היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

טרמיטים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 סנרגיזם בעבודת צוות בניהול תביעה

 

עיניים להם ולא יראו אוזניים - ביטוח סיעודי קבוצתי         מוניטין וזכויות יוצרים

 

 

 

טרמיטים- סוף מעשה במחשבה תחילה

 

 


מאת עו"ד גידי גלבוע, ז"ל אשר שימש כס. יו"ר אגוד השמאים - שמאי רכוש וחקלאי

 

עו"ד גידי גלבוע, ז"ל, סגן ומ"מ יו"ר איגוד השמאים

אולי זכור לקורא הוותיק, הדיון בעניין אפשרויות הקמת בית מגורים. רבים פנו אלי בשאלה, נוכח מחירי הדיור הרוכשים תכונות של פטרייה לאחר הגשם (צמיחה והתנפחות מהירים ואז- תהליכי ריקבון והרס- איטיים.)

 

 האם לא יהא זה נכון למצוא פתרון של הקמה מהירה של בית מעץ או תחליפיו, על  משטח בטון יצוק. מבנה מסוג זה ניתן לראות באירופה (שוויץ, דרום גרמניה, צפון צרפת, צפון אטליה.) בנייתו קלה , מהירה, וחסכונית . יש לעתים בנייה מתחליפי עץ (לבידים, סיבית וכו'). יתר על כן, יש חברות המתמחות בייבוא פנלים חתוכים ומפורקים לפי מידה ואז מלאכת ההרכבה באתר, מהירה עוד יותר.

 

עד עתה, נבחן הנושא לפי מידת ההתאמה האקלימית, טיב השרות, איכות החומרים ועוד מבחנים דומים. לעניין זה יש לציין כי במזג אויר סובטרופי וממוזג (אירופה למשל,) לעץ יש תכונות בידוד תרמי מעולות, יש לו יופי אסטטי והוא מתאים לנוף . בישראל לעומת זאת , על מגוון אקלימיה, (לח, אביך, מדברי, יבש, קרינתי ) –זקוק העץ להגנה מיוחדת. טיפול עמוק כנגד מזיקים ,צביעה, חיזוק, סתימת חורים, החלפת חלקים נרקבים , שיוף והכול לפי סוג החומר והמיקום. במקרים רבים ,מגיע המוצר חתוך לפי פנלים מיוחדים וכאשר יש צורך בהחלפה כעבור שנים- מתברר שהמפעל אינו קיים עוד. פעמים, נוסף ללוח העץ חומר בידוד כגון צמר סלעים, קצף פלסטי, נסורת, שעם ואלו אינם מיועדים להתמודד בשינויי אקלים עונתיים כמו העץ עצמו.

 

הוסף לכך צנרת בסטנדרט שונה מזה המוכר בישראל, וחוסר יכולת להתמודד באיכויות מים כמו כאן- וקבלת שרשרת בעיות שעימן עתיד להתמודד כל בנאי שעד עתה טיפל במוצרי בטון ואבן.  

 

תחשיב כלכלי פשוט- יראה מייד כי כדאיות הבנייה על בסיס עץ בישראל, חורגת בהרבה ממחיר הקנייה המקורי וטורדת את מנוחת הדייר לאורך שנים הרבה. עד כדי כך שיופיו של המוצר ויתרונותיו מתגמדים אל מול מבנה האבן/בוץ/בטון/טיט השמרני (מחק את המיותר).

 

אלא שכל אלו (בעיות מבני עץ)- הם כאין וכאפס לעומת הצרה המעודכנת שנחתה על מבני העץ בישראל. זוהי בעיית הטרמיטים

 

יש הסבורים כי הטרמיטים הגיעו ארצה (עשו עלייה) בצוותא עם אלפי הקרוונים שנועדו לשמש מגורים לעולים הרבים מארצות מזרח אירופה שפתחו את שעריהם. יש הסבורים כי הטרמיטים הגיעו ארצה עם חלקי המבנים שנבנו בשיטת "הבנייה הקלה"  מסיבית ולוחות עץ בלתי מטופל.

 

כך או כך, התאקלמו הטרמיטים היטב באדמת ארץ הקודש ונותר להם רק להתרגל לתפריט. הטרמיטים ניזונים מתאית לסוגיה השונים. הכרס הם מסוגלים לעבד חומר ירוק או יבש בעזרת מיקרופלורה הנמצאת בבטנם כדוגמת מעלי הגירה (בקר או צאן). את הקן הם בונים בעומק הקרקע ומגיעים גם ל1.5 מטר ויותר. הם מתרבים באמצעות הטלת ביצים מסיבית של מלכת הקן המסוגלת לעוף בעזרת כנפיה מאתר לאתר ולקבוע את מיקומו של הקן החדש. ההתרבות היא מהירה ביותר ומזכירה התפשטות להבות אש.

 

עובדות אלו ועמידותם הרבה של הטרמיטים מקשים מאד את הטיפול במפגע. חומרי ההדברה השגרתיים לחיסול חרקים, אינם חודרים לעומק הקן ונבכיו בקרקע. פעילות הטרמיטים שקטה ,בעיקר בלילה וקצב חיסול העץ, תלוי בכמות ובגודל הקן ופגיעה במלכה עצמה. הטרמיטים מטפסים גם על קירות אנכיים ומגיעים לגג העשוי קורות עץ. אכילת העץ, מהווה גורם להתמוטטות הגג כולו- גם אם שאר הבית עשוי אבן. גודלם הזעיר של הטרמיטים מאפשר להם מעבר בין חריצי האריחים כריצוף. עדות יחידה לנוכחות הטרמיטים בשעות היום- הינה לעתים רק פס דקיק של אבקת נסורת שהותירו בדרכם.

 

שימוש בחומרי הדברה חזקים- עלול לפגוע בתושבי הבית, בעיקר ילדים, הנוהגים לזחול ולשחק על גבי מרצפות וגינות. על חיסול צמחי הגינה- אין כלל שאלה- קצב החיסול  מתגבר באביב ובסתיו.

 

בארצות המוצא של הטרמיטים (אפריקה) – עולה קצב הגידול של הצמחייה על קצב החיסול בידי הטרמיטים. בישראל- אין המצב כך. הצמחייה נמצאת במחסור, בעיקר בדרום הארץ- ושם הוא מקום משכנם המועדף של הטרמיטים.

 

מעתה, הורחבה התפשטות הטרמיטים גם למבנים משותפים ובנייני אבן צמודי קרקע, שכן אלו נפוצים בכל רחבי הארץ. לאחר חדירת הטרמיטים אל הדירה, הם מתחילים בדרך כלל בחיסול עצי המשקופים. סימן בדוק לכך הוא "התנפחויות "צבע הנראות בבסיס קורות המזוזה.  בלילות הם חודרים לריהוט. מכרסמים את רגלי הארונות, השולחנות ומסגרות עץ של תמונות וכך נוצר לעיתים קול ניסור חלש ברחבי הבית. קומות הקרקע מועדפות כמובן על הטרמיטים –אך אין זה נדיר למוצאם גם בקומה שנייה ושלישית.

 

הנזק הנגרם לתכולה ולמבנה איננו זניח כלל וכלל. רבים נתקלים בו דווקא בעת מכירת הנכס. ערך מבנה (אפילו בטון) המכיל טרמיטים עלול להיות נמוך לעתים ב10% מערכו של מבנה זהה באותו האתר. עלויות הטיפול במפגע- עלולות להמריא לאלפי ₪, בעיקר אם צריך להקיף את המבנה בתעלת חסימה, שיעילותה איננה תמיד מלאה. מבנה עץ שהותקף בכמות טרמיטים גדולה- עלול להגיע למצב בו כדאי להרסו ולהקים אחר תחתיו.

 

לצורך אמדן נזקי טרמיטים, יש להיעזר בשמאי רכוש וחקלאות, לקביעת הדרך לצמצום הנזק והערכתו.

 

 

ככל הידוע כיום- אין הנזק הנדון בר ביטוח.

 

האם ניתן לחסל את המפגע כליל? – ככל הידוע כיום אין לנזק זה פתרון מוחלט. הטרמיטים עלולים לשוב ולהתמקם בנכס בעונות הרבייה.

 

כאשר בידכם המידע הנ"ל – האם תרכשו בישראל מבנה עץ? מסופקני.