מחקר: בניית פרוטוקול לזיהוי אמינות דיווח של כאב באוכלוסיות שונות

 

 

דר' רות דפרין

שם המחקר: בניית פרוטוקול לזיהוי אמינות דיווח של כאב באוכלוסיות שונות

מאת" דר' רות דפרין

מאי 2010

 המחקר הוכן בתמיכת קרן מחקרים שליד אגוד המבטחים

 

מבוא

 

מטרת המחקר הייתה לבנות פרוטוקול שיאפשר הערכה של דיווח אנשים על כאבם. כאב הוא חוויה סובייקטיבית מורכבת ונכון להיום אין כל דרך להעריך באופן אובייקטיבי או באופן ישיר את עוצמת הכאב של האדם ו\או את תכונות הכאב שלו. גם טכנולוגיות משוכללות במיוחד כגון תהודה מגנטית פונקציונאלית  (functional MRI) ורישום האותות שהמח מייצר ( (Electroencephalographiaאינן יכולות לספק מדידה אובייקטיבית לחווית הכאב של האדם.

 

בהיעדר היכולת למדוד את הכאב באופן אובייקטיבי, קשה מאד לדעת אם כאשר אדם מדווח על כאב הוא אכן סובל ממנו וכן קשה לדעת אם כאשר האדם מדווח על עוצמת כאב מסוימת או על רגישות מסוימת לגירוי מכאיב, אם אכן אלו קיימות ותואמות לדיווחו או שמא אלו אינן תואמות. לכך השלכות גם לגבי הטיפול המותאם לאדם ע"פ כאבו וגם למידת פיצוי זה או אחר בגין הכאב.

 

נכון להיום, הערכות כאב מתבצעות הן ע"י ראיון ושאילת שאלות ישירות (כואב לך? כן\לא, כמה כואב לך?) והן ע"י שיטות פסיכופיזיות. פסיכופיזיקה הינו מדע החוקר את הקשר בין גירויים פיזיקאליים ובין התחושות שהם מעוררים, ובמקרה הנוכחי בין גירוי מכאיב או פציעה ובין חווית הכאב. על בסיס המידע שהצטבר במדע פסיכופיזיקה, התפתחו שיטות שונות להערכת כאב, כולן מבוססות על דיווח אישי ועל שתוף פעולה בין הבודק לנבדק. מטרתנו הייתה לשכלל את המדידות הפסיכופיזיות ע"מ לקבל מהן מידע לגבי אמינות הדיווח על כאב.

 

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" ©Copyright