עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח
               

פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

סוגיית ביטוחי הרשויות המקומיות

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

ביטוחי הרשויות המקומיות בוועדת הכספים

 

 

 

סוגיית ביטוחי הרשויות מנקודת מבטה של יועצת ביטוח -  קיימת אפשרות בביטוחים מורכבים וגדולים להתאמת פרמיה לפי תוצאות החיתום בסוף תקופת הביטוח או תקופה אחרת. הנושא לא הוזכר משום שהתוצאה צפויה מראש... הכי קל להשתלח בחברות ביטוח ולהפעיל לחץ פוליטי במקום לשפר את הפיקוח העירוני...

צילום אילוסטרציה של תל אביב

 

סוגיית ביטוחי  הרשויות המקומיות אינה דבר חדש לאור תוצאות החיתום העגומות שמלוות את תחום הביטוח האמור, בעיקר בתחום ביטוחי החבויות מזה עשרות שנים.

 

כשחברות הביטוח מזהות עסק מרוויח, הן מתחרות ביניהן בהצעת מחירים מוזלים ותנאים מועדפים ונוקטות בטקטיקה הפוכה כאשר מדובר על עסק מפסיד.

 

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים של כנסת ישראל ביום 28/11/2017, טענו נציגי הרשויות המקומיות, לחוסר היענות של חברות הביטוח למכרזים אן להיענות בתעריפי ביטוח גבוהים יחסית לאלו שהוערכו על ידי יועצי ביטוח מטעמן של הרשויות המקומיות ולפח טענתה של ח"כ יעל גרמן, מדובר על פער של 40% מעל למחיר הראוי בעבור הביטוח, להערכתה.

 

את הדיון יזמו חברי הכנסת: יעל גרמן (יש עתיד), יעקב אשר (יהדות התורה), אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). חברי הכנסת הלינו על-כך שהיעדר התחרות בתחום הביטוחים לרשויות מקומיות מוביל לתעריפים הגבוהים שמציעות חברות הביטוח. במקרים מסוימים, כך התברר במהלך הדיון, יש רשויות שוויתרו על הכיסוי הביטוחי, חרף הסיכונים הגדולים הכרוכים בכך. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דרש את התערבות רשות שוק ההון בנושא והודיע שידבר בעניין עם מנהלת הרשות, דורית סלינגר.

 

וועדת הכספים קראה למשרדי הממשלה, לרשות שוק ההון ולשלטון המקומי, למצוא דרכים להקל בנטל הביטוחי שמשיתות חברות הביטוח על הרשויות המקומיות.

 

בדיון בוועדת הכספים חשף ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) את דבר היעדר ביטוח לעיריית אלעד.

 

העניין הוא שגם עירייה גדולה כמו עיריית תל אביב, לוקחת על עצמה השתתפות עצמית לגבי תביעות בסכומים גבוהים שיכולים להגיע לכדי מיליון ש"ח או אפילו יותר.

 

כל טיפול פוליטי ופופוליסטי בבעיה, אינו יכול להביא לפתרון הסוגיה הנעוצה ברמת הסיכון הגבוה של הרשויות המקומיות המתגלגלת לכיסם של המבטחים.

 

קל ופשוט להפנות אצבע מאשימה כלפי חברות הביטוח כאשר סיבת הכשל הביטוחי נעוצה באופן ההתנהלות של הרשויות המקומיות עצמן. ככל שהרשות תציב מצלמות פיקוח במקומות אסטרטגיים בשטח הרשות ותגביר את הפיקוח העירוני, כך יקטן הסיכון לרשות עצמה ולמבטחים.

 

הרשות המפקחת על הביטוח, עם כל הכבוד לוועדת הכספים, אינה יכולה ואינה אמורה להורות לחברות הביטוח להציע מחירי הפסד לרשויות או גם לקבוצות לחץ אחרות הואיל ומתפקידה של הרשות בראש ובראשונה לדאוג ליציבותן הכלכלית של חברות הביטוח, קרי דאגה לכך שחברות הביטוח לא יסתכנו בהפסדים בשל גביה של פרמיה נמוכה מדי לסיכון.

 

לו ראשי הרשויות המקומיות היו מתייחסים ברצינות לנושא הסיכון, יכלו להציע לחברות הביטוח לקבוע את הפרמיה לפי מנגנון של התאמה לפי ניסיון התביעות והנזקים בתום שנה או תקופה ארוכה יותר ממועד תקופת הביטוח.

 

שיטה זו מוכרת וידועה היטב בענף הביטוח מזה שנים והסיבה שהיא לא הוצעה לחברות הביטוח מטעמם של יועצי הרשויות המקומיות יכולה להצביע על כך שרמת הסיכון האמתי שמחייבת את המחיר הגבוה ידועה לנציגי הרשויות אולם הם נוקטים בדרך של טקטיקה פוליטית על מנת להוזיל את המחירים הגבוהים יחסית, שכפי הנראה מוצדקים לאור הנסיבות.

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright