עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח
               

פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

וועדת הכספים הכריעה בנושא סלובנסי 2

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת


 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

פרישתה של מגדל מאיגודי המבטחים

 

וועדת הכספים - סולבנסי 2 - עד 2024

 

 

הישיבה בוועדת הכספים באדיבות אתר הכנסת

בישיבה שהתקיימה ביום 22/5/2017, אישרה ועדת הכספים של כנסת ישראל משטר הון חדש לחברות הביטוח להגנה על כספיי המבוטחים.

 

וועדת הכספים של כנסת ישראל הכריעה: חברות הביטוח בישראל עוברות למשטר הון חדש, במסגרתו יחוייבו להחזיק בהון עצמי שיבטיח את יכולתן לעמוד בהתחייבויות למבוטחים. תקופת המעבר תעמוד על 7 שנים עד 2024.

 

יו"ר ועדת הכספים גפני: "צעד חשוב להבטחת כספי המבוטחים. עלינו לוודא שברגע האמת, הציבור יוכל לממש את כספי הביטוח שחסך במשך שנים".

 

אחרי מספר דיונים ומחלוקות בין חברת הביטוח מגדל לבין רשות שוק ההון, אישרה בסופו של דבר היום (ב') ועדת הכספים את התקנות שיוציאו לפועל את משטר ההון החדש שיחול על חברות הביטוח בישראל בדומה לנעשה בעולם (תקנות ה- Solvency 2). משטר ההון החדש קובע הוראות שמטרתן להבטיח שחברות הביטוח יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלהן כלפי ציבור המבוטחים ולעמוד בסיכונים השונים. המרכיב המרכזי במשטר ההון החדש הינו שינוי בהיקף ההון העצמי שהחברות צריכות לשים בצד על-מנת להבטיח את יכולת העמידה שלהן בהתחייבויות הביטוחיות בכל רגע נתון. הוראות ה- סלובנסי 2 משנות את שיטת החישוב של ההון הנדרש, כך שהוא לא ייעשה עוד על בסיס גודלה של כל חברה בלבד, אלא מעתה ייקח בחשבון גם חישובים של סיכונים אפשריים, ביניהם גם תרחישי קיצון. הוועדה אישרה את התקנות לאחר מו"מ ממושך ולאחר שרשות שוק ההון הסכימה להאריך את תקופת המעבר לעמידה בהיקף ההון הנדרש מ- 4 שנים ל- 7 שנים. קדמה לאישור התקנות, שאושרו ברוב של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, הפסקה של הדיון בוועדה שבה קרא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) למנהלת רשות שוק ההון, דורית סלינגר, להסכים להארכה נוספת של תקופת המעבר מ- 6 שנים ל- 7 שנים עד 2024, לאחר שבימים האחרונים כבר הסכימה להאריך מ- 4 ל- 6 שנים. זאת לעומת דרישת חברת מגדל, היחידה מבין חברות הביטוח שעמדה על התנגדותה לתקנות ודרשה שתקופת המעבר תעמוד על 16 שנה.

 

הדיונים בנושא התארכו לאחר שמספר חברי כנסת בוועדת הכספים הביעו תמיכה בהתנגדותה של חברת מגדל להוראות המעבר של משטר ההון החדש. חברת מגדל היתה היחידה מבין חברות הביטוח שהתמידה בהתנגדותה, גם לאחר שרשות שוק ההון הגיעה להסכמות עם יתר החברות. בדיונים קודמים התקיים ויכוח בנושא וחלק מחברי הכנסת הביעו תמיכה בטענת מגדל ואמרו שהעמדת ההון העצמי הנדרש בהוראות הסולבנסי 2 יגררו עימם עליות במחירי הביטוחים לאזרחים ומכאן שיש לבחון את ההתנגדויות. נוכח הוויכוחים התקיימו מספר דיונים בנושא עד לדיון היום, שטרם אליו הובהרה עמדת רשות שוק ההון לפיה היא מוכנה להארכת תקופת המעבר ליישום ההוראות מ- 4 ל- 6 שנים.

 

יו"ר רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "ב- 2008 התחלנו לדבר עם השוק על יישום הדירקטיבה הזאת. יחד עם זאת, קיבלנו את הצעת יו"ר ועדת הכספים גפני וביוזמתנו יצרנו קשר עם מגדל. היתה פגישה מקצועית וגם פגישה שלי עם יו"ר מגדל, יוחנן דנינו. עתה הסכמנו להאריך את תקופת המעבר ל- 6 שנים. מגדל מושפעת יותר כי התיק שלה מוטה ביטוח חיים ומשך החיים מתארך. המשקל שנדרש בגין ההון בגין ביטוח החיים – הסכמנו לשנות ספציפית ביחס לדבר הזה. נענינו לבקשות שונות של מגדל אך נותר עניין הזמן וכאן לא הגענו לעמק השווה. הסכמנו לדחות בעוד שנתיים מ- 4 שנים עד ל- 2021 ו- 6 שנים עד 2023 וגם לזה מגדל מתנגדת. קיימים סיכונים וחשוב שחברות הביטוח יהיו אמינות על הציבור".

 

מנכ"ל מגדל אחזקות, ערן צ'רנינסקי: "חברות ביטוח החיים נתונות לזעזועים ולא יכולות לצבור הון להתמודדות עם הסיכונים בצורה טובה. באירופה ניתנו חלק מההתאמות לתמיד וחלק ל- 16 שנים. בארץ רצו 4.5 שנים ורצו להעלות ל- 6 שנים. זה לא רלוונטי לחברת ביטוח חיים שצריכה לתכנן לטווח ארוך. מו"מ אמיתי לא התנהל, היתה ישיבה אחת שבה הצגנו את המצב של 16 שנים באירופה. אנחנו בפערים ענקיים לעומת אירופה ואז הסכימו לתת שנתיים נוספות מ- 4.5 שנים ל- 6.5 אמרנו מוכנים להתגמש ולרדת כמה שנים מ- 16 ל- 12.5 שנים אך להישאר על 4.5 שנים לא רלוונטי. רוצים לראות את חוות הדעת של המומחים שעליהם התבססו. דיברנו עם חברות באירופה ואמרו שבסיסי ביותר 16 שנה".

 

מנהלת הסיכונים של מגדל, מיכל גור: "סיכונים מתממשים, אך סיכון אריכות ימים זה לא קורה ביום אחד אלא ב- 20-30 שנה ולכן סביר לתת 16 שנה, זה זמן סביר".

 

מנהלת רשות שוק ההון, סלינגר, השיבה לדברי נציגי מגדל ולח"כ פורר: "זה לא פוגע בחברה ונועד למנוע סיכון הציבור. אף חברה לא יוצאת מהענף ואין פגיעה במוצרים, הסירו דאגה מלבכם. 5 חברות מחזיקות ב- 90% מתיקי הביטוח של הציבור. כבר הגענו לפשרה. הכל כאן על השולחן".

 

לאחר שנשמעו שוב, כמו בדיונים הקודמים, העמדות של הצדדים, קיים יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, הפסקה שבה זימן את דורית סלינגר​​ ללשכתו ודרש ממנה להסכים להאריך את תקופת המעבר בשנה נוספת ל- 7 שנים. נוכח הסכמתה לכך, כינס שוב גפני את הוועדה והסביר לחברי הכנסת את ההסכמות שגובשו. לבסוף הוראות הסולבנסי 2 אושרו ברוב שכלל חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, למעט מתנגד אחד – ח"כ עיסוואי פריג'.

 

נוכח היעדרותם של חברי כנסת, חברי ועדת הכספים, דוד ביטן (הליכוד) ומיקי זוהר (הליכוד), שבכל הדיונים תמכו בעמדת חברת מגדל, הודיע היו"ר גפני כי הוא מגיש רביזיה (בקשה להצבעה חוזרת (א"ק)), אותה הוא יסיר לאחר שיחת הבהרה עם חברי הכנסת ביטן וזוהר. גפני הסביר זאת בכך שהוא "אינו מעוניין שייראו בהצבעה הזאת כמחטף בעת ביקור טראמפ, כשחברי הכנסת משתתפים בקבלת הפנים של הנשיא האמריקני". לאחר השיחה עימם, כך אמר, הוא יסיר את הרביזיה ובכך ההוראות ייכנסו לתוקף.

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright