עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח
               

פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

מדוע מגדל לא שבה לאגודי המבטחים?

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת


 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

מדוע פרשה מגדל מאיגודי המבטחים?

 

 

הדף הראשון של פרוטוקול הוועדה

הסיבה לפרישתה של חברת הביטוח הגדולה והוותיקה בישראל מגדל (ששמה ניתן לה ע"י המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק) מאיגוד והתאחדות חברות הביטוח אינה סוד והיא פורסמה בכלי התקשרות, דרישות הפיקוח על הביטוח בישראל לחיזוק ההון של המבטחים לפי סלובנסי 2.

 

בדיון שהתקיים ביום 13/2/2017 בוועדת הכספים של כנסת ישראל, בראשותו של יו"ר הוועדה, משה גפני ובהשתתפותם של ראשת הרשות הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר​​ וד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל אגוד והתאחדות חברות הביטוח, נשמעו דבריו של יו"ר מגדל, יוחנן דנינו, מהם ניתן ללמוד לא רק מדוע פרשה חברת מגדל מאגוד והתאחדות חברות הביטוח (לאחר שמנכ"ל החברה, עופר אליהו התפטר מתפקידו כיו"ר האגוד וההתאחדות) אלא גם מדוע מגדל לא מיהרה לשוב לחיק האגוד וההתאחדות לאחר שפורסם, כי הפיקוח על הביטוח נאות לבקשות רבות שהוצגו ע"י האגוד וההתאחדות בשם המבטחים.

 

מסתבר, כי לחברות הביטוח השונות אינטרסים שונים והאינטרסים המיוחדים של חברת מגדל על מבוטחיה, לא באו לידי ביטוי בהסדר שהושג בין האגוד וההתאחדות לבין הרשות הממונה על הפיקוח על הביטוח בישראל.

 

מדבריו של יוחנן דנינו, יו"ר מגדל בוועדה:

 

יוחנן דנינו, יור"ר מגדל"כבוד היושב-ראש, הכול יהיה בקצרה. קודם כול נתחיל בזה שאנחנו מברכים על ה-Solvency II. אנחנו חושבים שצריך אותו במשק הישראלי, אני חושב שהוא ייתן יציבות לחברות הביטוח בעתיד.

 

האיגוד של חברות הביטוח שהיינו חלק ממנו עד שפרשנו בגלל הנושא של ה-Solvency II היה במשא-ומתן עם הפיקוח, והייתה לו רשימה ארוכה מאוד של דרישות, שרק חלקן התקבלו על-ידי הפיקוח, וחלקן לא התקבלו. על החלק שאגב לא התקבל "מגדל" מתעקשת. חלק גדול מאוד מהדברים שלא התקבלו הם אלה של "מגדל" הם מאוד מאוד מהותיים.

 

ועכשיו, למה "מגדל"? ולמה להגיד "מגדל" היא מחוץ לאיגוד? "מגדל" היא שליש מביטוחי החיים במדינה. חבר'ה, אנחנו מדברים על זה שיש לנו שני מיליון ו-100,000 מבוטחים."

 

"וצריך להבין ש"מגדל" כחברה הגדולה ביותר בישראל בתחום של ביטוח חיים צריכה להגיע להבנות עם הפיקוח, כי אנחנו נכנסים כאן למהפכה גדולה. אני אגיד רק דבר אחד. אם היום הדרישות מ"מגדל" הן ארבעה מיליארד שקל בהון, אני ביום אחד צריך להגיע ל-11.5 מיליארד, כמעט פי שלושה."

 

"רק שנייה. אבל ההתחייבויות האלה היו מלפני 30 שנה, גברתי ראשת הרשות, וההתחייבויות האלה היו ידועות לפיקוח לאורך כל השנים, ודרישות ההון היו על דעת הפיקוח כל השנים. אי-אפשר ביום בהיר אחד לבוא ולהגיד: עכשיו לא יעזור, אתה תביא את הכסף, אנחנו לא יודעים מאיפה, אבל אתה תביא אותו. זה לא עובד.

 

מה מרגיז כאן? ואני אגיד באמת. אני חושב שפה הצדק צריך להיעשות. בכל אירופה, ואנחנו מיישמים את הדירקטיבה האירופית, כל הרגולטורים האירופאיים, כשהם באו ליישם את זה הם עשו את זה בדיוק בדרך שאנחנו מבקשים. זה קודם לבוא ולראות איפה הבעיה שלך כחברה, ואז אנחנו נותנים לך את הפתרון איך אתה מתמודד אתה לאורך זמן, כי כולנו רוצים להגיע למצב שההון שלנו יהיה מתאים לסיכונים. אין לנו בעיה עם זה בכלל. כל מה שדורית אמרה כאן קודם, אנחנו בעד. כל מה שהיא הציגה כאן אנחנו בעד, רק איך מגיעים לשם, כי סך הכול מדברים על הדרך."

 

" מה שקרה באירופה, בכל המדינות – זה לא היה רק במדינה אחת, בהתחלה כולנו חשבנו גרמניה, גרמניה – בכל המדינות, לחברות ביטוח החיים, לפחות ב-12 מדינות, לפחות בכל מה שבדקנו עד היום, 12 מדינות מהמובילות, שזה גרמניה ואנגליה וספרד וה - - - , הן נתנו אפשרות לחברות ביטוח החיים בהוראות המעבר אפשרות לפרוס את ה- risk managementשלהם, של ביטוח החיים, ל-16 שנה. צריך להבין למה, זה לא נעשה סתם. זה נעשה כדי לאפשר להם להמשיך לחיות רגיל."

 

" המחלוקת היא לא רק על הפריסה. יש לנו עוד כמה נושאים שנמצאים שם, שצריך להבין שמבחינתנו".

 

וכיצד הגיב על הדברים, יו"ר אגוד והתאחדות המבטחים, ד"ר גיא רוטקופף?

 

ד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל אגוד והתאחדות המבטחים"זה מאוד מעניין. בין הצדדים, גם בין דורית וגם בין יוחנן דנינו, לי קשה מאוד בהקשר הזה, כיוון שיש לי חברות ארוכת שנים עם יוחנן.

...

אני אתן תשובה. וחברת "מגדל", אני מסכים לכל מילה, היא חברה מאוד חשובה בשוק הביטוח הישראלי, ואכן היא גדולה מאוד, והיא הייתה מרכיב חשוב מאוד באיגוד חברות הביטוח. עם זאת, ישבנו בשיתוף פעולה עם הפיקוח על הביטוח במהלך דיונים, היה מהלך דיונים פורה. בסופו של יום הגענו לסיטואציה שבה שוק חברות הביטוח, חברות הביטוח בכללותן ראו שרוב השגותיהן מתקבלות, וחלק מהשגותיהן עוברות לדיון בוועדה."

 

כלומר, אפס התייחסות לבעיות הכואבות ולצרכים המיוחדים של חברת הביטוח "מגדל", כפי שהועלו באופן ומפורט כל כך על ידי דנינו בוועדה.

 

ד"ר גיא רוטקופף  הוא אדם בעל אינטליגנציה גבוהה ביותר, קסם אישי לא מבוטל ויכולת רטורית מבריקה. בתקופה הקצרה שחלפה מאז תחילת כהונתו כמנכ"ל אגוד והתאחדות חברות הביטוח הוא הצליח לשקם את היחסים עם לשכת סוכני הביטוח ועם רשות הפיקוח על הביטוח. שני הישגים שאינם מבוטלים.

 

במקביל "הצליח" רוטקופף, לשמוט את חברת מגדל מהאיגוד ומההתאחדות לאחר שמנכ"ל מגדל עופר אליהו התפטר מתפקידיו כיו"ר ההתאחדות והאיגוד וחברת מגדל הודיעה על פרישתה משני האיגודים בסוף שנת 2017.

 

נראה שלצורך הצלחה במילוי תפקידו והמשך קיומם של אגוד והתאחדות המבטחים, עליו לסגל לעצמו תכונות של לוליין בקרקס שמקפיץ כדורים לכיוונים שונים ומצליח לתפוס את כולם. או למצער לצוות לעצמו יועץ שיוכל לכוון אותו לפעול בדרך זו.

 

טענה להצלחה בתפיסה של כדורים רבים או אפילו את מרבית  הכדורים לא תועיל כאשר מדובר בשוק ביטוח שמכיל מספר מצומצם של מבטחים שרק הולך וקטן. כאשר לכל אחד מהמבטחים, יש סדר יום וצרכים שונים או אפילו מנוגדים משל חבריו.

 

אם יצליח או יכשל רוטקופף במשימתו לשמור על המשך קיומם ופעילותם של האגוד וההתאחדות - ימים יגידו.

 

 

הערה: מלבד מגדל, נכון להיום גם חברת הביטוח AIG" ישראל" אינה חברה באגוד ובהתאחדות וכמוה גם חברת הביטוח "שירביט". חברת הביטוח "ביטוח ישיר" חברה בהתאחרות חברות לביטוח חיים ואינה חברה באגוד חברות הביטוח.

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright