עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח
               

פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

"חוזר בהרצה"

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת

 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

מונח חדש בעולם הביטוח: "חוזר בהרצה"

 

השופט אלייקים רובינשטיין

כבוד השופט  אלייקים  רובינשטיין, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון מעולם לא כיהן כחבר בוועדה למונחי ביטוח שליד האקדמיה ללשון העברית ובכל זאת, טבע מונח חדש בעולם הביטוח או יותר נכון בעולם הפיקוח על הביטוח והוא  "חוזר בהרצה"...

 

דברי השופט נאמרו בפסק דין שניתן ביום 30/6/2016 בתיק בג"ץ  3430/16 התאחדות חברות לביטוח חיים נגד המפקחת על הביטוח.

 

מדובר בעתירה שעניינה בתחום החיסכון הפנסיוני לגבי הליך קביעת קרנות ברירת מחדל נבחרות משהוצאו על ידי המפקחת על הביטוח. עיקרה של הרפורמה עתיד להיכנס לתוקפו ביום 1.7.16. הנושא שביסוד העתירה הוא הדרך בה יטופלו ענייני הגמל של עובדים שלא בחרו בקופת גמל, נושא חשוב ביותר מטבעו לרווחת העובדים והכלל. 

 

וכך אמר כבוד השופט, רובינשטין:

 "לסיכום האמור, מצאנו כי אין לומר שהחוזר נשוא העתירה לא הוצא בסמכות, וכן דומה כי הוראותיו אינן חורגות ממתחם שיקול הדעת – הרחב – המסור למשיבה, ואינן פוגעות פגיעה בלתי מידתית בזכויות המעסיקים והגופים המוסדיים. עם זאת עמדנו על שאלות וקשיים מסוימים. לא ראינו מקום להקפיא צעד חשוב של תמיכה ברווחת העובדים, אך ראינו מקום, בהסכמה, לקצר את התקופה לשנתיים. השנתיים הבאות יהיו מעין "תכנית הרצה" ("פיילוט" בלע"ז), שבה ייבחנו השפעות ההסדר שבחוזר על השוק הפנסיוני, וייבדק האם הסדריו מגשימים את התכלית לשמה נועדו. איננו נוטעים מסמרות, אך לשיטתנו טוב היה אילו במהלך תקופה זו עוגנו הוראות החוזר בחקיקה, בכך יהא גם כדי לתרום, מטיבם של דברים, ליציבות ולודאות הנחוצות בשוק גם לשיטת המשיבה עצמה. בנתון לאמור איננו נעתרים לעתירה. הצו הארעי בטל."

 

משמעות הדברים הם שציבור החוסכים יהיה בבחינת שפני ניסיון בתוכנית הפיילוט של הפיקוח על הביטוח או יותר נכון כספם של החוסכים.

 

הכוונה הטובה של הפיקוח על הביטוח להוזלת דמי הניהול, אינה מלווה, בצעדי ביטחון המתבקשים לפי ההיגיון הסביר כמו למשל תיחום המינימום של דמי ניהול ביחס לגודלה של כל קופת גמל באופן שיאפשר לקופה ליתן את השירותים המקצועיים הדרושים ולעמוד בהוראות הפיקוח על הביטוח. הדבר חשוב בעיקר לאור ההוצאות הקבועות האמורות לייקר את הפעילות של קופות קטנות לעומת הגדולות כאשר מימון העלות עלול להגיע מהוצאות לשיפור השירות לחוסכים ובכלל זה עלות העסקתם של יועצי ההשקעות מקצוענים.

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright