היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

מי צריך פיקוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

מי צריך פיקוח על הביטוח?

מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים, תביעות ותנאי פוליסה

 

בשנת 1951 לא כולם האמינו בצורך שבפיקוח על הביטוחההיסטוריה של הביטוח כמו ההיסטוריה בכלל, מלמדת אותנו, בין השאר, שדברים רבים הנראים בעינינו כדבר המובן מעליו, לא תמיד היו כאלו ועצם קיומם של חלק מהמשרדים הממשלתיים והמוסדות היה נתון לויכוח ציבורי.

 

כך למשל בשנת 1951 היה נתון במחלוקת עצם קיומו של פקיח על הביטוח.

 

פיקוח אשר הוכיח ומוכיח את הצורך וההצדקה שבקיומו במהלך השנים, כמו למשל מהבטחת ההשקעות של הציבור בביטוח חיים באמצעות הפרדת עסקי ביטוח חיים משאר עסקי הביטוח של המבטחים, דאגה להעברה מסודרת של מרבית הפוליסה לביטוח פרט ועסקים קטנים במועד הפסקת הפעילות של חברת הסנה, מניעת מעורבות של חברות ביטוח בעסקאות פיננסיות דוגמת נגזרות אשרי שדרדרו את העולם המערבי למשבר הפיננסי שהחל בשנת 2008, מניעת שיווק פוליסות ביטוח ע"י גורמים שאינם מורשים ואלו רק מעט מהדוגמאות המצדיקות מעבר לכל ספק את הצורך בקיומו של פיקוח ממשלתי על חברות הביטוח ועל הסוכנים.

 

וזאת כמובן מבלי לגרוע מחשיבותה של הביקורת על תפקודו ופעילותו של הפיקוח המאופיינת בין השאר בהיפר אקטיביות, כניעה ללחצי פוליטיקאים שפעמים רבות אינם מבינים דבר וחצי דבר במה שקורה בענף ועוד.

 

בשנת 1951, נחקק לראשונה חוק פיקוח על עסקי ביטוח בישראל. כיום קשה להאמין, אבל באותה תקופה, התקיים ויכוח ענייני לגבי הצורך בפיקוח על עסקי הביטוח, כאשר גורמים בעלי משקל, כמו יהודה מצב טוקטלי וישראל רוקח טענו בלהט שאין כל צורך בפיקוח על הביטוח והצדיקו את טענתם בטעות שונות, כפי שעולה מכתבה בעיתון "על המשמר" חתומה ע"י ל.ט. תחת הכותרת "אבירי ה"יוזמה הפרטית" מתנגדים", אשר התפרסמה בשנת 1951 לפני שהתקבל החוק:

 

"הצעת החוק לפיקוח על הביטוח עוררה התנגדות נמרצת בקרב החוגים הרואים בכל פיקוח מעין התנקשות בחופש היוזמה הפרטית (חוגי טוקטלי-רוקח).

 

הללו רואים בפיקוח הממשלה על עסקי הביטוח "בלם רציני, שיעצור בעד התפתחות הענף ... כי אין לך עוד ענף בכלכלה, שאינו סובל התערבות ממשלתית כמו הביטוח". החוגים הללו שהסכינו למשטר הפקרות במשק הביטוח, מתקופת המנדאט, כאשר לא היה כמעט כל חוק ביטוח, מתנגדים לפרסום מאזני החברה ובכלל לכל פירסום של מסמכים סטטיסטיים, העשויים לשפוך אור על פעולותיהם. בייחוד עלתה חמתם, נגד סעיף 15, ב"הצעת חוק זוטא" המנהיג עונש מאסר, שהרי "מוסדות הביטוח וסוכניהם, כידוע מורכבים רק מאנשים ישרים, אחראים ושומרי חוק".

 

חוגים אלה גם מתנגדים נמרצות להצעה, שהועלתה בזמן האחרון בחוגי הביטוח בארץ, בדבר הקמת חברת-ביטוח-משנה ישראלית, שמתפקידה יהיה להעניק חסות של ביטוח-משנה לחברות הישראלית הישירות ולחסוך הוצאת מטבע זר לחו"ל. אך נימוק זה אינו מתקבל על דעתם של דוגלי "היוזמה החופשית והיוצרת".

 

העתונים המשמשים את החוגים הללו אף איימו, שאם יתקבל חוק הפיקוח על הביטוח עלול הוא לערער את היחסים התקינים בין שוק הביטוח המקומי לבין השוק הבינלאומי.

 

ניתן לקוות, כי הרוב בכנסת לא ישעה לכל הנימוקים ה"פטריוטיים" הללו ויאשר את החוק תוך מתן סמכויות רחבות יותר למועצת הביטוח הציבורית."

 

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright