היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

קופות גמל

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 


 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד | ביטוח עסקים | ביטוחי פרט | סיכונים | סוכנים ומבטחים


ביוטח פנסיוני -אתר הפיקוח לאיתור כספים רדומים  

 

                  

מדריך קופות גמל

   מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים

 

 

מדריך קופות גמל

 

מהי קופת גמל?

קופת גמל נועדה לשמש כלי לחיסכון לטווח ארוך או בינוני. המפקיד בקופת גמל (הנקרא עמית) יכול להיות שכיר או עצמאי והוא נהנה מהטבות מס בשל ההפקדה (ניכוי מההכנסה וזיכוי מס בהתאם לתקרות שנקבעו בחוק). קיים הבדל בין קופות גמל לעצמאים ולשכירים בכל הקשור לשיעורי הפקדה המוכרים ולהטבות המס. בקופת גמל לתגמולים לעמיתים שכירים העובד ומעבידו רשאים להפקיד מדי חודש עד 7% (חלק העובד) ו-7.5% (חלק המעביד) משכרו של העובד.


 

 

ההבדלים בין קופות הגמל:

  1. גובה התשואות גובה התשואה משתנה בין הקופות השונות ועל כן חשוב להשוות את גובה התשואה בין הקופות השונות במשך תקופה נתונה של מספר שנים. בשל התנודתיות בשוק ההשקעות, השוואה על פני זמן קצר של חודשים או אפילו שנה לא תהיה אפקטיבית. בעניין זה, ראוי להתייחס לרמת הסיכון של ההשקעות הנמדדת על פי סטיית תקן. סטית התקן עומדת ביחס ישר לגובה הסיכון של ההשקעה. כלומר, ככל שסטית התקן תהיה נמוכה יותר כך תהיה השקעה מסוכנת פחות.
     

  2.  עלות ניהול הקופה - גובה דמי הניהול  - מדובר בתשלום בעבור ניהול הקופה שאינו אחיד בין קופות הגמל והוא משתנה לי התוכניות השונות ומשפיע על גובה הסכום הנרשם לזכות העמית בסוף הדרך.
     

  3. הרכב הנכסים של הקופה וזהות הגוף המנהל הואיל ומדובר בחיסכון למשך שנים, חשוב לבדוק אופן התפלגות הנכסים של קופת הגמל. כלומר היכן (האם בארץ או גם בחו"ל) ובאילו נכסים משקיעים מנהלי הקופה את כספי החיסכון של העמיתים (מניות, אגרות חוב, מט"ח, נדל"ן וכו') ואת היחס שבין הנכסים הסחירים של הקופה לעומת הנכסים שאינם סחירים וזאת על מנת לראות את מידת הסיכון והסיכוי של ההשקעה בסוף הדרך.

 


 

משיכת כספים מקופת גמל

ניתן למשוך את הכספים שהופקדו בקופת גמל לאחר 15 שנים מתחילת החיסכון או כאשר העמית מגיע לגיל הפרישה בישראל: 62 (אישה) או 67 (גבר) גיל. זמן החיסכון המינימאלי הוא 5 שנים. וכספים שהושקעו לאחר ה-1 בינואר 2006 ניתנים למשיכה רק לאחר שהעמית הגיע לגיל 60 בלבד.

 

ניתן למשוך את הכספים לפני שהעמית הגיע לגיל הפרישה כאמור לעיל, אלא שיא עליו לשלם מס בשיעור  של 35%.

 


 

מעבר בין קופות גמל

הבחירה בקופת גמל נעשית, כאמור לפי מידת הסיכון המועדף, לאחר בדיקת הביצועים של הקופה ביחס לסיכון הגלום באפיקי ההשקעה. יועצי ההשקעות ממליצי לבחור במסלול בעל רמת סיכון נמוכה יותר ככל שעולה גילו של החוסך.

ניתן להעביר את כספי החיסכון מקופה אחת לשניה לאחר מילוי טופס העברת קופה. משך העברת הכספים בין הקופות הוא עד חודש ימים.

לקופות גמל יתרון גדול, בכך שהן מאפשרות הפקדה של כל הסכום השנתי המזכה במס בהפקדה חד פעמית, עד ה-31 בדצמבר

 

 
 

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright