היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

אבי רייטן הלך לעולמו

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

פרידה עצובה מאבי רייטן, איש מופת ומומחה לביטוח

 

 

אבי רייטן מומחה לביטוח סיעודי

בסוף חודש מאי 2020, הלך מאתנו בטרם עת אבי רייטן, מומחה בכיר לביטוח סיעודי ואיש מופת לאחר מאבק במחלה קשה. בן 77 היה במותו.

 

הותיר אחריו את אשתו אירית, אהבת חיוו, כפי שאהב לספר בחיוך, שלושה ילדים: אפרת רונן וגלעד וחמישה נכדים.

 

בשנת 2016 פרש אבי רייטן מעיסוק בביטוח והעביר את השרביט לידיו של מומחה הביטוח גבי נקבלי שקיבל לידיו הנאמנות את ניהולה של חברת "אופק זהב"  שהוקמה על ידי אבי רייטן.

 

הלווייתו של אבי התקיימה ביום 31/5/2020 בשעה 16.00 בבית הקברות שבמושב ניר צבי שבו התגורר.

 

כמחוות פרידה, מפרסמת ראיון שקיימתי עם אבי רייטן, בעבור אתר אגוד והתאחדות המבטחים בחודש אפריל 2016 שכולל את התייחסותו של אבי לתמורות ולמגמות שחלו בענף הביטוח הסיעודי  באותה עת במדינת ישראל.

 

שאלה: כיצד תוכל לתאר בקצרה את ההתפתחות שחלה בביטוח הסיעודי במדינת ישראל במהלך חמש השנים האחרונות?

תשובה: חמש השנים האחרונות התאפיינו בקיפאון כמעט מוחלט בתחום הביטוח הסיעודי. רמת המחירים הגבוהה והמאבק הציבורי והפרלמנטרי סביב ביטולם של הביטוחים הקבוצתיים, גרמו לחברות הביטוח להשהות, כמעט לחלוטין, יוזמות לחידושים בתחום המוצרים או יוזמות השיווק. ההכבדות של הפיקוח בעיקר בנושאי הפיננסים הניעו את התעשייה לכיוון של שיווק ביטוחי ריסק אך אלה פסחו על מכירת ביטוחי הסיעוד. המצב ילך ויורע ככל שהתעריפים יועלו.

 

שאלה: האם לדעתך מושפע ציבור המבוטחים מהפרסומים בתקשורת לגבי התנהלות המבטחים. והאם לדעתך נגרם נזק לציבור?

תשובה: אין ספק שהציבור מושפע מדיווחי התקשורת וזה מגיע לידי ביטוי בתכניות טלוויזיה מגמתיות ולא מאוזנות בהן הודגשו מקרים של דחיית תביעות תוך הצגת צד אחד (של המבוטח), דיונים חסרי אחריות בוועדת העבודה של הכנסת בהם הועלו האשמות חסרות בסיס כנגד התעשייה במגמה לצבור כח פוליטי ומשיקולי רייטינג  האשמות שלא זכו  לטעמי, לתגובה הולמת מצד תעשיית הביטוח בישראל. ציבור המבוטחים לדעתי יוצא ניזוק באותם מקרים בהם מבוטחים תמימים מאמינים לפרסומים בכלי התקשורת ומבטלים ביטוחים שאמורים לשמש להם מפלט ביום סגריר וגם במקרים שבהם מבוטחים פחות תמימים מחליטים לרמות את חברות הביטוח שבמקרים רבים יודעות כיצד להתמודד עם הונאות ביטוח ומפסידים כאשר מעשה ההונאה אינו מצליח ובכל מקרה, המבוטחים הישרים משלמים פרמיה נוספת למימון הונאות הביטוח, כך שהפגיעה בתדמית הענף פוגעת בסופו של יום בכיסם הפרטי של המבוטחים.

 

שאלה: האם לדעתך, מדינת ישראל, נושאת באחריות לגבי אי הבנות שנוצרו או שייווצרו בעתיד בכל הקשור לביטוח סיעודי קבוצתי (מסוג ריסק) ומהו הנזק שנגרם לדעתך לציבור המבוטחים בשל כך, אם בכלל?

תשובה: במידה מסוימת בהחלט כן! כאשר החלו הביטוחים הקבוצתיים כל אשר היה ידוע בעולם ובארץ (מעט מאד) הגיע לידי ביטוי בביטוחים הקבוצתיים. במשך הזמן כאשר החלו הבקיעים הראשונים כשחברות הביטוח החלו במגמה שלא לחדש ביטוחים קבוצתיים, נוצר צורך דחוף לטפל בבעיה. על אף היכולת לטפל בנושא בהדרגה במהלך של כמה שנים, הוחלט באוצר לבטל במחי יד את הנושא מבלי למצוא פתרון ראוי למבוגרים שנפלטו ללא ביטוח. החיפזון של הפיקוח שנעשה בקשיחות בלתי מובנת יצר את הבעיה הנוכחית. אחריות זו צריך שתגולגל על המדינה ולא על הציבור.

 

 

שאלה: באיזה גיל לדעתך רצוי להצטרף לביטוח סיעודי?

תשובה: מוקדם ככל האפשר, כולל ילדים!! כבר היום מונחות על המדף תכניות מצוינות לביטוח סיעודי ולדעתי במשך השנים תשווקנה תכניות פחות טובות כדי למנוע העלאת מחירים קיצונית או גם על מנת להקל על חברות הביטוח בניהול תביעות. נוסיף לכך את ההנחה ההגיונית שמחירי הביטוח צפויים לעלות מידי פעם בפעם, כך שצעיר הרוכש היום ביטוח סיעודי, מבטיח לעצמו ביטוח סיעודי טוב, במחיר שעדיין סביר ומעל לכל צובר ערכי סילוק שיקלו עליו את יכולת תשלום הפרמיות בגיל מבוגר.

 

שאלה: האם ידוע לך על הונאות של מבוטחים בביטוח סיעודי וכיצד הדבר משפיע לדעתך על היחס של המבטחים כלפי כלל ציבור המבוטחים.

תשובה: אין לי ידיעה אישית פרטנית אך ברור לי שיש ניסיונות לרמאות. מחד גיסא זה מחייב את החברות להתייחס בחשדנות לכל תביעה ולצערי להקשיח את הטיפול ומאידך זה אחד הגורמים לקביעת הפרמיות (בדיוק כמו בשאר הענפים).

 

שאלה: אילו תמורות אתה צופה שיחולו בביטוח הסיעודי בעתיד בעידן של התקדמות הטכנולוגיה והרובוטיקה?

תשובה: לדעתי הביטוח הסיעודי ייעלם במשך השנים הבאות בשל התפתחות הטכנולוגיה, הרפואה, התזונה ומרכיבים נוספים שיגרמו להמשך המגמה הקיימת כבר כיום של התארכות תוחלת החיים ובתוך כך גם תוחלת החיים של אנשים סיעודיים. אין לי ספק שחברות ביטוח לא יוכלו לעמוד בנטל ויתכן ויציעו לציבור פוליסות מצומצמות בהיקפן. הנטל החברתי יוטל על הממשלות המדינות המפותחות וכדאי להיערך לכך מוקדם ככל האפשר.

 

שאלה: האם לדעתך, רצוי לייצר מוצר "מטריה" לביטוח סיכוני אדם שיכלול כיסוי מקיף לאובדן כושר עבודה, בריאות וסיעוד, ככל שהדבר נראה לך אפשרי?

תשובה: גם אם זה יהיה אפשרי מדובר במוצר יקר מאד. בעבר היו מוצרים כאלה ששילבו אובדן כושר עבודה וסיעוד. אלה פסו מהעולם.

 

שאלה: מה הדברים שהיית אומר לאדם צעיר שרוצה להתמחות בביטוח בריאות?

תשובה: הנושא מורכב, מסובך, דורש התמחות דקדקנית ועדכון שוטף לגבי השינויים. קשה, אבל זו שליחות חברתית ואנושית ראשונה במעלה ולכן חשוב וכדאי להיכנס לעובי הקורה!!!

 

אבי רייטן, אל"מ מיל. בחיל הים, אקדמאי ובעל תעודת clu, שימש בעברו כמנהל מחלקת ביטוח חיים, מנהל הדרכה, מנהל שווק, סמנכ"ל ומנהל אגף לביטוח חיים במספר חברות ביטוח

 

 

 

יהי זכרו ברוך 

 


רם אמיתרם אמית,  בעברו משנה למנכ"ל ציון חברה לביטוח, יועץ בכיר ומומחה לביטוחי אדם:

 

אבי רייטן זיכרו לברכה ביום שישי האחרון, עם כניסת השבת, התקשרה אלי קטיה ובישרה לי על מותו של אבי.

איבדתי פעימה בלב. נמלאתי צער על אובדן חבר וקולגה שליווינו זה את זה כ 35 שנה.

 

קשרי היותר רציפים עם אבי החלו בתקופת עבודתו באליהו חברה לביטוח. ואני עבדתי אז בציון חברה לביטוח.

 

הקשר נוצר על רקע התפתחות הביטוח הסיעודי. אמונתו בצורך שבביטוח זה הייתה מוחלטת. קיימנו שיחות רבות שדנו בקושי שבשיווק המוצר והעלינו יחד שאלות שדנו ב"איך להטמיע את המוצר בסל המוצרים שסוכן הביטוח חייב להציג ללקוח".

 

במהלך המפגשים הכרתי אדם מדהים, איש ישר אשר פיו וליבו חד הם. צנוע שאינו מתהדר בעברו המרשים הן בשירותו בצה"ל והן בתפקידיו בחברות הביטוח. אולם, מצד שני, נחוש בדעותיו המקצועיות, לא מעגל פינות ובעל יכולת מדהימה לחתירה למטרה.

 

תכונות אלו ערכן היה והינו רב בעיניי. וכנראה משום כך בכול פעם שנפגשנו היה ניצוץ של שימחה.

 

אבי היה איש משפחה ממעלה ראשונה. גאה במשפחתו ואוהב לספר אודותיה.

 

ואשוב לעולמו המקצועי. גולת הכותרת של פועלו של אבי הייתה כאמור שיווק הביטוח הסיעודי. עם פרישתו מחברת אליהו הקים מיזם שתכליתו הייתה חינוכית, "אופק זהב".

אופק זהב הייתה פלטפורמת השוואה בין תכניות הביטוח הסיעודי של כל חברות הביטוח בישראל.

 

ההשוואות שהנגיש לציבור הסוכנים היו והינן ברמה המקצועית הגבוהה ביותר וכללו השוואות בתנאי הפוליסות עם כל הדקויות ועלות הביטוח של כל ייצרן.

 

ואולם, זו הייתה רק ראשית הדרך. ליבת פעילותו הייתה מפגש עם קבוצות סוכני ביטוח במגמה ללמד ולהכשיר סוכנים אודות הביטוח הסיעודי ובעיקר דרך שיווקו. זה כלל גם תמרוץ הסוכנים באופן שבעקבות הרצאותיו הם קיבלו מתלות מכירה ואבי בחן את התוצאות וסייע בשיפור תהליכי המכירה. נתן לומר בפרוש שאבי הקים דור שלם של סוכני ביטוח מחברות שונות וסוכנויות ביטוח שהחלו לראות בשיווק ומכירת הביטוח הסיעודי שליחות אמיתית.

 

תחושת השליחות של אבי במה שנוגע לביטוח הסיעודי הייתה נר לרגליו הוא עסק בזאת בלהט ואף נפגש פעמים רבות אצל הממונים על שוק ההון כדי לנסות ולהשפיע שביטוח זה לא ירד מהמדף.

 

אבי גם ידע שכדי להמשיך את המהלכים שפתח בהם חייב להיות דור המשך. וכך היה, בשלב מסוים העביר את לפיד "אופק זהב" לגבי נקיבלי כממשיך דרכו.

 

אבי היה חבר וקולגה. יהי זכרו ברוך.


גבי נקבלי, ממשיך דרכו של אבי רייטןגבי נקבלי, מומחה בכיר לביטוח סיעודי וביטוח בריאות, ממשיך דרכו של אבי רייטן,  אשר רכש מאבי את המותג "אופק זהב"

דקות אחרי שקיבלתי את ההודעה על פטירתו של אבי רייטן, העליתי ידיעה על כך בפוסטים במספר קבוצות של אנשי ביטוח בפייסבוק. חשוב היה לי שכל אותם מאות אנשי מקצוע שרבים מהם הכירו את אבי ולמדו ממנו, יידעו על כך ויוכלו להיפרד ממנו ולתת לו את הכבוד לו הוא ראוי.

 

בתוך זמן קצר התחלתי לקבל שיחות טלפון מאנשים שביקשו לחלוק איתי את כאבם ולהיות שותפים לכאבי. מאות אחרים הגיבו בפייסבוק, העלו על נס את תרומתו וביכו יחד את לכתו של מי שהיה מוותיקי ענף הביטוח, בכלל, ומי שהיה ללא ספק מעמודי התווך ומובילי תחום ביטוחי הסיעוד בישראל.

 

אבי היה איש מקצוע מהמעלה הראשונה. מיום שהקים את "אופק זהב" הוא  השקיע את מלוא מרצו בחינוך מאות סוכני ביטוח ואנשי מקצוע נוספים. הוא הרצה, כתב, הדריך וחלק את הידע שצבר עם כל מי שהיה מוכן לשמוע. החזון שלו להנגיש את הידע בנוגע לביטוחי הסיעוד וחשיבותם והאופן בו הוא העביר את הדברים והמסר, הפכו את אבי לשם דבר ולמותג מוכר בתחום. כמי ששם תמיד את המקצועיות, ההגינות וטובת הציבור כולו לנגד עיניו ופעל מתוך ערכים אלה, מצא אבי אוזן קשבת אצל מקבלי החלטות רבים ובהם ח"כים, אנשי הפיקוח על הביטוח, מנהלי חברות ועוד... אלה גם ידעו להעריך את יושרו ומקצועיותו ופנו אליו פעמים רבות בכדי לשמוע את דעתו ולקבל הבהרה, תשובה או עצה טובה.

 

הוא ענה בשמחה ובלב חפץ לכל פניה של איש פרטי זה או אחר, יעץ, הכווין וסייע. הוא עשה זאת מכל הלב, באהבה, במסירות ובאמונה שלמה בדרכו ובחזון לפיו הכרח שלכל אדם בישראל תהיה הגנה סיעודית מתאימה.

 

אבי רייטן נחשב היה לפורץ דרך ולמומחה  מס' 1 בישראל לביטוחי סיעוד, ובזכות עבודתו ואישיותו הפך אתר האינטרנט של "אופק זהב" לאתר המוביל והגדול בישראל בתחום ביטוחי הסיעוד.

 

ברבות הימים, כאשר ביקש אבי לעזוב את הפעילות ואני רכשתי ממנו את המותג, למדתי להכיר אותו עוד יותר לעומק. גיליתי איש ערכי, ישר דרך, צנוע, נחוש, כן, שאוהב את הארץ ובעיקר אוהב אדם.

 

ישבנו שעות רבות ואבי חלק איתי את אמונותיו ותפיסותיו לגבי "אופק זהב". לא היתה זו תפיסה עסקית מרשימה, אולם היתה זו תפיסת עולם ערכית ונדירה של אדם שמבקש לעשות טוב, לתת, לתרום ולהשפיע.

 

היה חשוב לאבי למסור את המיזם שבנה לא למי שירבה במחיר, אלא למי שיידע לשמור על המותג ועל ערכיו באופן הקרוב ביותר לזה אותו הוא הוביל. בכך הציב לי אבי רף ערכי, אנושי ומקצועי גבוה מאד שאני משתדל לעמוד בו, ולשמחתי, לפחות מתוך דברים שאמר אבי לי לא פעם, גם מצליח בכך לא רע.

 

אבל אבי היה הרבה מעבר לפעילותו המקצועית העניפה וארוכת השנים. הוא היה אדם שכולו לב ונתינה ורצון לתרום למדינה, לקהילה, לציבור ולכל אדם באשר הוא אדם. נחשפתי וגיליתי אדם שהשאיר את חותמו בכל מקום ובכל תפקיד אותם הוא מילא, בין אם זה בחיל הים, בחברות הביטוח בהן עבד או במושב מגוריו.

 

אדם שמקדיש את שעותיו לסייע לזולת, לתמוך בחלשים, לאמץ אל חיקו ואל ביתו את אלה שזקוקים לכך ולתת להם לא רק משאבים ועזרה חומרית, אלא ואולי בעיקר תחושת חום, אהבה,ערך ומשפחתיות.

 

אבי היה איש משפחה למופת. המשפחה היתה מרכז חייו והדבר החשוב ביותר בחייו. כאשר היה מדבר על אירית, על ביתו ובניו ועל נכדיו ואפילו על ילדים שאימצו, הוא היה עושה זאת בלהט ובאהבה עצומים ומתמלא אושר וגאווה.

 

למרות פער הגילאים בינינו, הפכנו חברים. בשיחותינו בשנה האחרונה אבי סיפר לי על מחלתו. הוא ידע גם לשתף ברגעי החולשה והתסכול אל מול הטיפולים וחוסר הכוחות לעבוד בגינה כפי שאהב ונהג לעשות במשך שנים, אבל כדרכו הוא התייחס למחלתו כאל מכשלה קטנה בדרך וכמי שבטוח בכוחו לנצח גם את המאבק הזה.

 

למרבה הצער, את המערכה הזו אבי לא הצליח לנצח. הוא נפרד מאיתנו בטרם עת, אולם כאיש גאה, זקוף, אהוב שעשה דברים משמעותיים, חי חיים מלאים והשאיר חותם, השפעה ומורשת. 

 

יהי זכרך ברוך, חבר.

 

 


זאב בן יצחק, יו"ר ומנכ"ל אגודת חתמי אדםזאב בן יצחק (מומחה בכיר לביטוחי אדם מייסד אגודת חתמי ביטוח אדם, מנכ"ל ובכיר בחברות ביטוח וביטוח משנה):

 

נדהמתי לשמוע על פטירתו של אבי רייטן. אדם יקר ומיוחד.

 

את אבי הכרתי בשנות ה 90 כשהצטרף לצוות הבכיר באגף ביטוח חיים בחברה בה עבדתי באותה עת.

 

אבי הגיע כשהוא עתיר ניסיון צבאי (היה אל"מ בחיל הים) ואזרחי בחברת ביטוח קודמת. אבל על אף ניסיונו העשיר, הדבר הבולט הראשון באישיותו היתה צניעותו. אבי היה עתיר ידע ובעל כשרון רב בהעברת הידע לסוכנים ולחבריו לעבודה. היה תמיד קשוב לדברי אחרים ויחד עם זאת בעל דעה מקצועית מבוססת שתרמה לכל דיון.

 

אבי היה בעל נשמה טובה ותמיד היה הראשון לסייע לכל אחד ואחת בין אם בענייני עבודה או אחרים שהובאו לידיעתו.

 

בשלב מסוים החליט אבי לצאת לעצמאות והקים חברה ליעוץ בענייני בטוח סיעודי. אבי ערך השוואות בין האלטרנטיבות השונות והפך לשם דבר ולאורים ותומים בתחום זה. למרות שדרכנו נפרדו, שמרנו על קשר חברי ולא אחת התייעצתי אתו בעניינים מקצועיים. תמיד שמח לחלוק את הידע הרב שצבר ותמיד עצתו היתה מועילה.

 

איבדנו חבר, איש מקצוע מהמעלה הראשונה ובראש ובראשונה אדם יקר, צנוע ונעים הליכות.

 

יהי זכרו ברוך

 

זאב בן יצחק - בעת ההיא היה הכותב מנכ"ל משותף וראש אגף חיים ושיווק באליהו חברה לביטוח


קטיה שורצמן

קטיה שורצמן, בעלת האתר, יועצת ומרצה בכירה לביטוח כללי

זכיתי להכיר ולעבוד עם אבי רייטן, איש נדיר ומיוחד שמהווה אנטיתזה מוחלטת לכל מה שאומרים וחושבים על אנשי הביטוח.

 

הקמתי בעבור אבי רייטן את אתר אופק זהב וניהלתי ותחזקי את האתר המשך כל שנות פעילותו ומאוחר יותר תחזקתי את האתר בעבור גבי רייטן, ממשיך דרכו של אבי.

 

למדתי מאבי המון. בזכותו למדתי לדעת על פועלה של  מירלה בן-זמרה ובזכותו פרסמתי באתר את הכתבה לזכרה.

 

ידעתי שאבי היה חולה אבל האמנתי שיחלים, כי מה שהיה נכון שיקרה ועדיין מתקשה להאמין שהסיוט אמנם התרחש.

 

מרב כאב איני מסוגלת לכתוב עליו הספד או שנכון יותר לתאר את ההפסד העצום של עולם הביטוח וכל מי שהכיר אותו ובעיקר ההפסד האישי שלי על שהלך.

 

זוכרת שפעם מזמן מישהו גנב מתיבת הדואר שלי את השיק שאבי הקפיד לשלוח מדי חודש בעבור תחזוקת האתר (לפני שעבר להפקדה בנקאית) הגנב הפקיד את השיק והשיק כובד על ידי הבנק. אבי לא היסס לרגע והגיע למנהל סניף הבנק שמיהר להתנצל בפני אבי ולזכות אותו על השיק והכל בג'נטלמנית האופיינית בדרכי נועם, כדרכו.

 

ועוד זוכרת (ואף פעם לא אשכח) את נימת הקול המיוחדת שהייתי שומעת ממנו בטלפון כשהיה מזכיר את שמה של אירית אשתו האהובה ונימת הגאווה שניסה להסתיר (אבל ללא הצלחה מאזני החדות) כשהיה מספר על בתו האהובה אשת התקשורת המוכשרת והמבריקה אפרת רייטן.

 

והנה בלוויה למדתי לדעת שאבי גדל בילדותו בבת ים ואהב את הים של בת ים, אותו חוף שאהבתי גם אני להגיע אליו בצעדות ארוכות ברגל מביתי שבחולון הסמוכה לבת ים ועוד גיליתי חבר שקרא דברי שירה לזכרו ואי הלא גם משוררת וחברה של לא מעט משוררים ורק עכשיו גילתי שגם אבי היה כזה ולא ידעתי.

 

אבל כן ידעתי שאבי הוא אור מיוחד ואיש מופת, שהיה הפנים היפות והטובות של הביטוח. ביטוח כפי שהוא אמור היה להיות מלכתחילה.

 

יהי זכרו ברוך

 

 


 

עוד על ומ אבי רייטן באתר:

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright