היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

70 שנה וביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

70 שנה למדינה סוכני וחברות הביטוח – מי שרד?

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

 

צילם אילוסטרציה של אופק על ים עם הלוגו של 70 שנה לישראל

 

בחגיגות שנת ה 70 למדינת ישראל, נראה, כי  תרומתו של ענף הביטוח להקמת המדינה ולשמירה על החוסן הכלכלי של הכלכלה הישראלית, נדחקה לקרן זווית.

 

זאב ז'בוטינסקי, סגן נשיא וגזבר של "יהודה" חברת הביטוח הראשונה - מאת יעל שחר שריד באדיבות מכון ז'בוטינסקיהחזון של זאב ז'בוטינסקי ממקימיה של "יהודה" חברת הביטוח הראשונה בשנות העשרים של המאה הקודמת. לפי מאמר של ז'בוטינסקי בשנת 1926, תחת שם העט "אלטלנה", ההון היהודי אינו מנוצל במידה הראויה לבניית ארץ ישראל היהודים משלמים מיליוני לירות לחברות ביטוח שונות בעולם והקמת חברת ביטוח ישראלית תתרום להשקעת כספי הפרמיות (בעיקר ביטוחי החיים) לפיתוח הארץ - סלילת מסילות ברזל, נמלים, מפעלי ניקוז ועוד...

 

ערב מלחמת העצמאות, כאשר הוטלה הבלוקדה (המצור הימי) על חופי מדינת ישראל כאשר קיומו של הישוב היהודי היה תלוי באספקה של טובין מחו"ל, קבוצה של אנשי ביטוח ישראליים בעלי קשרים עם מבטחים בחו"ל, הצליחה לגייס קבוצה של 100 מבטחים מחוץ למדינה שכל אחד מהם לקח אחזו מהסיכון לביטוח הימי, דבר שאפשר את משלוח הסחורות מחו"ל למדינה שבדרך.

 

אין חולק על כך, כי הראשונים שהביאו את הביטוח לישוב היהודי בארץ ישראל היו סוכני הביטוח.

 

אלתר לוין, חלוץ הביטוח בא"ימי ששרד מביניהם ופועל עד היום, אם באמצעות צאצאיו אם כסוכנות ביטוח עצמאית הם סוכנות הביטוח פועל עד היום כסוכנויות ביטוח, הן סוכנות הביטוח הירושלמית אל-עד המנוהלת על ידי בני משפחתו של חלוץ סוכני הביטוח בישראל, אלתר לוין, סוכנות הביטוח פלתורס שנוסדה בשנת 1920 וסוכנות הביטוח חסות חורין, שנוסדה בשנת 1940, ע"י דניאל חורין חורושצ'נסקי, ז"ל.

 

מבין המבטחים שנוסדו לפני קום המדינה ניתן למרות שלוש חברות ביטוח ששרדו עד היום: מגדל, מנורה וביטוח חקלאי.  

 

חברת הביטוח מגדל - נוסדה בשנת 1934 בירושלים, על ידי משפחות של אנשי עסקים שפעלו תחת השלטון הבריטי, קבוצה של משפחות יהודיות מאלכסנדריה וחברת הביטוח האיטלקית ג'נרלי.

 

סימן האש של חברת מגדל - מתוך אוסף עו"ד עוזי ז"קהרקע להקמתה של חברת הביטוח מגדל היה עליית הנאצים לשלטון בגרמניה. מגדל הוקמה ע"י מומחי הביטוח שעבדו עם הסניף הגרמני של ג'נראלי, ד"ר משה ארהרד וד"ר ג'ורג' הלפרין שהיה גם עסקן ציוני. בתחילת הדרך החזיקה חברת ג'נראלי במרבית המניות של חברת מגדל והיתה בעלת השליטה בחברה שהיו שותפים בה גם המייסדים ואוצר התיישבות היהודים והסוכנות היהודית.

 

המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק הוא אשר הגה את שמה של חבר הביטוח. במשך שנים רבות שנשכו לפחות עד שנות החמישים חלק מחלופת המכתבים של החברה נעשתה בשפה הגרמנית.

 

קבוצת המייסדים הראשונה כללה דמויות מרכזיות בחברה ובכלכלה של טרום המדינה, ביניהן הבנקאי יעקב יפת, יו"ר מועצת בנק אנגלו-פלשטינה אריה שנקר, החקלאי שמואל טולקובסקי מייסד "המועצה לשיווק פרי הדר" ו"צים", הבנקאי מאלכסנדריה אדוארד אגיון.

 

בשנות הארבעים, הצטרף למחזיקי המניות בחברת מגדל, אפריקה ישראל להשקעות שהייתה בבעלות "בנק לאומי לישראל".

 

מיום 29 באוקטובר 2012 בעל השליטה בחברת מגדל הוא מר שלמה אליהו.

 

מנורה חברה לביטוח – (המוכרת כיום בשם מנורה מבטחים) מנורה החזקות נוסדה בשנת 1935 על ידי דוד זלמן צימבר שכיהן כיו"ר מועצת המנהלים מהקמתה ועד שנת 1958. שם החברה בתחילת הדרך היה: "מנורה חברה לאחריות כללית בע"מ".

 

סמל האש של חברת מנורה מתוך אוסף עו"ד עוזי ז"קבשנות החמישים נקראה החברה: "מנורה חברה לאחריות ולבטוח משנה".

 

 

 

בתחילת הדרך פעלה מנורה כנציגת תאגיד ללוידס. בשנת  1939 קיבלה מנורה רישיון לפעול בביטוחי רכוש ורק בשנת 1948 עם הקמת המדינה הורחב רשיונה של חברת הביטוח לפעול בכל ענפי הביטוח. בשנת 1963, נרכשה קבוצת מנורה מבטחים על ידי משפחת פישל פריש, ומאז היא מוחזקת על ידי בני המשפחה.

 

ביטוח חקלאי - ביטוח חקלאי אגודה שיתופית מרכזית היא אגודה שיתופית הפועלת בישראל כחברת ביטוח. אגודת "ביטוח חקלאי" נוסדה כקופה לביטוח חקלאי הדדי ב-14 באפריל 1937, בשיאן של מאורעות 1936 ("המרד הערבי הגדול").

 

באותה תקופה הוצתו שדות קיבוצים ויישוביים יהודיים בארץ ישראל על ידי פורעים ערבים. חברות הביטוח סירבו, בשל הסיכון הביטוחי הגבוה, לבטח קיבוצים אלה, והאגודה הוקמה כדי לספק ערבות ההדדית להגנה על היבולים.

 

דוד חכמי, ז"ל, מייסד הפניקס הישראלישנה אחת לאחר קום המדינה בשנת 1949 הוקמה חברת "הפניקס" על ידי דוד חכמי ז"ל שקבע את חזון החברה.

 

 

 

 

לקריאה נוספת:

ההיסטוריה של הביטוח

אתר סימני אש בישראל

 

פורסם ביום 22/4/2018

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright