היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

חזרה ל 1985

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 


טיפים למבוטח  |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | אחריות של עסק | אינטרנט ומחשבים


 

ההיסטוריה של הביטוח בישראל

 

מוזיאון הביטוח של קטיה שורצמן

 

בחזרה לשנת 1985 בענף הביטוח בישראל

 

מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים

 

 

 

יהודה דרורי המפקח על הביטוח בשנת 1985ביום 22/10/2015 חגגו ברחבי תבל 30 שנה לסרט "בחזרה לעתיד" בכיכובו של מייקל פוקס.

 

 

 

 

בשנת 1985 הוחלה בישראל תוכנית הייצוב הכלכלית במטרה להוריד את שיעור האינפלציה, לאזן את מאזן התשלומים ולייצב את מצב המשק. בעקבות התוכנית במסגרת הרפורמה בשוק ההון, הממשלה הפסיקה את הנפקת האג"ח המיועדות בשלושה שלבים.

 

 

יוסי חכמי, יו"ר איגוד חברות הביטוח בשנת 1985הסרט בחזרה לעתיד אמנם אינו כולל התייחסות לעולם הביטוח שהיה בשנת 1985 או עולם הביטוח בשנת 2015 אולם בכל זאת מעניין לסקור בקצרה את דמותו של ענף הביטוח בישראל כפי שהיה לפני 30 שנה.

 

המפקח על הביטוח בישראל בשנת 1985 היה יהודה דרורי, יו"ר איגוד חברות הביטוח בשנת 1985 היה יוסי חכמי.

 

 

 

שמואל גולומב ז"ל, מנכ"ל אגוד והתאחדות המבטחיםביום 1/4/1985 התמנה שמואל גולומב, ז"ל אשר שימש מאז 1969 כמנכ"ל התאחדות חברות לביטוח חיים גם למנכ"ל איגוד חברות הביטוח.

 

גולומב החליף כמנכ"ל האיגוד את יעקב כהן לאחר פרישתו לגמלאות בתום 15 שנים בהן ניהל את האיגוד. שמואל גולומב, היה בוגר כלכלה ומסמך במנהל מטעם האוניברסיטה העברית. בין השנים 1958 עד 1962 עבד במשרד ראש הממשלה ומשנת 1962 עד 1969 עבד במשרד האוצר בתפקידי מנהל, תכנון והדרכה.

 


שמואל גולומב פרש מניהול איגוד והתאחדות המבטחים בשנת 1998.

 

מכתב הפרידה של שמואל גולומב, ז"ל בעת פרישתו מניהול איגוד והתאחדות המבטחיםלצפייה במכתב הפרידה של גולומב במועד הפרישה מהנהלת איגוד והתאחדות המבטחים.

 

 

 


 

הרולד סטצן, ז"ל, נשיא כבוד של לשכת סוכי הביטוח לכל החייםהרולד סטצן, ז"ל שימש באותה שנה כיו"ר לשכת סוכני הביטוח בישראל. מאוחר יותר נבחר הרלונד סטצן כנשיא כבוד של לשכת סוכי הביטוח לכל החיים. בראיון לביטאון ביטוח בישראל מחודש ינואר 1985 אמר, כי דרוש שיתוף פעולה בין חברות הביטוח והסוכנים. בשנת 1985 עדיין הדהדו התוצאות הכלכליות הקשות של שנת 1983 וסטצן אמר, כי "עיקר הבעיה נבעה מהרצון של חברות ביטוח לשנות באופן קיצוני ומידי הרבה סידורים קיימים בענף ובעיקר סדרי גביית פרמיות. אין ספק שחברות הביטוח היו בלחץ של הפסדים כבדים בנוסף להתדרדרות המתמדת במצב הכלכלי של המשק, כולל אינפלציה דוהרת, והיתה הרעה מסוכנת במצבן של חברות הביטוח. סטצן מודיע באותו ראיון על הצלחה לשלב את ארגון סוני הסנה בתוך לשכת סוכני הביטוח, אם כי כגוף מאורגן. אחת המשימות שסטצן מדבר עליה, השגת מעמד סטטוטורי ללשכת סוכני הביטוח, משימה שנותרה בגדר מטרה ראויה לסוכני הביטוח עד עצם היום הזה.

 

עזי לוי, לשעבר מנכ"ל מגדל ויו"ר התאחדות המבטחיםיו"ר התאחדות חברות ביטוח חיים בשנת 1985 היה עזי לוי, מנכ"ל מגדל שהחליף את אברהם רמי טייבר (ז"ל), מנכ"ל ציון. עזי לוי חזה לאור המצב הכלכלי הקשה מגמה של מעבר מביטוח חיים הכולל צבירה לחיסכון לביטוחי ריסק ותאונה. עזי לוי אומר עוד, כי במשך 20 השנים האחרונות (כלומר, משנת 1965 עד שנת 1985) לא היתה שום פריצת דרך בתחום ביטוח החיים, כך שמרכיב החיסכון בביטוח חיים נשאר ללא שינוי, כ 10% מסך החיסכון הכולל במדינה. כותרת הראיון עם עזי לוי היא: "דרושה העדפת מס ניכרת על חיסכון לטווח ארוך".

 

שבתאי אנגל, ז"ל, מנכ"ל מנורהכתבה מרתקת נוספת באותו גיליון היא מפרי עטו של שבתאי אנגל, ז"ל המנכ"ל של חברת מנורה תחת הכותרת "ענף הביטוח היה על סף התמוטטות 1984". אנגל מספר, כי לאור התוצאות העסקיות הגרועות של ענף הביטוח בישראל בשנת 1983, הרעו מבטחי המשנה הפועלים בישראל את תנאי החוזים לשנת 1985. בשנה זו נולד התעריף המיוחד והנפרד לכיסוי סיכון רעידת אדמה בישראל שנקבע לכדי 0.4 פרומיל. בשנים הקודמות, היה סיכון רעידת אדמה כלול במכלול הסיכונים המבוטחים לפי הכיסוי המקיף לרכוש כמו סיכוני אש, ברק ועשן.

 

פרסומץ של איגוד חברות הביטוח בישראל משנת 1985בראיון לביטאון ביטוח בישראל מחודש מאי 1985 אומר שמואל גולומב, ז"ל, אשר שימש כאמור באותה עת כמנכ"ל משותף של איגוד והתאחדות המבטחים, כי הבסיס הכלכלי של משק הביטוח הוא חזק ויציב. בראיון מציין גולומב את פעילות האיגוד בשנתיים האחרונות ומספר על הצעדים שננקטו על מנת להכניס סדר ולמנוע תחרות פרועה. אחד הצעדים החשובים ביותר, לפי גולומב, הוא "הסדר אי אפליה בין המבוטחים". לפי ההסדר שזכה בתמיכת הפיקוח על הביטוח באותה תקופה הסכימו חברות הביטוח בינן לבין עצמן ובינן לבין הסוכנים על ביטול הנחות וצורות אחרות של התחרות פרועה. לשם יישום ההסכם הוקם מנגנון ביקורת על ידי איגוד חברות הביטוח על מנת למנוע הידרדרות לתהום של הענף, כך לפי דבריו של גולומב, ז"ל.

 

ביום 19/6/1985 הגישה "ועדת שטסל" למקפח על הביטוח, יהודה דרורי, את מסקנותיה לאחר בדיקת תעריפי ביטוח חובה לפי חוק הפלת"ד. בין המלצות הוועדה: לקבוע את התעריפים בביטוח רכב חובה בשיטה אקטוארית המבוססת על התביעות ששולמו בפועל ועל ההוצאות הנלוות, להתאים את התעריף מדי שנה ולבחון מדי 3-5 שנים את מידת התאמתה של השיטה האקטוארית להנחות הבסיסיות.

 

בשנת 1985 חגגה חברת ציון בניהולו של רמי טייבר 30 שנה להיווסדה. מספר עובדי החברה עמד על 400 עובדים מספר הסוכנים היה 700 הון החברה עמד על 10 מיליארד שקל, פרמיות בשייר 9 מיליארד שקל, רווח 211 מיליון שקל ומספר הפוליסות שנמכרו הגיע לכדי מאות אלפים.

 

פרסומת של ירדניה ואושיות משנת 1985בשנת 1985 רכשה חברת הראל חצי מתיק ירדניה בביטוח חיים וחברת הסנה רכשה את הסנה רכשה את חברת עממית ושמה הוסב ל"אושיות" ע"י מנכ"ל הסנה המיתולוגי, איתן אבניאון. לפני הרכישה מזגה לתוכה אושיות את תיק הביטוח הכללי של חברת ירדניה.

 

בשנת 1985 נקבעו כללי הביטוח הימי על ידי האנגלים. ביטוח זה נקרא INSTITUTE YACHAT-CLAUSES  ובישראל עדיין מתנהלים לפי חוקי ביטוח אלו. ביטוח ימי מתחלק למספר סוגים שונים שהלקוח רשאי לבחור מבניהם.

 

סוכני הביטוח עדיין נהנו בשנת 1985 מעמלות גבוהות ביותר שהגיעו לפעמים לכדי 180% ויותר מהפרמיות לביטוח חיים בשנה הראשונה בביטוח ובביטוח כללי הגיעו לפעמים לכדי 50% מהפרמיות ולפעמים  אפילו יותר.

 

באותה תקופה לא היתה עדיין חברה לביטוח ישיר הרישיון אשר שימש מאוחר יותר את החברה היה עדיין ברשות חברת צור שמיר.

 

 

 

 

28/10/2015

 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright