים של חברת "פלתורס" באותה תקופה, כפי שניתן ללמוד מנייר המכתבים נמצאו בירושלים (המשרד הראשי) ששכן ברחוב הנסיכה מרי, המשרד בתל-אביב שכן בבית פלטין ברחוב אחד העם פינת נחלת בנימין, המשרד החיפאי היה בדרך המלכים וברחובות ברחוב הרצל, בפתח תקווה ברחוב חובבי ציון ובנתניה ברחוב הרברט שמואל. וכן היה גם משרד משרד בלונדון.

 

לפי האמור במכתב החתום על ידי ו. טוורנובסקי ור. גינסבורג מיום 24/12/1939 :

 

התקציב של מחלקת הביטוח של פלתורס לשנת 1940 - הדף השני"לפי החלטת מועצת המנהלים, אסור יהיה החל מ 1 לינואר 1940, להוציא איזה שהם סכומים מעל לגובה התקציב הנ"ל, מבלי אשור בכתב למפרע, מהמשרד הראשי, החתום ע"י מנהל החשבונות הראשי, מר סגל.  אשור לכל הוצאה נוספת יש להשיג בפניה אל מנהל החשבונות הראשי, שיביא את העניין בפני ההנהלה הראשית ומועצת ההנהלה לדיון ולהחלטה."

 

 

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright