היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ג'נראלי בישראל

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


  

 

 

פעילותה של חברת ג'נראלי בישראל

 

 

בית ג'נראלי ברומא

חברת הביטוח האיטלקית ג'נראלי, המחזיקה ב 69.1% מהבעלות בחברת מגדל, הודיעה, כי היא קיבלה מספר הצעות לרכישת חלקה בחברת מגדל.

 

חברת ג'נראלי מלווה את חברת מגדל מאז הקמתה לפני כ 78 שנה ובמשך שנים רבות החזיקה ב 26% ממניות מגדל עד לרכישת חלקו של הבנק הלאומי בחברה בשנת 1997 ורכישה של מניות נוספות מהבנק בשיעור של כ 10%.

 

החברה הוקמה בשנת 1831 בעיר טריאסט שבאיטליה על ידי משכיל יהודי בשם ג'יוזפה לזארו מורפורגו, בשיתוף עם קבוצת מנהיגים ואנשי כספים מהקהילה היהודית נוספים בעיר.

 

סמל אש של חברה לאחריות כללית - טריסטה - סמל אש בעברית -  אוסף עוזי ז"קהחברה פעלה בישראל משנת 1894. בית ג'נראלי בירושלים נבנה בשנת 1935 כמשרד לפעילות החברה במזרח התיכון. עד שנת 1950 שימש הבניין למשרדיה של חברת מגדל, שהוקמה בשותפות עם ג'נראלי, בירושלים.

ברכה של החברה באמצעות קפלן נעים משנת 1985משנת 1922, חברת ג'נראלי יוצגה  בישראל על ידי סוכנות הביטוח קפלן נעים עד להשלמת השליטה בחברת הביטוח מגדל בשנת 1997.

 

כיום משמשת סוכנות קפלן נעים כסוכנות ביטוח חברת מגדל.

 

חברת ג'נראלי  היתה שותפה להקמתה של חברת הביטוח מגדל בשנת 1934 והחזיקה בכ־26% ממניות החברה.

 

דר משה ו. ארהרד, ז"להרקע להקמתה של חברת הביטוח מגדל היה עליית הנאצים לשלטון בגרמניה. מגדל הוקמה ע"י מומחי הביטוח שעבדו עם הסניף הגרמני של ג'נראלי, ד"ר משה ארהרד וד"ר ג'ורג' הלפרין שהיה גם עסקן ציוני. ארהרד שימש גם כמנהל של סניף ברלין של הפניקס האוסטרי.

 

בתחילת הדרך החזיקה החברה במרבית המניות של חברת מגדל והיתה בעלת השליטה בחברה שהיו שותפים בה גם המייסדים ואוצר התיישבות היהודים והסוכנות היהודית. בתקופת מלחמת העולם השניה כאשר איטליה נלחמה בבריטים הפקיעו שלטונות המדנט את מניות מגדל מידי ג'נראלי ולאחר קום המדינה הושבו לידי ג'נראלי רק 26% מהמניות של מגדל.

 

במהלך השנים ניסתה חברת ג'נראלי להגדיל את חלקה בחברת מגדל ובשנת 1997 הגדילה את אחזקותיה במגדל ל־60% לאחר שרכשה את מניות בנק לאומי בחברה. ב־2005 מימשה ג'נראלי חלק מאחזקתה במגדל ומכרה 4% מהחברה. שנה מאוחר יותר, רכשה ג'נראלי 10% נוספים ממניות לאומי במגדל תמורת 670 מיליון שקל והגדילה את חלקה ל־70%.

 

עד פרוץ המשבר הכלכלי באירופה, נחשבה קבוצת ג'נראלי כאחת מספקי הביטוח הגדולים באירופה והחברה הגדולה בתחום ביטוח החיים, הכנסות מפרמיה בשנת 2009 בשווי של למעלה מ-70 מיליארד אירו. והיא מעסיקה עשרות אלפי עובדים ברחבי תבל ונחשבת אחת החברות המובילות בעולם לניהול נכסים, עם נכסים בשווי העולה על 400 מיליארד אירו, ומפעילת נדל"ן ייחודית עם תיק מקרקעין בשווי למעלה מ-24 מיליארד אירו.

 

החברה, Assicurazioni Generali, רשומה בבורסה של מילאנו (GASI.MI, G IM).

 

הרקע למכירת חלקה של החברה במגדל נעוץ במשבר הכלכלי שפוקד את אירופה.

 

בחודש ינואר 2012 הורידה סוכנות דירוג האשראי S&P את דירוג האשראי של ג'נרלי על רקע המשבר, אך הותירה את התחזית יציבה בשל חוזק עסקיה והעובדה שהיא ממשיכה לייצר הכנסות ורווחים נאים.

 

בחודש פברואר 2012 הורידה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס את דירוג האשראי של ג'נראלי ברמה אחת - ל-A1 - ופירסמה תחזית שלילית המעידה כי צפויות הורדות נוספות בעתיד הקרוב. מודי'ס ציינה, כי ההורדה נובעת מחשיפה ישירה של ג'נרלי לאג"ח ממשלתיות של איטליה.

 

חברת ג'נראלי חשופה גם לאג"ח ממשלתיות של יוון, פורטוגל, ספרד ואירלנד.

 

לפי נתוני הרבעון השלישי של החברה לשנת  2011, אג"ח ממשלתיות של איטליה היוו כ-20% מתיק האג"ח של ג'נראלי - יותר מפי שניים מסך ההון העצמי של החברה. בסוף ספטמבר 2011, החזיקה ג'נראלי באג"ח ממשלתיות של יוון בסך  2.95 מיליארד יורו.

 

ג'נראלי מוכרת את חלקה במגדל

 

הסכמי המשנה של מגדל עם ג'נרלי

 

תודה מיוחדת לאיש הביטוח, יוסי וינשטוק, אשר הפנה את תשומת לבי לצורך בכתבה זו.


 הערתו של האקטואר אבישי לוביץ:

 

בכתבה על ג'נרלי נזכר מורפורגו. האם ספרתי לך  שמורפורגו ולוצטו, שמות יהודים איטלקיים מכובדים, מנציחים את המקומות מהם הגיעו אבות אבותיהם של נושאיהם (כמקובל בקרב יהודים)?  מורפורגו- ממרבורג במדינת הסן בגרמניה, ולוצטו- מלאוזיץ בגבול גרמניה-צ'כיה.

  

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright