לדף הבית | עדכונים  | צרו קשר  | תנאי השימוש באתרמאת קטיה שורצמן כתבה בגלובס  מיום 10/10/2005

 

הנבואות השחורות על רעידת אדמה האמורה לפקוד את ארצנו ממשיכות לזרום חדשות לבקרים. לפי נתונים שהוצגו בישיבת השרים ביום 7/9/05 כ 51,000  מבנים נתונים בסכנת קריסה, היה ותתרחש רעידת אדמה במדינת ישראל. נמסר, כי בקבוצת הסיכון הגבוהה נמצאים המבנים שהוקמו משנת 1974 ולפניה בגובה 3 קומות ויותר וזאת בשל בנייתם לפי התקן הישן.

בניגוד לנזקי מלחמה וטרור, מדינת ישראל אינה מחויבת לפצות אותנו במקרה של רעידת אדמה והפתרונות היחידים הקיימים כרגע הם: נקיטת אמצעי זהירות ראויים וביטוח פרטי.

 

אמצעי זהירות

מחייבים תשומת לב לשנה בה הוקם המבנה כגורם סיכון לא רק לגבי האפשרות לנזקי צנרת (שאף אותם נהוג לבטח במסגרת ביטוח הדירה) אלא בעיקר לנזקי רעידת אדמה.  עצות להיערכות לקראת רעידת אדמה, כולל כיצד להתנהג ניתן למצוא באתר האינטרנט http://www.eqred.gov.il/eqred.

 

ביטוח אדם

כמו ביטוח חיים, בריאות וסיעוד  ותאונות אישיות ביטוחי חיים ותאונות אישיות תנאי הביטוח אינם אחידים אולם בדרך כלל הביטוח כלול  ללא סייג וללא תוספת   פרמיה.

 

ביטוח רכוש

הביטוח אינו ניתן לרכישה כביטוח נפרד STAND ALONE, אלא ניתן לכלול אותו במסגרת ביטוח הרכוש הקיים. הכיסוי הביטוחי כרוך בתוספת תשלום בשיעור של בערך 1 פרומיל מסכום הביטוח למבנה הדירה ולתכולתה. ההשתתפות העצמית עשויה לנוע (ביחס הפוך לעלות הביטוח) בין 2% ל 15% מסכום הביטוח הכללי (מבנה בתוספת התכולה) לדירה. יש לשים לב שלא כל המבטחים מאפשרים ביטוח בשיעור ההשתתפות העצמית הנמוך. חלק ניכר מהדירות הממוקמות בבתים משותפים מבוטחות במסגרת פוליסה עסקית לביטוח המבנה. ביטוח מסוג זה אמור להיות זול יותר מהביטוח לפי הפוליסה הפרטית לביטוח הדירה הבודדת. אולם בכל הקשור לביטוח רעידת אדמה יש לשים לב, לקוץ שבעליה והוא ההשתתפות העצמית המחושבת (כנהוג בכל ביטוח עסקי אחר) באחוזים מסכום הביטוח של כל המבנה (ולא מסכום הביטוח של הדירה הבודדת) 10% מסכום הביטוח הכולל לאתר לפחות $7.500 ולא יותר מ  $1,250,000 . הפתרון המומלץ הוא לדרוש במועד עריכת הביטוח לכלול בפוליסה תנאי מיוחד לפיו במקרה של רעידת אדמה  תחושב ההשתתפות העצמית כאילו לכל דירה הוצאה פוליסה נפרדת .

 

ביטוח נוסעים  לחו"ל

עשוי שלא לכלול כיסוי לרעידת אדמה או גם להתפרצות וולקנית או לכלול מגבלת כיסוי לנזקי רעידת אדמה כמו למשל כיסוי עד 75,000$.

 

ביטוח רכב

הסיכון נכלל כהרחבה במסגרת תוכניות ביטוח מיוחדות לקבוצות סיכון מועדפות על-ידי המבטחים אולם במרבית המקרים יש להוסיף סיכון זה (וגם לשלם תמורתו תוספת פרמיה).

 

ביטוח חבות

בביטוחי חבות חוקית (צד ג' וחבות המעבידים בדירה) – כמו בפוליסה העסקית, בדרך כלל, אין חריג מפורש בנושא רעידת אדמה. במקרה של בית שהוקם במיוחד בעבורכם, אם אתם חושבים שתרצו להגיש תביעה כנגד קבלן או מתכנן בשל הפר חובה מקצועית (כמו תכנון או הקמה לקויה של מבנה).

 

מומלץ שתדרשו לקבל אישור מהמבטחים בביטוח אחריות מקצועית של המתכנן והקבלן, ביטוח עבודות קבלניות וכן ממבטחי ביטוח אחריות המוצר למבנה של הקבלן, כי הביטוח כולל כיסוי לנזקי רעידת אדמה ללא כל מגבלה. אם לא תעשו כן, אפשר, כי תגלו מאוחר מדי, כי ביטוחי הקבלן או המתכנן כוללים תנאי מיוחד לפיו הכיסוי לנזקי רעידת אדמה ניתן רק בתנאי שהמבנה הוקם לפי שני התקנים המחייבים לעניין זה: ת"י 2413 ו ת”י 413.

 

הכותבת היא יועצת לניהול סיכונים, מחברת מדריך הביטוח לצרכן ובעלת אתר אינטרנט בנושא ביטוח WWW.ALBIT.CO.IL

 

 

למדריך המלא לביטוח דירה

 

למדריך המלא לביטוח רכב

 

 

 


מספר טלפון בעבור לקוחות בלבד:

077-6630022


כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" ©Copyright        

  

 

 

היועצת קטיה שורצמן


תביעות ביטוח


ייעוץ לניהול סיכונים


ייעוץ לאתרי אינטרנט


מאמרי גלובס


פוליסות ואישורי ביטוח


מאמרים וציטוטים באינטרנט


 

     צילום קטיה שורצמן

 

לגלריות הצילום של קטיה שורצמן